Praktyczny nos psa

Niezapomniane dwa kilo kiełbasy, czyli szkolenie się opłaca!

Zanim opowiem dzisiaj o kiełbasie i smacznie opłacalnym szkoleniu, wrócę raz jeszcze do nauki rewirowania.

To już prawdziwy rewir …

…czyli taka umiejętność wykorzystania psiego nosa, jaka naprawdę może się przydać.

Gestem do mnie mów, początki nauki przeszukania terenu

Jeśli nie mamy solidnego doświadczenia w szkoleniu psów – a każdy z nas zaczynał od zera i popełniał wiele błędów – nauczenie psa rewirowania, czyli przeszukiwania dużego terenu za określonym zapachem, nie przyjdzie tak łatwo.

Uśmiechnięty listek

Dwóch policjantów z psem służbowym – dużym owczarkiem niemieckim – zawitało do szkoły podstawowej.

Aporty, patyki, patyczki

W regulaminach niejednych zawodów znajdziesz stawiane przed psem zadanie wyboru własnego aportu spomiędzy obcych.

Szukanie zguby na wstecznym śladzie

Szukania zguby, najprostszego praktycznego zajęcia dla psa, możemy uczyć na różne sposoby.

Dmuchawiec na wietrze, czyli o zapachu parę słów

Wyobraź sobie kulę dmuchawca; ogromną, blisko dwumetrowej średnicy.

Praktyczny nos psa

Nasz portal o psach nosem.pl, jak zresztą sama nazwa wskazuje, szczególnie docenia wyjątkowy zmysł psawęch! Nos psa jest niesamowity. Pies codziennie urządza sobie wycieczki do fascynującego świata zapachów. My, ludzie, nie jesteśmy w stanie tego w pełni pojąć. Jednak znając lepiej działanie psiego nosa, możemy bardziej rozumieć psie potrzeby i pewne zachowania. Możemy też odpowiednio poprowadzić pracę węchową z psem.

Praca węchowa z psem

Pies postrzega świat nosem. Jego świat jest ruchomy. Wszędzie otaczają go drobinki zapachowe, które pomagają mu widzieć więcej, niż nam się wydaje. Dzięki pracy nosem pies potrafi wyczuć to, co się działo wcześniej, to co jest teraz, jak i to, co za chwilę może się zdarzyć. Niesamowite, prawda? Tak właśnie jest! Co więcej, pies może wyczuwać twoje emocje. Wie, kiedy jesteś smutny, a kiedy się cieszyć. Czuje, kiedy się stresujesz i kiedy chorujesz. Psiego nosa nie oszukasz.

Jak pracuje psi nos? Pies węszy od prawej strony do lewej. Najpierw prawą dziurką dochodzi do pierwszego skojarzenia zapachu, a dopiero później pies zaczyna analizować zapach. Po analizie podejmuje decyzję, jakie działanie ma dalej podjąć. Praca węchowa opiera się więc na pewnym stałym schemacie: wywęszeniu, wstępnej selekcji zapachu, detekcji i dyskryminacji, czyli rozróżnianiu cząstek zapachowych. Jak to wykorzystać do dobrych celów? Jak nauczyć psa, by wskazywał konkretny zapach? Na czym polega tropienie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszych artykułów.

Praca węchowa z psem wymaga kondycji

Pies potrafi rozróżnić otaczające go zapachy, a co za tym idzie, jest w stanie wychwycić ten jeden jedyny zapach. Praca węchowa z psem może polegać więc na ukierunkowaniu go na wykrywanie konkretnego zapachu i wskazywaniu nam go. Należy jednak pamiętać, że praca węchowa wymaga od psa dużej kondycji fizycznej. I dlatego, jeśli chcemy, aby nasz pies pracował intensywnie nosem, czy to podczas dummy, czy noseworku, czy też mantrailingu, to musimy regularnie dbać o jego kondycję fizyczną.

Praca nosem jest dla naszego psa ogromną przyjemnością, ale potrafi być naprawdę bardzo męcząca. Przy pracy węchowej pies musi też mieć zapewniony odpowiedni odpoczynek. Chcielibyście dowiedzieć się więcej o pracy węchowej z psem? Zajrzyjcie do naszych artykułów, w których poruszamy wiele aspektów takiej pracy.

Na portalu o psach nosem.pl przeczytasz, jak nauczyć psa rewirowania, czyli przeszukiwania terenu. Nie brakuje wskazówek, jak nauczyć psa szukania zguby na wstecznym śladzie, czy jak wykorzystać nos psa w sporcie. Nie brakuje także wskazówek, jak wykorzystywać psi nos w codzienności. Nie brakuje i pomysłów na zabawy węchowe z psem, które mogą sprawić psu naprawdę sporo radości, wzmocnić waszą relację i zmęczyć przy tym psi umysł, dzięki czemu pies będzie spał spokojniej. Ponadto możecie zobaczyć fascynujące filmy naszego eksperta Zofii Mrzewińskiej. Gorąco do tego zachęcamy!

Zapisz się do newslettera