Niecodzienny trening psich przewodników na lotnisku w Poznaniu

20/03/2023
Niecodzienny trening psich przewodników na lotnisku w Poznaniu

Niedawno, w sobotę 18 lutego, na lotnisku Poznań-Ławica odbył się niezwykły trening. Udział w nim wzięły przyszłe psy towarzyszące, podopieczni Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik.

Wspieraj Autora na Patronite

Poznańska organizacja już od 20 lat zajmuje się szkoleniem psów asystujących dla osób niewidomych i niedowidzących. To wyjątkowa rola, do której te czworonogi są specjalnie przygotowywane.

Zobacz naszą ofertę

Ciastka dla psa Oceanic Taste 70g

Ciastka dla psa Oceanic Taste 70g

Kryl i olej z łososia, naturalne ciastka suplementacyjne Pokusa

10,90 
Karma Pokusa z łososiem i krewetkami – 12kg

Karma Pokusa z łososiem i krewetkami – 12kg

Proteiny pochodzenia morskiego, bez udziału kurczaka

329,00 
Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 12kg

Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 12kg

Dedykowana szczeniętom pomiędzy 3 a 24 miesiącem życia

299,00 

Długotrwały proces szkoleniowy

Szkolenie psów przewodników przez Fundację i jej wolontariuszy to długotrwały i żmudny proces, który trwa około 2 lat, a rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach życia zwierzaka. Szczeniaki towarzyszą swoim tymczasowym opiekunom na co dzień. Rozwijają się pod ich okiem, poznając środowisko i nasz ludzki świat. Uczą się podstawowych komend i posłuszeństwa, a także życia w mieście i radzenia sobie w różnych codziennych sytuacjach. Oswajają się także z komunikacją miejską jeżdżąc tramwajami, autobusami oraz pociągami. Ale co z samolotem? Niewidomi też przecież latają, nie tylko na wakacje.

Certyfikowane psy asystujące mogą towarzyszyć osobie z dysfunkcją wzroku na pokładzie samolotu niezależnie od wybranych linii lotniczych, i to bezpłatnie. Należy jedynie dostosować się do określonych przez danego przewoźnika wytycznych oraz zasad dotyczących przewozu zwierząt, obowiązujących w kraju docelowym i tym, w którym rozpoczyna się podróż.

Unikalne doświadczenie na wagę złota

Do tej pory fundacyjni wolontariusze nie mieli jednak okazji, by przećwiczyć wizytę na lotnisku wraz z psem, który ma zostać przewodnikiem. Jeśli zwierzęta nie mają szansy doświadczyć wcześniej tego, co przeżywa każdy pasażer podczas podróży samolotem, wówczas osoby z dysfunkcją wzroku w realnej już sytuacji zostają pozostawione same sobie. Dlatego właśnie możliwość obycia się w takich potencjalnych okolicznościach, dodatkowo w kontrolowanych warunkach i pod okiem opiekuna oraz trenera, jest tak bardzo istotna.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Pies przewodnik na lotnisku

Taki niezwykły trening udało się zorganizować na lotnisku Ławica, które włączyło się w działania szkoleniowe Fundacji i udostępniło swą przestrzeń dla niecodziennych podróżnych. Poznański port lotniczy jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce, który może pochwalić się taką inicjatywą.

Wizyta na poznańskim lotnisku

Betka, Buka, Frela, Głoska, Kira, Lexi, Piernik, Mochi, Molly i Simba to psy rasy labrador retriever, o czarnym i biszkoptowym umaszczeniu – wyjątkowi kursanci, którzy uczą się swojej życiowej roli przewodników osób niewidomych. Łącznie 25 zwierzaków miało okazję zapoznać się z terenem portu i pod okiem pracowników lotniskowej agencji PRM, czyli służby opiekującej się osobami niepełnosprawnymi, pokonać całą ścieżkę pasażera! Czworonogi, wraz z prowadzącymi je wolontariuszami, przeszły przez halę odlotów i przylotów, bramki i kontrolę bezpieczeństwa, a na końcu czekały, aż ich opiekunowie odbiorą bagaże.

Przejechały się samochodem z podnośnikiem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i ćwiczyły chodzenie przy wózkach bagażowych. Labradory miały okazję sprawdzić się w rozmaitych, nie raz trudnych dla nich przestrzeniach. Już samo chodzenie po stromych, metalowych schodach, dla wielu psów bywa nie lada wyzwaniem.

Fundacja Labrador

Starsze zwierzaki miały też możliwość wejścia na pokład samolotu! Był to bardzo ważny element tego specjalistycznego treningu. Dzięki uprzejmości zespołów linii lotniczych Ryanair i Buzz, psy asystujące w przyszłości osobom z dysfunkcją wzroku, podczas podróży samolotem, z pewnością lepiej poradzą sobie w znanym już środowisku.

Trening czyni mistrza

Wizyta na lotnisku wywarła na wszystkich głębokie wrażenie. Fundacja podkreśla, że ​​to bardzo ważna lekcja dla przyszłych psów przewodników osób niewidomych. Zróżnicowana infrastruktura portu, tłumy ludzi, otwarte przestrzenie oraz ciasnota wnętrza samolotu, mogą być trudne dla psów, ale po takim treningu na pewno będzie im łatwiej w najbliższej, podobnej sytuacji. Psy uczą się bowiem najlepiej poprzez doświadczenia, czyli przeżywanie wszelkich sytuacji, które mogą się zdarzyć w ich dalszej pracy oraz życiu. Oswajają się z nimi i przyzwyczajają do przeróżnych bodźców, na które mogą kiedyś natrafić.

Wszyscy kursanci poradzili sobie znakomicie, wygląda więc na to, że równie dobrze sprawdzą się także w swych nowych rolach. Nie jest to jednak jedyna tego typu inicjatywa, bo poznańska Ławica włączyła się w cykliczne działania szkoleniowe Fundacji Labrador. Treningi w lotniskowym terminalu odbywać się będą w sezonie zimowym, poza letnim szczytem.

Zdjęcia: Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik

 

 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Aktywny spacer ze szczeniakiem
07/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać