Odporność Psychiczna to cecha osobowości, która w dużym stopniu determinuje to, na ile skutecznie radzimy sobie z wyzwaniami, stresorami i presją, niezależnie od okoliczności. Jest to najważniejsza cecha, jaką powinien posiadać zawodnik.
W sercu malowniczego Cypru, gdzie słońce rozpieszcza krajobrazy, a przyroda zachwyca swoim bogactwem, rozgrywa się dramat, który dotyka najbardziej bezbronnych – psów myśliwskich skazanych na śmierć po zakończeniu sezonu łowieckiego. W tym brutalnym cyklu przemocy przewodnicy psów ratowniczych z Grupy Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) natknęli się na dwa bezdomne psy z Cypru, Olimpa i Grivela, […]
Tatrzański Park Narodowy na Słowacji (TANAP) wprowadza istotne zmiany w przepisach dotyczących zwiedzania. Najbardziej znaczącą zmianą jest wprowadzenie zakazu wchodzenia z psami na szlaki wysokogórskie, co ma na celu ochronę miejscowych gatunków chronionych. Te nowe regulacje zbliżają przepisy słowackie do tych, które od lat obowiązują w polskiej części Tatr. Wcześniej, pies w Tatrach Słowackich był […]
Od lutego 2024 roku w Anglii i Walii będzie obowiązywał całkowity zakaz posiadania psów rasy American Bully XL. W ostatnim czasie, rząd brytyjski podjął decyzję o wprowadzeniu stopniowego zakazu dotyczącego psów rasy American Bully XL. Decyzja ta jest reakcją na szereg tragicznych incydentów, w których psy tej rasy były zamieszane.
Zapoczątkowany program wsparcia „500 plus na psa i kota” staje się tematem na ustach wielu właścicieli zwierząt. Podobnie jak popularne wsparcie rodzicielskie, „500 plus na psa” ma na celu pomoc w finansowaniu niezbędnych zabiegów weterynaryjnych, a tym samym przeciwdziałanie bezdomności zwierząt. Co powinieneś wiedzieć, chcąc skorzystać z tego programu?
W sercu dzikich Karpat Południowych, gdzie echo wilczego wycia splata się z tajemniczymi opowieściami lasów Rumunii, naukowcy dokonali fascynującego, ale i niepokojącego odkrycia. Hybryda psa i wilka w dzikich ostępach Karpat Południowych staje się przedmiotem zainteresowania naukowców z Fundacji Conservation Carpathia. To zaskakujące znalezisko, będące krzyżówką domowego psa i dzikiego wilka, może nieść za sobą […]
Pracuj.pl, Kasia Gandor oraz Fundacja Rasowy Kundel ponownie łączą siły, aby podjąć temat zapobiegania bezdomności psów po raz czwarty. Według raportu Inspekcji Weterynaryjnej, w Polsce istnieje 230 schronisk, w których przebywa około 80 tysięcy psów. Najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z tym problemem jest kastracja. W celu podniesienia świadomości społecznej na ten temat, Kasia Gandor przygotowała […]
Aktualnie trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, w ramach której w lasach rozrzucane są szczepionki. Dla właścicieli psów oznacza to konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas spacerów. Szczepionki są niewielkie. To brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby, mogące przypominać psie smakołyki. Lisy wyczuwają je z odległości kilkuset metrów. W ich wnętrzu znajduje się specjalny pojemnik […]
Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby życie naszego ukochanego pupila znalazło się w poważnym niebezpieczeństwie. Dowodem na to jest dramatyczne zdarzenie, które miało miejsce w Tarnowskich Górach, kiedy strażacy musieli interweniować, aby uratować małego psa pozostawionego samotnie na balkonie. Incydent ten stanowi przestrogę dla wszystkich właścicieli czworonogów, że należy zawsze zapewnić swoim pupilom odpowiednią opiekę.
Tragedia nad Wisłą w Krakowie przypomina nam o niebezpieczeństwach, jakie mogą czyhać na wszystkich miłośników psów podczas wakacyjnych wyjazdów nad wodę. Mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego psa, który wpadł do rzeki. Choć zwierzę dzięki pomocy świadków zdarzenia ocalało, to opiekun niestety zmarł. To zdarzenie stanowi ostrzeżenie dla wszystkich, którzy zabierają swoich czworonożnych przyjaciół na […]
Pies wyszkolony w Walii pomógł uratować 18-miesięcznego nosorożca przed kłusownikami w Południowej Afryce, Dan, roczny owczarek belgijski malinois, został wyszkolony w Dogs 4 Wildlife w Carmarthenshire.
26 kwietnia 1986 roku reaktor jądrowy w Czarnobylu na północy Ukrainy, wtedy jeszcze w Związku Radzieckim, eksplodował, wysyłając ogromną chmurę promieniowania w powietrze. Niemal cztery dziesięciolecia później w okolicach Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu, która jest teraz zamknięta dla ludzi, psy z Czarnobyla żyją w dziczy, rozmnażając się i tworząc swoje społeczności.
Telazjoza – czym jest, jak się przenosi, czy nicień Thelazia callipaeda zagraża naszym psom? Ostatnio mówi się o tym, że ryzyko w naszym kraju jest coraz większe. Telazjoza od kilku lat trapi nasze bydło. Niestety, jest zagrożeniem także dla naszych zwierząt towarzyszących, a nawet i dla nas.
Niedawno, w sobotę 18 lutego, na lotnisku Poznań-Ławica odbył się niezwykły trening. Udział w nim wzięły przyszłe psy towarzyszące, podopieczni Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik.
Psy są jednymi z najbardziej popularnych zwierząt domowych na świecie. Są przyjacielskie, kochające, i często traktowane jak członkowie rodziny. Wielu właścicieli uważa, że ich psy odczuwają emocje takie jak ludzie, ale czy to prawda? Czy psy mają uczucia? W tym artykule przyjrzymy się dowodom naukowym i zachowaniom psów, które wskazują, że tak, psy mają uczucia.
Badanie naukowe potwierdziło to, przed czym od dawna przestrzegało wielu specjalistów pracujących z psami: gryzaki z prasowanej skóry nie są zdrowe dla psów. Nie warto im ich podawać, jeśli chcemy, aby nasze czworonogi żyły dłużej w zdrowiu.
Międzynarodowy zespół badawczy ze Szwecji i Węgier odkrył u psów całkiem nowy zmysł: używając swych zimnych, mokrych czubków nosa, mogą one wyczuwać ciepło innych zwierząt lub ludzi.
Bieszczadzki Park Narodowy wprowadził pewne zmiany. Na kilka szlaków można wybrać się z czworonogiem. Trzeba jednak dostosować się do konkretnych wymogów.
Psy wyczuwają stres w ludzkim pocie i oddechu – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Queen’s University w Belfaście. Badaniu poddano grupę 36 osób, które miały rozwiązać trudne zadanie matematyczne.
Grupa badaczy jaskiń uratowała starszą suczkę Abby, która spędziła w jaskini dwa miesiące! Mimo podeszłego wieku, udało się jej przeżyć w chłodnej jaskini. Ratownicy mówią, że chociaż w jaskini suczka miała dostęp do wody i skorupiaków, to jej przetrwanie graniczyło z cudem.
4 tysiące psów rasy beagle, jak i w typie tej rasy, zostało uratowanych z laboratoriów, teraz szukają kochających, dobrych domów. Trauma, którą przeżyły jest nie do opisania. Nowych opiekunów czeka wiele pracy.
Schronisko dla bezdomnych zwierząt DISEL w Aleksandrowie Kujawskim kończy swoją działalność. Azyl pokonała inflacja i drożyzna. Oprócz zachęcania do pilnej adopcji zwierząt, proszą też o pomoc w spłacie kredytów. Ich zbiórkę możecie wesprzeć na jednym z portali pomocowych.
Prawo w Norwegii zostanie zaostrzone? Politycy chcą, aby opiekunami psów były tylko te osoby, które wykażą, że posiadają odpowiednią wiedzę, aby móc się należycie zajmować czworonogami.
Okulary dla psa to nie wymysł opiekunów, ani też nowa moda. Lekarze weterynarii, specjalizujący się w okulistyce, zachęcają do otwarcia się na postępy w badaniach. Kiedy więc pies musi nosić okulary?
Pełna miska dla schroniska to akcja w aplikacji MyPetStory. Codziennie użytkownicy tej aplikacji napełniają wirtualne miseczki, które później zamieniane są na realną karmę, przekazywaną następnie potrzebującym zwierzętom.
Pies Patron z Ukrainy to specjalista od wykrywania min! Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył dzielnego psa medalem za bohaterstwo podczas konferencji prasowej w Kijowie.
Psy potrafią łagodzić ból – potwierdziły to kolejne badania. Naukowcy z University of Saskatchewan wykazali, że pacjenci z oddziału ratunkowego, który odwiedził pies terapeuta, zgłaszali mniejsze dolegliwości bólowe niż osoby, które nie miały kontaktu z czworonogami.
Bardzo wiele osób z Ukrainy ucieka wraz ze swoimi psami, bądź innymi zwierzętami domowymi. Nie wyobrażają sobie zostawić czworonożnych członków rodziny na pastwę losu. Dramatycznego losu.
Jedna z fundacji ratujących zwierzęta, zwróciła uwagę na bardzo istotny problem. Kiedy ludzie znajdują psy, najczęściej pierwsza myśl jest taka: „jak można było go porzucić?”. Po chwili już szukają mu nowego domu – i to zbyt często na własną rękę. Pies jednak może mieć opiekuna, który go szuka.
Czy psy przeżywają żałobę po innych psach, takie pytanie zadała sobie dr Federica Pirrone z Uniwersytetu w Mediolanie. Wraz ze współpracownikami doszła do wniosku, że czworonogi mogą przeżywać żałobę po psie, który żył z nimi pod jednym dachem. Świadczą o tym zmiany zachowania i wyrażania emocji u psów po śmierci czworonożnego towarzysza życia.
Straszne wieści nadeszły ze Wschodu. Rosja zaatakowała Ukrainę. Cierpią ludzie, ale i zwierzęta. Polscy kynolodzy pragną pomagać kynologom, jak i wszystkim miłośnikom zwierząt z Ukrainy. Jak? Jest akcja…
Raylan to pies, który nie był nikomu potrzebny. Przygarnęła go i pokochała osoba, która prowadzi domowe schronisko dla kociąt. Raylan wychował już ok. 60 kociaków. Oto historia pięknych, międzygatunkowych relacji.
Walentynki to dzień, w którym szczególnie ciepło myślimy o tych, którzy są nam bliscy. Wiele osób w tym dniu obdarowuje również swoje zwierzaki. Fundacja DOGIQ pragnie w tym dniu podkreślić niezwykłą więź między psami asystującymi i ludźmi, którym towarzyszą.
Psy potrafią wyczuć raka już wtedy, kiedy nie jest on jeszcze groźnie rozwinięty. Jak wynika z przeprowadzonych badań, pewne rodzaje nowotworów uruchamiają psi nos. Psy wyczuwają je w ludzkim oddechu lub moczu.
Zakazano hodowli cavalier king charles spanieli i buldogów angielskich w Norwegii. Sąd Okręgowy w Oslo orzekł, że hodowla tych ras narusza dobrostan zwierząt.
To żywa istota, która ma swoje granice. Brak zrozumienia między psem a dzieckiem, może z czasem doprowadzić do opłakanych skutków dla obu stron. Świetnie obrazuje to film Stop the 77.
Historia, która łamie serce, 12-latek zaniósł młodziutkiego pitbulla do schroniska, aby go uchronić przed znęcającym się nad nim ojcem. Zostawił list… To była najbardziej chwytająca za serce wiadomość, jaką kiedykolwiek otrzymali pracownicy tego schroniska.
