Okulary dla psa. Nowa moda czy uniknięcie ślepoty?

Okulary dla psa. Nowa moda czy uniknięcie ślepoty?

Okulary dla psa to nie wymysł opiekunów, ani też nowa moda. Lekarze weterynarii, specjalizujący się w okulistyce, zachęcają do otwarcia się na postępy w badaniach. Kiedy więc pies musi nosić okulary?

Okulary dla psa to nie wymysł opiekunów, to nie nowa moda, ale dbanie o zdrowie, a czasem nawet uniknięcie ślepoty. Okulary dla psa są elementem leczenia. Jeśli więc ktoś zobaczy psa idącego w okularach, to widok ten nie powinien być powodem do śmiechu. Jak piszą lekarze weterynarii, specjalizujący się w okulistyce, „te psiaki mogą dzięki nim lepiej funkcjonować i unikać groźnych powikłań chorób oczu”.

Okulary dla psa a łuszczka

Są psy, które są szczególnie wrażliwe na działanie promieniowania UV. Pierwszym wskazaniem do noszenia okularów jest więc ograniczenie ilości tego promieniowania docierającego do rogówki. Promienie UV napędzają rozwój choroby zwanej popularnie łuszczką. Jak piszą lekarze weterynarii, rasami szczególnie narażonymi do zachorowania na łuszczkę (wrażliwymi na działanie tych promieni) są: owczarek niemiecki, border collie, siberian husky, ale oczywiście nie tylko te rasy mogą na nią zapaść. Pełna nazwa łuszczki to przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki i spojówki. Choroba ma tło autoimmunologiczne.

Opiekunowie psów przeważnie zgłaszają problem „zarastania oka czerwoną masą”. Jak czytamy na stronie eyevet.pl, „jest to efekt pojawienia się ziarniny zapalnej i naczyń krwionośnych na rogówce, które są jednymi z objawów choroby. Najczęściej okulista słyszy, że prawdopodobnie pies został czymś popsikany lub jest to efekt letnich oprysków pól. Wiąże się to z tym, że szczyt zachorowań przypada na miesiące letnie, gdy słońca jest dużo. Choroba w swoim zaawansowanym stadium może doprowadzić do pokrywania się rogówki przez czarny barwnik, który uniemożliwia widzenie. Odpowiednie leczenie i kontrola ilości promieniowania UV może zapobiec rozwojowi zapalenia”.

Okulary dla psa a zanik mięśni zwieraczy źrenicy

Drugim wskazaniem do noszenia okularów jest zanik mięśni zwieraczy źrenicy. Okulary mogą wówczas przynieść czworonogowi ulgę. „W tej sytuacji pies nie potrafi zwęzić w pełni źrenicy. Zaczyna wtedy mrużyć oczy i może mieć problem z poruszaniem się w bardzo słoneczne dni.

Okulary działają wtedy tak samo jak u ludzi, gdy próbujemy czytać książki leżąc na plaży – do oczu dociera dużo mniej ostrego światła, dzięki czemu możemy swobodnie widzieć” – podkreślają specjaliści z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej.

Źródło za: eyevet.pl

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 15kg
  339,00  329,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras 1kg
  29,00 

  Zobacz
 • Baltica Junior z kaczką i łososiem Baltica Junior z kaczką i łososiem - duże rasy - 15kg
  339,00  322,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Charty, praca z chartami. Takie dobre wspomnienia……
08/11/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać