Drganie psa podczas snu, dlaczego pies drga?

Drganie psa podczas snu, dlaczego pies drga?

Drganie psa podczas snu – często początkujący opiekunowie pytają, czy to normalne. Często jest to normalne, ale nie zawsze… Nie wszystkie drgania mają związek z fazą REM. Jak rozpoznać, czy to tylko sen, czy może uszkodzenie nerwów? A może to nie sen, tylko padaczka?

Wspieraj Autora na Patronite

Drganie psa podczas snu

Pies smacznie śpi i nagle zaczyna ruszać łapkami? Oczy są zamknięte, a ciało drży, a w dodatku pies wydaje z siebie dziwne odgłosy? Czworonóg biegnie na leżąco? Zazwyczaj nie ma się czego obawiać. Drganie psa podczas snu jest normalne, trwa zwykle kilkanaście sekund, po czym pies się uspokaja. Ważne, aby nie przerywać czworonogowi snu.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka jagnięcina z kaczką – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka jagnięcina z kaczką – 12kg

Bezzbożowa karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt i psów młodych

279,00  269,00 
Kość do żucia OSTRICH 17cm

Kość do żucia OSTRICH 17cm

Kość do żucia z dodatkiem strusia i penisów wołowych

22,90 
Materac dla psa do klatki kennelowej – XXL

Materac dla psa do klatki kennelowej – XXL

Wymiary 117*74cm, pokrowiec z kodury

od 160,00 

Psy przechodzą przez 3 fazy snu: NREM – jest to etap, w którym gałki oczne poruszają się wolno; REM – gałki oczne poruszają się szybko oraz SWS – czyli sen wolnofalowy, kiedy czworonóg ciężej oddycha. Często się mówi o tym, że psy podczas fazy REM, gdy śnią, poruszają się zgodnie z tym, co im się śni, np. ścigają króliczka. Naukowcy nieustannie prowadzą jednak badania nad drganiem psów podczas snu i w ostatnich latach doszli do tego, że drganie psa podczas snu to bardziej efekt mapowania mózgu, aniżeli gonienia zająca przez sen.

Drganie psa podczas snu – mapowanie mózgu

Naukowcy odkryli wiele sposobów aktywacji mózgu podczas snu. Dostrzegli również sposoby, w jakie ciało psa jest aktywowane podczas snu, zwłaszcza w fazie REM. Zauważyli, że najmocniej drżą młode ssaki (nie tylko psy, ale koty, jak i my – ludzie), jak i starsze osobniki. Drganie występuje w kończynach, wąsach, ogonie, czy w oczach. „Przez tysiąclecia ludzie myśleli o drganiach jako o efekcie ubocznym snów. Jest to idea zawarta w przekonaniu, że pies po prostu „goni króliki” we śnie” – podkreślają naukowcy.

Sekret tkwi w kończynach?

Badacze podkreślają, że drganie ma też funkcję wykraczającą poza sny. Przeprowadzili badania na młodych szczurach. „Odkryliśmy, że w wieku, w którym młode szczurki dużo śpią i drgają, mózg w bardzo różny sposób przetwarzał czuciowe sprzężenie zwrotne z drgania i budzenia się” – mówią naukowcy, którzy opublikowali swoją pracę w czasopiśmie „Current Biology”.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

„Nasza praca daje nowe poparcie dla idei, że drżenie przyczynia się do procesu, dzięki któremu dowiadujemy się o naszych kończynach i o tym, jak je kontrolować. Mogą nawet pomóc nam zrozumieć, czy i jak drganie wpływa na nasze systemy czuciowe i ruchowe przez całe życie, gdy nasze ciała rosną, gdy przybieramy na wadze i tracimy na wadze oraz gdy dochodzimy do siebie po chorobie lub urazie” – mówią badacze. W ciągu ostatniej dekady poczynili ogromne postępy w zrozumieniu, w jaki sposób mózg reaguje na informacje czuciowe, które płyną z drgających kończyn. Niegdyś zakładano, że mózg blokuje to czuciowe sprzężenie zwrotne. „Teraz wiadomo, że setki tysięcy drgawek wytwarzanych każdego dnia przez śpiące szczurze maleństwo, wyzwala podobne ilości aktywności mózgu. Nasza hipoteza jest więc taka, że drgania to sposób, w jaki mózg bada swoje ciało, podobnie jak sonar używany przez podwodne okręty: jeden ping tutaj, jeden ping tam, z informacją zwrotną z tych sygnałów używanych do mapowania świata zewnętrznego. Tak więc drgawki mogą pomóc mózgowi młodego szczurka w mapowaniu ciała” – mówią naukowcy.

Drganie przez sen czy padaczka?

Nie zawsze drganie psa podczas snu jest normalne. Jeśli drganie w nocy znacznie się wydłuża, może to świadczyć o uszkodzeniu nerwów, czy nawet zaniku mięśni. Przy długich drganiach zawsze warto udać się po poradę do lekarza weterynarii. Lekarz może też zbadać psa pod kątem padaczki.

Jak rozpoznać, czy to sen, czy może padaczka? Kiedy pies śpi i śni, to drgnięcia są sporadyczne, trwają kilka, kilkanaście sekund. Czworonóg chwilę porusza się mocniej, po czym uspokaja. Lepiej nie przerywać mu snu, jednak, jeśli się zawoła wówczas psa po imieniu, ten się po prostu obudzi. Podczas napadu padaczki czworonóg nie będzie reagował na swoje imię. Jego ciało nie będzie rozluźnione, ale sztywne. Będzie bardzo silnie drżało przez dłuższy czas, przez co może dojść nawet do skurczu mięśni. Pies będzie mocno dyszał i może nawet stracić przytomność.

 Źródła: theconversation.com; czasopismo „Current Biology”; Arden Moore, „Czego chcą psy”. Zobacz inne ciekawostki o psach.
Obraz Pexels z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Aktywny spacer ze szczeniakiem
07/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać