Karkonoski Park Narodowy wprowadził zmiany dla turystów z psami, jakie?

Karkonoski Park Narodowy wprowadził zmiany dla turystów z psami, jakie?

Jeśli ktoś planuje wycieczkę w Karkonosze, musi wziąć pod uwagę nowy plan ochrony, który zabrania wyprowadzania psów na 34 kilometrach karkonoskich dróg.  Karkonoski Park Narodowy wyłączył 10 szlaków dla turystów z czworonogami.

Na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego widnieje informacja, zawierające wytyczne, co do poruszania się z psem po terenie cennym przyrodniczo.

„Obecność psa wymaga odpowiedzialności ze strony właściciela” – czytamy. „Przypominamy, że wędrowanie z psem po parku narodowym może odbywać się tylko na smyczy. Właściciel powinien posiadać kaganiec dla psa, na wypadek sytuacji wymagającej jego użycia”. KPN prosi dalej wszystkich opiekunów czworonogów o odpowiedzialną postawę i dbałość o ich zachowanie na szlaku w stosunku do innych turystów, zwierząt i przyrody. „Dotyczy to nie tylko pozostawianych przez psy odchodów, ale też zachowań związanych z chęcią tropienia czy rozkopywania np. nor jakie mogą znajdować się przy szlaku” – podkreśla KPN, dodając, że też nie każdy może się czuć komfortowo w obecności obcego psa.

„Pamiętajmy, że nawet najlepiej ułożony pies może zareagować w sposób nieprzewidywalny w sytuacji dla niego nowej, niewyuczonej w trakcie szkolenia. Stosujmy zasadę przezorności i oceny sytuacji na szlaku w trakcie wędrówki po Karkonoszach” – czytamy dalej. Jednak to nie koniec informacji. Tuż pod apelem o odpowiednie zachowanie w Karkonoskim Parku Narodowym, pojawia się lista szlaków, na które zostały wyłączone z wędrówek z psami ze względów przyrodniczych, gdyż przebiegają przez najcenniejsze ostoje przyrody Karkonoszy oraz siedliska chronionych gatunków zwierząt. Zakaz wędrówek z psami w Karkonoskim Parku Narodowym jest utrzymany na następujących odcinkach szlaków (w sumie 34 km):

 1. Na zielonym z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku
 2. Na zielonym od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie
 3. Na zielonym od Przełęczy Karkonoskiej (od schroniska Petrova Bouda), do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem)
 4. Na czarnym od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki
 5. Na czarnym, na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie
 6. Przy wodospadzie Kamieńczyka
 7. Na czerwonym przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do remontowanego schroniska Nad Łomniczką
 8. Na odcinku szlaku czerwonego od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem
 9. Na żółtym od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką
 10. Na niebieskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj

„Na pozostałych szlakach (97 km) wędrówki z psami prowadzonymi na smyczy są dopuszczone zgodnie z zapisami planu ochrony parku, który wprowadza wyjątki od ustawowego zakazu. Szlaki, na których utrzymany jest zakaz wprowadzania psów zostały oznakowane tabliczką informacyjną. Dla lepszej orientacji turystów, przy odcinkach, którymi można wędrować z psem również zawiesiliśmy znaki informujące o tym fakcie. Dziękujemy, że szanując wprowadzone zasady pomagacie nam chronić karkonoską faunę” – czytamy na koniec komunikatu KPN.

Źródło: kpnmab.pl
Obraz marcinjozwiak z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Delcon Light Delcon Light 12kg
  299,00 

  Zobacz
 • Delcon Junior Delcon Junior 12kg
  314,50 

  Zobacz
 • Zimowy balsam regeneracyjny do łap Zimowy balsam regeneracyjny do łap 50ml
  52,00  41,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 41,00 .


  Zobacz
 • HolistaPets Cod Liver Oil HolistaPets Tran z dorsza 500ml
  82,00  77,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Syzyfowe prace dla psa?
09/10/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać