Czy psy przeżywają żałobę po innych psach?

Czy psy przeżywają żałobę po innych psach?

Czy psy przeżywają żałobę po innych psach, takie pytanie zadała sobie dr Federica Pirrone z Uniwersytetu w Mediolanie. Wraz ze współpracownikami doszła do wniosku, że czworonogi mogą przeżywać żałobę po psie, który żył z nimi pod jednym dachem. Świadczą o tym zmiany zachowania i wyrażania emocji u psów po śmierci czworonożnego towarzysza życia.

Wspieraj Autora na Patronite

Psy przeżywają żałobę po psach

Zobacz naszą ofertę

Smaczki treningowe CALMING STRESS 200g

Smaczki treningowe CALMING STRESS 200g

Zając z zieloną herbatą, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 
Ciastka dla psa Coat Boom 70g

Ciastka dla psa Coat Boom 70g

Piękna sierść i skóra, naturalne ciastka suplementacyjne Pokusa

10,90 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 500g

Game Dog AniFlexi+ V2 500g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

229,00  209,00 

Na łamach „Scientific Reports” została opublikowana ankieta przeprowadzona wśród 426 włoskich opiekunów psów, z której jasno wynika, że zmiany zachowania i wyrażania emocji u psów po śmierci innego psa, z którym żyły pod jednym dachem, mogą wskazywać na żałobę – smutek związany z utratą psiego towarzysza. Wcześniej naukowcy prowadzili badania nad tym, czy żałoba dotyka małpy, słonie, ptaki, czy walenie. Odnotowano u nich wówczas zachowania, które wskazywały na taki stan. Badacze nie byli natomiast pewni, czy psy także mogą przeżywać żałobę. Po wnikliwej analizie okazało się, że jak najbardziej mogą.

Psy przeżywają żałobę po psach – przeprowadzono ankietę

Naukowcy z Mediolanu przeprowadzili ankietę wśród opiekunów, których pies odszedł „za tęczowy most”, a którzy jednocześnie posiadali przynajmniej jeszcze jednego czworonoga. Opiekunów, z których 66% straciło czworonoga na ponad rok przed przeprowadzeniem badania, zapytano, czy zauważyli jakiekolwiek zmiany w zachowaniu tego psa, który nadal z nimi żyje. Ponadto poproszono opiekunów, aby napisali, jaka była wcześniejsza relacja między psami, a także określili własny poziom stresu związany z żałobą.

Wyniki były następujące: 86% opiekunów zauważyło negatywne zmiany w zachowaniu psa, który przeżył, 32% opiekunów stwierdziło, że zmiany te trwały od 2 do 6 miesięcy, a 25% opiekunów stwierdziło, że trwały one dłużej niż pół roku. Ponadto aż 67% opiekunów zauważyło, że pies, który został, robił wszystko, aby bardziej zwracać na niego uwagę. 52% opiekunów zaobserwowało, że czworonóg, który przeżył, miał mniejszą ochotę na jakąkolwiek zabawę, a 46% powiedziało, że ich pies stał się ogólnie mniej aktywny.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

35% opiekunów zauważyło, że czworonóg, który został, chciał więcej spać niż dotychczas i zaczął wydawać się bardziej przestraszony. 32% opiekunów napisało, że ich pies mniej jadł, natomiast 30% wyznało, iż pies wydawał więcej różnych odgłosów niż wcześniej bywało np. skomlał, czy więcej szczekał. Aż 93% opiekunów wyznało, że przed odejściem jednego z psów, czworonogi mieszkały ze sobą pod jednym dachem dłużej niż rok. 69% opiekunów stwierdziło, że relacje pomiędzy ich psami były naprawdę przyjazne.

Wnioski włoskich naukowców

Dr Federica Pirrone z Uniwersytetu w Mediolanie wraz ze swoim zespołem badawczym doszła do wniosku, że to nie długość wspólnego życia psów pod jednym dachem wpływa na zachowanie tego czworonoga, który został po odejściu towarzysza. Wiele zależało od przyjacielskiej relacji czworonogów oraz od tego, jak przeżywali swoją żałobę po zmarłym psie opiekunowie. I właśnie to, zdaniem badaczy, może mieć wpływ na negatywne zmiany behawioralne i strach u czworonogów, które zostały bez drugiego psa obok siebie. Naukowcy podkreślili na łamach „Scientific Reports”, że reakcje psów, które przypominają mocno żałobę, mogą być bardzo istotnym problemem dotyczącym ich dobrostanu. Uważają, że do tej pory zbyt często było to pomijane. Pies, który przeżył czuje smutek opiekunów, ale i odczuwa silne emocje związane z odejściem psa, który był zawsze obok niego. Warto to brać pod uwagę, aby pomóc przez to odpowiednio przejść.

Źródło za: „Scientific Reports”

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pies w Tatrach słowackich – zmiana przepisów TANAP
23/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać