Sprawdź także
R.A.S.Z.K.A. – nowy sport kynologiczny
19/09/2022
Zofia Mrzewińska

Pies Patron z Ukrainy otrzymał medal za bohaterstwo

Pies Patron z Ukrainy otrzymał medal za bohaterstwo

Pies Patron z Ukrainy to specjalista od wykrywania min! Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył dzielnego psa medalem za bohaterstwo podczas konferencji prasowej w Kijowie.

Pies Patron z Ukrainy – specjalista od wykrywania min

Niezawodny nos Patrona jest nieocenioną pomocą podczas wojny w Ukrainie. Patron to pies rasy jack russell terrier. Jego imię oznacza „pocisk”. Obecnie ma dwa lata i przyszło mu stać się „żołnierzem na czterech łapach”. Władze Ukrainy podały, że od momentu, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, temu dzielnemu psu udało się wykryć mnóstwo rosyjskich materiałów wybuchowych! Jak czytamy w poście na Twitterze na profilu Stratcom Centre UA, „Patron ciężko pracuje – ostatnio zdołał rozbroić 262 ładunki wybuchowe w pobliżu Czernihowa. Jesteśmy z niego bardzo dumni”.

Pies Patron z Ukrainy otrzymał medal za bohaterstwo

Patron ratuje ukraińskim żołnierzom życie. Opiekunem psa Patrona jest major Mychaiło Iliew z Obrony Cywilnej. Zarówno Patron i jak jego opiekun otrzymali medale z rąk prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podczas ceremonii wręczenia odznaczeń, która odbyła się na konferencji prasowej w Kijowie, prezydent Ukrainy powiedział: „Pragnę odznaczyć ukraińskich bohaterów, którzy oczyszczają naszą ziemię z min. A razem z naszymi bohaterami, wspaniałego małego sapera, psa Patrona, który nie tylko pomaga neutralizować materiały wybuchowe, ale także uczy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa w miejscach, gdzie istnieje zagrożenie minowe”.

Patrona i jego fascynujący nos zna dziś cały świat. Tak się zdarzyło, że podczas wręczenia mu medalu, na spotkaniu był obecny również premier Kanady, który odwiedził Ukrainę, aby porozmawiać osobiście z prezydentem Zełenskim. Patron zaczął… przeszukiwać premierowi Trudeau kieszenie. Skomentowała to później Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych: „Patron był bardzo szczęśliwy, że spotkał prawdziwego przyjaciela Ukrainy, pomimo że pan Trudeau nie miał nigdzie kawałka jego ulubionego sera”.

fot. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, t.me/dsns_telegram

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter