Zakaz hodowli cavalier king charles spanieli i buldogów angielskich w Norwegii

Zakaz hodowli cavalier king charles spanieli i buldogów angielskich w Norwegii

Zakazano hodowli cavalier king charles spanieli i buldogów angielskich w Norwegii. Sąd Okręgowy w Oslo orzekł, że hodowla tych ras narusza dobrostan zwierząt.

Sąd orzekł: „hodowla tych ras narusza dobrostan zwierząt”

Sąd Okręgowy w Oslo wydał wyrok: „hodowle buldogów angielskich i cavalier king charles spanieli naruszają art. 25 ustawy o dobrostanie zwierząt (dyrevelferdsloven), mówiący m.in. o tym, że nie można dopuszczać do modyfikacji genetycznych, które wpływają negatywnie na psychiczne i fizyczne funkcje zwierząt”. Orzeczenie Sądu Okręgowego obejmuje jednakże tylko strony rozprawy, a więc Norsk Kennel Klub i Norsk Cavalierklub. Pozostali hodowcy mogą kontynuować działalność.

Naruszenie ustawy o dobrostanie zwierząt

W oświadczeniu organizacji Dyrebeskyttelsen, która wniosła pozew, opublikowanym na ich stronie, czytamy: „To dwie rasy, w których naszym zdaniem nie występują już zdrowe osobniki mogące się rozmnażać. Jakakolwiek hodowla w obrębie tych ras stanowi naruszenie ustawy o dobrostanie zwierząt. Osobniki w obrębie każdej rasy są blisko spokrewnione i wydają chore potomstwo. Cavalier king jest obciążony ponad 25 chorobami genetycznymi, a przebieg części z nich jest bardzo bolesny”. Organizacja Dyrebeskyttelsen podkreśliła, że z kolei buldog angielski obciążony jest ponad 40 chorobami genetycznymi, a prawie wszystkie psy tej rasy mają różny stopień dysplazji stawów biodrowych.

Norweski Związek Kynologiczny nie zgadza się z werdyktem sądu

Norsk Kennel Klub i Norsk Cavalierklub nie przyjmują werdyktu sądu. Uważają, że zakaz hodowli wymierzony jest tylko w nich. „Zakaz ten nie jest zakazem istnienia rasy, a konsekwencje tego mogą być ogromne” – mówią. „Nieodpowiedzialne podmioty zaczną zajmować się hodowlą psów, która w żadnej formie nie podlega kontroli” – stwierdził główny prezes zarządu NKK, Tom Øystein Martinsen. „Omawiane rasy są bardzo popularne. Gwarantuje się, że popyt na tego typu psy będzie nadal wysoki. Chociaż zakazane jest rozmnażanie tych dwóch ras, nieuczciwi działacze motywowani czystym zyskiem zobaczą swój przeciętny zarobek ze sprzedaży tego typu psa”.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 3kg
  84,00  79,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 71,00 .


  Zobacz
 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 1kg
  37,00 

  Zobacz
 • Kość do żucia OSTRICH Kość do żucia OSTRICH 17cm
  22,90 

  Zobacz
 • Pokusa PowerDog HMB + CA Pokusa PowerDog HMB + CA 250g
  99,00  69,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Akupunktura w terapii schorzeń u psów i kotów
27/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać