Przed wyjazdem do pracy należy delikatnie pogłaskać psa?

Przed wyjazdem do pracy należy delikatnie pogłaskać psa?

Nowe badanie pilotażowe przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Pizie i Perugii we Włoszech potwierdziło, że psy nie wykazują oznak skrajnego zdenerwowania, gdy opiekunów nie ma w domu. Naukowcy jednak odkryli, że psy są bardziej zrelaksowane, gdy przed wyjściem opiekun okaże im czułość i delikatność.

Wspieraj Autora na Patronite

Naukowcy obserwowali dziesięć zdrowych psów w różnym wieku – od 1 do 11 roku życia: sześć suczek i czterech samców.

Jeśli chodzi o rasy, to grupa składała się z siedmiu mieszańców, jednego hovawarta, jednego labradora i jednego chihuahua. Badania były przeprowadzane na zewnątrz, na ogrodzonym terenie. Wszystko było nagrywane, aby później dokładnie można było przeanalizować zachowania psów. Psy te nie miały problemów z separacją.

Zobacz naszą ofertę

Przysmak dla psa z  koniny Naturel Soft 100g

Przysmak dla psa z koniny Naturel Soft 100g

89% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego

Baltica karma Junior z jagnięciną i ryżem – 12kg

Baltica karma Junior z jagnięciną i ryżem – 12kg

Dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich

279,00 
Kość do żucia OMEGA 17cm

Kość do żucia OMEGA 17cm

Kość do żucia z dodatkiem łososia, kryla i małża nowozelandzkiego

22,90 

Opiekunowie wyprowadzili psy na smyczy do ogrodzonego terenu, gdzie przywitali badacza. Drugi badacz zmierzył bicie serca czworonoga za pomocą fonendoskopu i szybko opuścił teren. Każdego psa obserwowano dwukrotnie. Za pierwszym razem przeprowadzano badanie, które nazwano „No Gentle Touch” (bez delikatnego dotyku). Wówczas opiekun psa rozmawiał z osobą prowadzącą test przez minutę, ignorując psa. Drugie badanie nazwano „With Gentle Touch” (z delikatnym dotykiem). Wówczas opiekun psa delikatnie go głaskał, kiedy rozmawiał z osobą prowadzącą testy. W obu przypadkach po zakończeniu rozmowy z badaczem, opiekun przekazywał smycz swojemu rozmówcy i szedł ukryć się na trzy minuty za szopą, która była w takim miejscu, aby pies nie mógł wyczuć zapachu swojego przewodnika.

Pies mógł w tym czasie poruszać się na ogrodzonym terenie na tyle, na ile pozwalała mu smycz o długości 1,5 metra. Czworonogi znaczną ilość czasu spędzały na poszukiwaniu swojego opiekuna – w ciągu tych trzech minut poszukiwanie zajęło im pomiędzy 84,5 a 87,5 sekundy. Następnie lider zespołu badawczego wołał opiekuna i przekazywał mu smycz. Po piętnastu minutach do zbadania pobierano ślinę psa, aby wykryć poziom kortyzolu. Jego poziom był niski, psy nie wydawały się więc mocno zestresowane sytuacją.

Trzeba tutaj podkreślić, że wszystkie psy brały udział w obu testach oddzielnie.

Badania odbywały się w odstępach od pięciu do dziewięciu dni, mniej więcej w tym samym czasie pod względem konsystencji poziomów kortyzolu, czyli hormonu stresu. Naukowcy doszli po badaniach do wniosku, że kiedy opiekunowie delikatnie głaskali swoje psy, to po tym, jak zniknęli im oni z oczu, czworonogi były bardziej zrelaksowane, niż kiedy głaskane nie były. Przed separacją i po separacji badano także tętno psów. Po badaniu „No Gentle Touch” często akcji serca psów pozostała niezmieniona. Natomiast po badaniu „With Gentle Touch” tętno spadło. Badacze zapisali, że psy były bardziej odprężone. Naukowcy z Włoch sugerują więc, że warto okazać trochę czułości psu, zanim wyjdzie się z domu. Badania będą kontynuowane, aby przeanalizować ich skuteczność – teraz zwłaszcza u psów, które mają lęk separacyjny.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Źródło: bigthink.com / sciencedirect.com
Obraz Valtteri Arvonen z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Tervueren czeka w azylu
29/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać