Sprawdź także
Rodzaje ćwiczeń aportowych IGP
23/09/2022
Agnieszka Filar

Buldogi zagrożone? Niepokojąca analiza genetyki tej rasy

Buldogi zagrożone? Niepokojąca analiza genetyki tej rasy

Buldogi zagrożone? W czasopiśmie „Canine Genetics and Epidemiology” opublikowano kompletną analizę genetyki buldogów. Analiza wykazuje, że rasa ta jest bardzo mało zróżnicowana pod względem genetycznym. Czy za jakiś czas zniknie?

Buldogi zagrożone

Kiedyś mocne, dziś osłabione – buldogi. Przeszło sto lat hodowlanego doboru, niestety przyniosło osłabienie tej rasie. Obecnie buldogi to psy, które mają problemy ze skórą, kośćmi, czy też oddychaniem. Poza tym, wiele osobników tej rasy nie potrafi kopulować, czy naturalnie rodzić. Do tego wszystkiego, naukowcy przeprowadzili dogłębną analizę, która wykazała, że rasa ta jest obecnie bardzo mało zróżnicowana pod względem genetycznym. „Ten brak genów jest dużym wyzwaniem dla hodowców, którzy mają nadzieję na naturalne ponowne wprowadzenie zdrowszych cech do populacji, praktyki zwanej selekcją odwrotną” – dzieli się autor przeprowadzonego badania Niels Pedersen, naukowiec w dziedzinie weterynarii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis. „Uważamy, że wycofanie się i całkowita zmiana kierunku hodowli będzie bardzo trudnym, jeśli nie niemożliwym zadaniem” – dodaje.

Niepokojąca analiza genetyki tej rasy

Jak została przeprowadzona analiza, opublikowana później w czasopiśmie „Canine Genetics and Epidemiology”? Badacze zebrali i przeanalizowali DNA 139 buldogów. Rezultaty przeprowadzonej analizy bardzo zaniepokoiły naukowców. W zróżnicowanej genetycznie, zdrowej populacji każdy osobnik miały w znacznym stopniu odmienną strukturę genetycznego materiału. Tymczasem w przypadku buldogów, duże obszary genomu okazały się być identyczne u każdego osobnika, który był badany. Ponadto badacze odkryli alarmujący brak różnorodności w obszarze genomu, który reguluje układ odpornościowy buldogów.

Naukowcy alarmują – tak, buldogi zagrożone

Po części mała różnorodność genetyczna tych psów wynika z tego, że współcześni przedstawiciele tej rasy, najprawdopodobniej pochodzą z założycielskiej populacji, która liczy tylko 68 osobników. Jak czytamy na stronie national-geographic, „z tego płytkiego basenu genów buldogi straciły jeszcze więcej różnorodności, bo hodowano je selektywnie ze względu na krótkie pyski, pękate sylwetki i pomarszczoną skórę”. Pożądane obecnie cechy, mogą prowadzić do coraz większych problemów zdrowotnych. Naukowcy alarmują, że zarówno hodowcy, jak i całe społeczeństwo, mają dążyć do uratowania tej, niegdyś tak mocnej, rasy.

Źródło: www.national-geographic.pl

Obraz Alexandr Ivanov z Pixabay

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
8 miesięcy temu

to strasznie smutne do czego doprowadziła hodowla psów rasowych 🙁

newsletter