Pies saneczkuje. Z boku może to wyglądać zabawnie, jednak takie zachowanie czworonoga często oznacza zdrowotne problemy. Dlaczego pies to robi? Najczęściej przez świąd, dyskomfort, czy nawet ból.
Czy psy potrafią odróżnić znany język od obcego? Badania z użyciem rezonansu magnetycznego pokazały, że nasi czworonożni przyjaciele mogą odróżnić znane i nieznane języki, którymi posługują się ludzie! To umiejętność, która nie została potwierdzona jeszcze u innych zwierząt towarzyszących człowiekowi.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii potwierdzili to, o czym od dawna mówi wielu behawiorystów: szkolenie za pomocą obroży elektronicznych nie jest skuteczniejsze od pozytywnego wzmocnienia. Wręcz przeciwnie. Badanie zespołu prof. Daniela Millsa z Uniwersytetu w Lincoln może w przyszłości dać podstawę zmianom prawnym zakazującym stosowania tego typu narzędzi.
Alaskan Malamute uratował swojego przewodnika, ogrzewając go własnym ciałem. Alpinista wraz z psem o imieniu North wyruszył w Góry Dynarskie. Wtedy wydarzył się wypadek – człowiek po upadku doznał poważnego urazu nóg, psu nic się nie stało. Jednak czworonóg czuwał przy alpiniście, aż nadeszła pomoc.
Wiele osób już słyszało o smutnej końcówce roku, jakiej doświadczyła rodzina z programu „Nasz nowy dom”. W grudniu spłonął nowy budynek, w którym zamieszkała pani Bogusia z córką. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że zostały one uratowane przez psa.
Nowa ustawa dotycząca psów w służbie człowiekowi weszła w życie. Pierwsze psy stają się… emerytami. Do ich grona właśnie dołączyła suczka rasy owczarek belgijski z Nadwiślańskiego Oddziału Służby Granicznej.
Pies to nie rzecz – tak stwierdza obecnie hiszpańskie prawo. W tamtejszym kodeksie cywilnym zwierzęta towarzyszące człowiekowi, jak i dzikie gatunki, nie będą już traktowane „przedmiotowo”.
Szczekanie na psa, taki trend pojawił się ostatnio na TikToku. Behawioryści ostrzegają, aby tego nie robić. Może się to skończyć źle dla człowieka, a jeszcze gorzej dla psa, bo to on, niestety, poniesie konsekwencje ludzkiej głupoty, kiedy w końcu nie wytrzyma i ugryzie.
W okresie świąt Bożego Narodzenia warto pamiętać także o tych psach, które są bezdomne, spędzają ten czas w schroniskach, czy fundacjach. Poza tym bądźmy czujni na spacerach – może uratujemy akurat jakiemuś psu życie.
Owczarek niemiecki został skradziony pierwszemu opiekunowi, kiedy był jeszcze szczeniakiem. Zdążył jednak pokochać swojego człowieka do tego stopnia, że po wielu przygodach, odnalazł drogę do domu. Po trzech latach udało mu się wrócić do ukochanego opiekuna, pokonując w sumie ok. 600 km drogi! Niesamowita więź!
Najpierw wytropił skradzione motocykle, później skuter… Nie ma mocnych na Kaira – owczarka, który pracuje u boku śląskich policjantów. Jego nos jest niezawodny, a policjanci są z niego naprawdę dumni.
Lęk separacyjny – dwa słowa tak często nadużywane. Jeśli pies niszczy przedmioty w domu, cierpi przez rozłąkę, tęskni, to wcale nie musi być lęk separacyjny. Nie warto wrzucać wszystkich psów do jednego worka – udowadniają to badania.
Pies ratowniczy, który uratował ponad 100 koali z pożarów, jakie trawiły w latach 2019-2020 Australię, został nagrodzony przez IFAW! Bardzo trudno było wówczas pomóc dzikim zwierzętom, ale pies ratowniczy Bear zrobił to na medal! Okrzyknięto go prawdziwym bohaterem. Warto dodać, że to jedyny pies w Australii wyszkolony do tropienia rannych koali!
Psy mają dwa niewielkie mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, w skrócie nazywane są RAOL oraz LAOM. To dzięki nim psy potrafią nas niejednokrotnie oczarować spojrzeniem…
Czy kocie bakterie pomogą w leczeniu psów? Nie tylko psów, ale i innych zwierząt, a nawet ludzi! Najnowsze badanie wykazało, że bakterie, które przenoszą zdrowe koty domowe, wytwarzają naturalne antybiotyki o niezwykłych właściwościach. Naukowcy twierdzą, że wiedzę tę będzie można wykorzystać w przyszłości do leczenia infekcji skórnych.
Zmysł węchu to największy atut psów. Psy od lat wspierają ludzi, pomagając w wyszukiwaniu różnego rodzaju zapachów. Potencjał wykorzystania węchu psa jest ogromny i nieustannie rozwija się w wielu kierunkach. Ostatnio przeprowadzono nowe badania, które pokazały, jak bardzo istotnym czynnikiem, poprawiającym zdolności węchowe u czworonogów, jest wilgotność.
Psy rozumieją intencje innych – dowiedli tego naukowcy z Instytutu Nauki Historii Człowieka im. Maxa Planca. Rozróżniają zamierzone i niezamierzone działania człowieka.
Drganie psa podczas snu – często początkujący opiekunowie pytają, czy to normalne. Często jest to normalne, ale nie zawsze… Nie wszystkie drgania mają związek z fazą REM. Jak rozpoznać, czy to tylko sen, czy może uszkodzenie nerwów? A może to nie sen, tylko padaczka?
Światowy Dzień Zwierząt, obchodzony 4 października, rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt i ma przypominać, że zwierzęta to żywe istoty, które mają swoje prawa i należy im się szacunek.
Uwaga, wścieklizna! Weterynaryjne służby poinformowały o kolejnych czterech przypadkach tej groźnej zoonozy na terenie Polski. Wścieklizna została potwierdzona u lisów oraz psa, który został poddany eutanazji.
Buldogi zagrożone? W czasopiśmie „Canine Genetics and Epidemiology” opublikowano kompletną analizę genetyki buldogów. Analiza wykazuje, że rasa ta jest bardzo mało zróżnicowana pod względem genetycznym. Czy za jakiś czas zniknie?
Czasem można zauważyć, jak niektórzy opiekunowie pozwalają psu podpływać, czy podchodzić do łabędzi nad wodą. To bardzo nieodpowiedzialna postawa. Pies może nawet stracić życie – takie przypadki już się zdarzały.
Maciej Szczepański, student medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, korzysta z technologii druku 3D, aby tworzyć protezy dla okaleczonych czworonogów. Maciej pokazuje, że aby prawdziwie pomagać zwierzętom, potrzebna jest pasja i wkładanie serca w to, co się robi.
Psy nie tylko mają świetny węch, ale także bardzo dobry słuch. Naukowcy przeprowadzili już szereg badań, aby sprawdzić, jak czworonogi reagują na różne dźwięki, melodie, czy wolą Mozarta, czy może innego kompozytora. Tymczasem David Teie, wiolonczelista, znajduje własną muzyczną drogę do serc zwierząt…
W Gruzji znaleziono szczątki starożytnych psów myśliwskich, które mają blisko 2 miliony lat! Odkrycia dokonali wspólnie naukowcy z Włoch, Gruzji oraz Hiszpanii. Badania nad skamielinami opisali w czasopiśmie „Scientific Reports”.
Naukowcy z Austrii potwierdzili kolejnymi badaniami to, o czym od dawna się mówi… Ustalili, że psy odzwierciedlają emocje ludzi. Dr Schöberl podkreśla, że to człowiek ma większy wpływ na psa aniżeli odwrotnie. Potwierdza się więc przysłowie, że psy są często obrazem życia domowego.
Kolejne doniesienia ze świata nauki pokazują, że pies to nie wilk, choć ten jest jego dalekim przodkiem. Naukowcy ustalili, że psy rodzą się już z ufnością do człowieka. Zupełnie inaczej jest z wilkami…
Psia wierność to jedno, niezwykłość psich zmysłów i orientacji w terenie to drugie! Czworonóg pokonał aż 380 km… i wrócił do domu. Nie, to nie film „Lassie, wróć!”. To historia, która wydarzyła się w te wakacje! Francuska para zgubiła dwuletniego teriera na urlopie we Włoszech. Pies sam znalazł drogę i czekał na nich… pod drzwiami!
Przygarnęli go australijscy podróżnicy podczas rejsu dookoła świata. Jednak psa od podróżników rozdzieliła pandemia. Jamnik o imieniu Pipsqueak spędził 5 miesięcy bez swojej przybranej rodziny. Dzięki ludziom dobrej woli, wrócił do podróżników, którzy go uratowali na Sycylii, pokonując… 17 tysięcy kilometrów.
Włoskie media podają, że trzy psy uratowały przed utonięciem w Morzu Tyrreńskim 14 osób, w tym ośmioro dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Psy ratownicy to niezwykli przyjaciele ludzi! Prawdziwi bohaterowie!
We wrocławskiej komendzie pracuje dopiero od miesiąca a już zdążył pokazać, że nie znalazł się tam przez przypadek. Pies policyjny, owczarek belgijski Mig odnalazł zaginionego seniora, które wyszedł z wrocławskiego szpitala i niestety zgubił się na zielonych terenach. Dzięki psu, mężczyznę udało się szybko przekazać pod opiekę rodziny.
Jeśli ktoś planuje wycieczkę w Karkonosze, musi wziąć pod uwagę nowy plan ochrony, który zabrania wyprowadzania psów na 34 kilometrach karkonoskich dróg. Karkonoski Park Narodowy wyłączył 10 szlaków dla turystów z czworonogami.
1 lipca w Polsce świętują nasi czworonożni przyjaciele. Niejednokrotnie można spotkać się dziś z nazwą Światowy Dzień Psa, ale tak naprawdę ten dzień nie ma międzynarodowego charakteru. Międzynarodowy Dzień Psa przypada 26 sierpnia. Cóż, jak to się mówi: każda okazja do świętowania się liczy…
Lato, słońce, wysokie temperatury, wiemy już, że nasi pupile niezbyt dobrze znoszą upały. Wystawianie psa na pełne słońce przy lejącym się żarze z nieba, może naprawdę źle się skończyć. Psy mogą doznać oparzeń słonecznych, czy udaru cieplnego, który może być zagrożeniem dla życia. Co robić w sytuacji, gdy widzimy, że coś jest nie tak? Oparzenia […]
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniły, że psy, tak samo jak ludzie, przechodzą przez tzw. „bunt nastolatka”. Naukowcy obserwowali bardzo wnikliwie zachowania czworonogów. W jakim wieku pojawia się ten niełatwy czas dla naszych czworonożnych przyjaciół, a co za tym idzie, i dla opiekunów? „Bunt młodzieńczy” to trudny czas zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. […]
W czasopiśmie „Hormones and Behavior” można przeczytać, że skłonność czworonogów do kontaktu z opiekunem ma powiązanie z podatnością genetyczną konkretnej rasy psów, bądź też danego osobnika na hormon miłości, czyli na oksytocynę. A na stronie Science Daily znajdziemy informację, że psy lubią, gdy jesteśmy… uśmiechnięci i radośni.
Naukowcy porównali buldogi i labradory, uzyskując dość szokujący dla nich wynik badań: u buldogów ryzyko doznania udaru cieplnego jest aż o czternaście razy większe!
Doświadczyliśmy już pierwszych wysokich temperatur w tym roku. Wkrótce będzie ich coraz więcej i niestety znowu może pojawić się duży problem: pozostawienie psa w nagrzanym aucie. Czy kary za taki czyn powinny być wyższe? Zapytano o to ostatnio na antenie Radia Super Nova.
„Opieka nad psem, czy innym zwierzęciem, może być katalizatorem interakcji społecznych” – twierdzi neurochirurg dr Sanjay Gupta i dodaje, że życie pod jednym dachem z czworonogiem i dbanie o niego, ma korzystny wpływ na ludzki umysł.
Psy słyną z tego, że mają doskonały węch. Ich nos jest niesamowity i wszyscy już o tym wiemy. Jednak psy mają również doskonale rozwinięty słuch i warto mieć to na uwadze. Potrafią usłyszeć takie dźwięki, o których człowiek nawet nie może pomarzyć…
Czy pies odnajdzie się w… bibliotece? Sprawdzają to władze Żoliborza, uruchamiając pilotażową akcję. Umożliwia ona oddanie przeczytanej książki lub odbiór zamówionej literatury w towarzystwie czworonożnego przyjaciela. Żoliborz nie jest jednak pierwszą dzielnicą w Polsce, która wpadła na taki pomysł. Podobne akcje są już np. w niektórych śląskich miejscowościach.
Parwowiroza, coraz więcej psów na nią choruje. W samej Wielkiej Brytanii, w pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowano aż o 129% przypadków więcej, niż w analogicznym okresie 2020 roku. Lekarze weterynarii ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
Nowe kanadyjskie badania potwierdzają, że niemowlę, które przyszło na świat w rodzinie, w której jest pies, ma szansę być zdrowsze niż dziecko, które nie dorasta z czworonogiem. Naukowcy z University of Alberta wykazali, że ciało dziecka, dorastającego z psem, zawiera kilka drobnoustrojów, które zmniejszają ryzyko chorób alergicznych i otyłości.
Niedawno wykazano, że nasi czworonożni przyjaciele używają magnetycznego pola Ziemi jak mapy drogowej. Magnetorecepcję u psów podejrzewano już od jakiegoś czasu, ale do tej pory nie przeprowadzono testów mogących potwierdzić jej obecność.
Testy psychiczne szczeniąt, takie jak test Campbella i test Volharda, są znane w kynologicznym świecie. Różne są opinie na ich temat. Niektóre kwestie budzą nawet kontrowersje, dlatego testy są obecnie często nieco modyfikowane. Jedno jest pewne: żaden test nigdy nie zastąpi naprawdę szczerej rozmowy z osobą prowadzącą hodowlę. Hodowca jest w stanie wyłapać często wiele […]
Ponad 11 tysięcy lat temu, zaraz po zakończeniu Epoki Lodowcowej, istniało już 5 różnych ras! Potwierdza to globalne badanie psiego DNA. To wspólny wniosek wielu naukowców z Instytutu Francisa Cricka, uniwersytetu w Oksfordzie, uniwersytetu w Wiedniu oraz archeologów z dziesięciu różnych państw!
„Szkolenie oparte na karceniu może wydawać się skuteczne, ale niesie za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje” – podkreśla Marc Bekoff, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Colorado w Boulder. Bekoff prześledził badania przeprowadzone w Portugalii. Wyraził mocne przekonanie, że tak trenowane psy, żyją w ciągłym stresie.
Pies asystujący, jak się zachować jeśli spotkasz psa asystującego samego na swej drodze, który zaczyna Cię szturchać nosem, łapą, bądź jest niespokojny i próbuje Ci coś pokazać – koniecznie udaj się w ślad za nim. Możesz uratować komuś życie!
Pies nie bez przyczyny jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. Naukowcy przeprowadzili badania, w których potwierdzili, że psi mózg przetwarza informacje w podobny sposób jak mózg ludzki.
Ile pies naprawdę ma lat, nowe, genetyczne badanie rzuca nieco inne spojrzenie na nasze psy. Liczenie „co siedem” przechodzi do historii. .. Jak więc można policzyć wiek psa?
Szwedzcy i węgierscy eksperci zbadali trzy psy, które były w stanie wykryć bardzo słabe źródła ciepła samym nosem. Naukowcy stwierdzili, że odkryli tajemnicę tego narządu u najlepszych przyjaciół człowieka i znaleźli odpowiedź na pytanie: „dlaczego nos psa jest taki zimny?”.
Negrita, Sony, Bruce i Hunter to psy służbowe Krajowej Administracji Skarbowej. To one jako pierwsze w Polsce mają pomagać w wykrywaniu COVID-19. Ośmiotygodniowe szkolenie psów w tym kierunku to pionierski polsko-francuski projekt. To, że psi nos jest niesamowity wiadomo od dawna. Obecnie może być niezawodny także podczas trwającej pandemii.
Szukamy często sposobów, jak zmotywować psa, by chciał coś wykonać. Jednak i nasze psy motywują nas do tego, abyśmy… ćwiczyli. Psy dbają o lepsze samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne człowieka. Opiekunowie psów o wiele więcej ćwiczą niż inni! I nie chodzi tylko o długie spacery.
14 marca 2020 roku na Facebooku powstała grupa wsparcia w czasie zagrożenia COVID-19 „Pies w koronie”. Obecnie grupa liczy już prawie 100 tysięcy członków! Wielu z nich otrzymało pomoc w trudnych chwilach, kiedy nie mogli wyprowadzać psa na spacer, inni sami pobiegli z pomocą, kiedy ktoś jej potrzebował. Pomoc jest dobrowolna i bezpłatna.
O tym, że psi nos jest niezwykły pisaliśmy już wiele razy. Ta historia to potwierdza. Golden retriever Gucio na ponad miesiąc utknął w nieczynnym kanale. Podczas spaceru odnalazł go Diego! I zrobił to w ostatniej chwili, kiedy Gucio był już bardzo wycieńczony.
Na wielu filmach widać, jak psy ratują swojego przewodnika, który znalazł się w niebezpieczeństwie. Jednak życie to nie film. Gdyby więc zaszła taka potrzeba, czy Twój pies by Cię uratował? Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym udowadniają, że na pewno zrobiłby wszystko, aby wyciągnąć Cię z niebezpiecznej sytuacji. Jednak liczyłyby się również jego… umiejętności.
Pies może mieć swoje sympatie i antypatie. Nie musi lubić wszystkich psów. Ważne, by opiekun miał tego świadomość i kontrolował sytuację, pracując nad spokojnym mijaniem „anty kolegów”. Antypatia nie musi równać się agresji. Jednak tym razem nie będziemy pisać o antypatiach, ale o psich sympatiach…
Czy pies jest dzisiaj najlepszym przyjacielem człowieka, dzięki… kobietom? Naukowcy z Washington State University prowadzą właśnie analizę relacji. Odkryli, że na budowanie wzajemnej relacji między psem a człowiekiem mogło wpłynąć kilka czynników: temperatura, polowanie i, co może wydać się zaskoczeniem, płeć!
Nowe badanie pilotażowe przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Pizie i Perugii we Włoszech potwierdziło, że psy nie wykazują oznak skrajnego zdenerwowania, gdy opiekunów nie ma w domu. Naukowcy jednak odkryli, że psy są bardziej zrelaksowane, gdy przed wyjściem opiekun okaże im czułość i delikatność.
Psy trafiają do schronisk i są odsprzedawane, rok temu, gdy wybuchła pandemia, ludzie przestali wychodzić z domu do pracy. I nagle w ich głowie pojawiała się myśl: „a może weźmiemy sobie szczeniaczka, by nam umilił ten czas?”. Co się dzieje z niektórymi „pandemicznymi szczeniakami” po roku? Schroniska w Wielkiej Brytanii, niestety, już to wiedzą… I […]
3 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Golden Retrievera. Golden to wspaniały towarzysz człowieka. Kocha pracę z opiekunem, aport, wodę… czasem i błoto! Jest bardzo inteligentny, więc bywa uparty, dlatego potrzebuje konsekwentnego wychowania. Co jeszcze wiemy o tej rasie?
Nowe badanie snu psów przeprowadzone na NC State University w Stanach Zjednoczonych może posłużyć jako punkt odniesienia dla badań nad przewlekłym bólem i zespołem zaburzeń poznawczych u psów.