Okulary dla psa. Nowa moda czy uniknięcie ślepoty?

Okulary dla psa. Nowa moda czy uniknięcie ślepoty?

Okulary dla psa to nie wymysł opiekunów, ani też nowa moda. Lekarze weterynarii, specjalizujący się w okulistyce, zachęcają do otwarcia się na postępy w badaniach. Kiedy więc pies musi nosić okulary?

Wspieraj Autora na Patronite

Okulary dla psa to nie wymysł opiekunów, to nie nowa moda, ale dbanie o zdrowie, a czasem nawet uniknięcie ślepoty. Okulary dla psa są elementem leczenia. Jeśli więc ktoś zobaczy psa idącego w okularach, to widok ten nie powinien być powodem do śmiechu. Jak piszą lekarze weterynarii, specjalizujący się w okulistyce, „te psiaki mogą dzięki nim lepiej funkcjonować i unikać groźnych powikłań chorób oczu”.

Zobacz naszą ofertę

Baltica Kaczka z gruszką średnie i duże rasy 12kg

Baltica Kaczka z gruszką średnie i duże rasy 12kg

Bezzbożowa karma na bazie mięsa kaczki

279,00 
Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g

Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g

Smakowite przekąski na czas treningu

Promocja!
Olej z łososia 500ml

Olej z łososia 500ml

100% olej z łososia

85,00  79,00 

Okulary dla psa a łuszczka

Są psy, które są szczególnie wrażliwe na działanie promieniowania UV. Pierwszym wskazaniem do noszenia okularów jest więc ograniczenie ilości tego promieniowania docierającego do rogówki. Promienie UV napędzają rozwój choroby zwanej popularnie łuszczką. Jak piszą lekarze weterynarii, rasami szczególnie narażonymi do zachorowania na łuszczkę (wrażliwymi na działanie tych promieni) są: owczarek niemiecki, border collie, siberian husky, ale oczywiście nie tylko te rasy mogą na nią zapaść. Pełna nazwa łuszczki to przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki i spojówki. Choroba ma tło autoimmunologiczne.

Opiekunowie psów przeważnie zgłaszają problem „zarastania oka czerwoną masą”. Jak czytamy na stronie eyevet.pl, „jest to efekt pojawienia się ziarniny zapalnej i naczyń krwionośnych na rogówce, które są jednymi z objawów choroby. Najczęściej okulista słyszy, że prawdopodobnie pies został czymś popsikany lub jest to efekt letnich oprysków pól. Wiąże się to z tym, że szczyt zachorowań przypada na miesiące letnie, gdy słońca jest dużo. Choroba w swoim zaawansowanym stadium może doprowadzić do pokrywania się rogówki przez czarny barwnik, który uniemożliwia widzenie. Odpowiednie leczenie i kontrola ilości promieniowania UV może zapobiec rozwojowi zapalenia”.

Okulary dla psa a zanik mięśni zwieraczy źrenicy

Drugim wskazaniem do noszenia okularów jest zanik mięśni zwieraczy źrenicy. Okulary mogą wówczas przynieść czworonogowi ulgę. „W tej sytuacji pies nie potrafi zwęzić w pełni źrenicy. Zaczyna wtedy mrużyć oczy i może mieć problem z poruszaniem się w bardzo słoneczne dni.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Okulary działają wtedy tak samo jak u ludzi, gdy próbujemy czytać książki leżąc na plaży – do oczu dociera dużo mniej ostrego światła, dzięki czemu możemy swobodnie widzieć” – podkreślają specjaliści z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej.

Źródło za: eyevet.pl

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Omega-3 dla psa
26/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać