Naukowcy potwierdzili, że psy przechodzą „bunt młodzieńczy”

Naukowcy potwierdzili, że psy przechodzą „bunt młodzieńczy”

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniły, że psy, tak samo jak ludzie, przechodzą przez tzw. „bunt nastolatka”. Naukowcy obserwowali bardzo wnikliwie zachowania czworonogów. W jakim wieku pojawia się ten niełatwy czas dla naszych czworonożnych przyjaciół, a co za tym idzie, i dla opiekunów?

Wspieraj Autora na Patronite

„Bunt młodzieńczy” to trudny czas zarówno dla psa, jak i jego opiekuna.

Wymaga wiele cierpliwości, jak i konsekwencji wobec psa. Czworonogi, jak nastolatki, zaczynają „testować”, na co, na ile mogą sobie pozwolić. Oczywiście, już o wiele wcześniej opiekunowie psów twierdzili, że czworonogi przechodzą przez trudny okres dorastania i w tym czasie zachowują się inaczej, niż małe szczeniaczki, czy psy dorosłe. Jednak badanie wykonane przez brytyjskich biologów i behawiorystów jest pierwszym badaniem, które to udowadnia! Wyniki opublikowane zostały w „Biology Letters”.

Zobacz naszą ofertę

Olej z łososia atlantyckiego 1000ml

Olej z łososia atlantyckiego 1000ml

Dostarcza niezbędnych kwasów Omega-3

65,00 
Game Dog HMB

Game Dog HMB

Tabletki, suplement na rozwój mięśni i siły

65,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 

Czas „psiego nastolatka” wystawia opiekunów na niejedną próbę. Młode czworonogi, które ledwo co wyrosły z bycia szczeniakiem, zmagają się z szalejącymi hormonami i emocjami, których nie są w stanie zrozumieć i pohamować. I właśnie w tym okresie mogą niezbyt ochoczo chcieć spędzać czas  ze swoim opiekunem. Często zaczynają lekceważyć wydawane komendy. Opiekun tym bardziej musi wówczas znaleźć w sobie pokłady cierpliwości i konsekwentnie trzymać się komend, których nauczył psa oraz wprowadzonych dla bezpieczeństwa codziennych rytuałów, zasad.

Nie wszyscy opiekunowie potrafią sobie poradzić z psim buntem. Lucy Asher, behawiorystka z Newcastle University, twierdzi, że są takie osoby, które stosują karę wobec psów za nieposłuszeństwo, co nie jest dobre. Jeszcze inni je ignorują, a zdarzają się nawet i tacy, którzy postanawiają oddać psa do schroniska, oddać komuś innemu, bądź po prostu… porzucić. To bardzo przykre rozwiązywanie sytuacji. Niestety, dane z amerykańskich schronisk potwierdzają te informacje. Tam młode psy, którym zaczął się okres buntu, są najliczniejszą grupą.

Kiedy pojawia się „bunt młodzieńczy”?

Według przeprowadzonych badań, dla większości psów jest to czas ukończenia 8 miesiąca życia. Część czworonogów, przeważnie tych, którym nie udało się nawiązać dobrej, bliskiej relacji ze swoimi opiekunami, przechodzi czas dojrzewania wcześniej, czyli około 5 miesiąca. Jak do tego brytyjscy badacze doszli? Przebadali kilkadziesiąt czworonogów. Jak czytamy na profilu national-geographic, „w pierwszej fazie badań pod uwagę wzięto 70 szczeniąt owczarka niemieckiego, golden retrievera i labradora, mających w przyszłości stać się psami przewodnikami. Następnie poproszono opiekunów o ocenę szczeniąt pod względem ich przywiązania i zachowań zwracających uwagę, takich jak siedzenie bardzo blisko właściciela lub okazywanie szczególnie silnej więzi z jedną osobą. Opiekunowie mieli też odnotowywać zachowania związane z separacją, np. dreszcze lub drżenie, gdy zwierzęta były pozostawiane w domach.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Oba rodzaje zachowań mogą wskazywać na ogólny niepokój i lęk. Psy z wysokimi wynikami w obu skalach weszły w okres dojrzewania około 5 miesiąca życia, w porównaniu z 8 miesiącami u tych z niższym stopniem lęku. Co więcej, dorastające psy, które były silnie zestresowane przez oddzielenie od opiekuna, były również coraz bardziej nieposłuszne tej osobie, ale nie innym”.

Jak pisze Katarzyna Grzelak z national-geographic, „posłuszeństwo opiekunom sprawdzono przy pomocy prostego testu.

Najpierw po 5, a potem po 8 miesiącu życia, poproszono opiekunów o wydanie psom polecenia „siad”. Następnie o to samo poproszono zupełnie obcą osobę. Wszystkie „młode nastolatki” wykonały polecenie od obu osób. Jednak już w wieku 8 miesięcy – w trakcie młodzieńczego buntu – wiele z nich kilkukrotnie odmówiło wykonania polecenia opiekuna. Za to bez problemu wykonało to samo polecenie, gdy padło od osoby trzeciej. Psy, które charakteryzowały się niestabilną więzią z opiekunem, jeszcze bardziej chętnie słuchały nieznajomego.

Na szczęście wyniki pokazują, że tak jak w przypadku młodzieżowego buntu, tak i u psów ta faza mija z wiekiem. Z danych dotyczących 285 psów przewodników w wieku po okresie dojrzewania wynika, że są łatwiejsze przy szkoleniu i chętniej współpracują z opiekunami”.

Z jednej strony pociesza fakt, że „bunt” minie, z drugiej trzeba pamiętać, że choć pies z tego okresu wyrośnie, musi znać jasne zasady i mieć konsekwentnie powtarzane nauczone wcześniej komendy. Jednak pracujmy z psem za pomocą pozytywnych wzmocnień. Nie używajmy kar, nie krzyczmy na niego, ale próbujmy zrozumieć. Tak, jak próbujemy rozmawiać z nastolatkami i rozumieć, że przechodzą trudniejszy czas w swoim życiu.

Źródło: www.national-geographic.pl
Obraz susanne906 z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pies z kotem, jak człowiek z psem
12/04/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać