Dbanie o psa korzystnie wpływa na… zdrowie ludzkiego mózgu

Dbanie o psa korzystnie wpływa na… zdrowie ludzkiego mózgu

„Opieka nad psem, czy innym zwierzęciem, może być katalizatorem interakcji społecznych” – twierdzi neurochirurg dr Sanjay Gupta i dodaje, że życie pod jednym dachem z czworonogiem i dbanie o niego, ma korzystny wpływ na ludzki umysł.

Dr Gupta na łamach „Daily Mail” podzielił się taką refleksją: „Niemal każdy rozumie, jak ważne jest zdrowie mózgu, ale niewiele osób ma pojęcie, jak uczynić mózg zdrowszym, lub że osiągnięcie takiego celu jest w ogóle możliwe. Większość ludzi wydaje się wierzyć, że ten tajemniczy organ zamknięty w twardej czaszce jest swego rodzaju czarną skrzynką, nietykalną i niemożliwą do ulepszenia. To nieprawda”. Dr Sanjay zaznacza, że mózg człowiek powinien być cały czas wzbogacany. W każdym wieku powinno się dbać o jego sprawność.

Ludzki mózg potrzebuje nie tylko zdrowej diety, czy też codziennej dawki ruchu, bądź też odpowiedniej dawki snu.

By zachować dobrą jakość funkcji poznawczych potrzebny jest trening umysłu. „Niektóre z najbardziej wpływowych i modyfikowalnych czynników związanych z osłabieniem funkcji poznawczych są związane ze stylem życia: brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, palenie, izolacja społeczna, zły sen, brak czynności stymulujących umysł i nadużywanie alkoholu” – podkreśla neurochirurg. Dodaje też, że innym newralgicznym czynnikiem dla zachowania zdolności poznawczych są interakcje społeczne: „Ludzie, którzy są bardziej związani z rodziną, przyjaciółmi i społecznością, są szczęśliwsi i zdrowsi fizycznie oraz żyją dłużej. Istnieje wiele badań potwierdzających fakt, że potrzebujemy więzi społecznych, aby się rozwijać, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie mózgu. Cieszenie się bliską więzią z przyjaciółmi i rodziną, a także uczestniczenie w znaczących zajęciach towarzyskich pomaga zachować ostry umysł i silne wspomnienia”. I tu dochodzimy także do… więzi z psami. Dzięki opiece nad czworonogami, można nawiązać wiele ciekawych relacji.

„Opieka nad kotem, psem lub ptakiem może być katalizatorem interakcji społecznych. Psy są szczególnie dobrymi „lodołamaczami” społecznymi, ponieważ służą jako wyzwalacz rozmowy między nieznajomymi” – podkreśla neurochirurg. Co więcej troszczenie się o naszych czworonożnych przyjaciół, przynosi poczucie celu i wspólnotowości, które także bardzo dobrze oddziałują na zdrowie ludzkiego mózgu. Badania wykazały, że kontakt z czworonogiem może pomóc w pokonaniu przygnębienia, lęków i izolacji społecznej, a także pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi, obniżyć ryzyko zawału serca oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

źródło: National-Geographic.pl; Daily Mail
Obraz msandersmusic z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Delcon Light Delcon Light 12kg
  299,00 

  Zobacz
 • Delcon Junior Delcon Junior 12kg
  314,50 

  Zobacz
 • Zimowy balsam regeneracyjny do łap Zimowy balsam regeneracyjny do łap 50ml
  52,00  41,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 41,00 .


  Zobacz
 • HolistaPets Cod Liver Oil HolistaPets Tran z dorsza 500ml
  82,00  77,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak wygląda egzamin psów ratowniczych
17/06/2023
Piotr Cywicki
newsletter
Proszę czekać