Uwaga na łabędzie! Mogą nawet zabić psa…

Uwaga na łabędzie! Mogą nawet zabić psa…

Czasem można zauważyć, jak niektórzy opiekunowie pozwalają psu podpływać, czy podchodzić do łabędzi nad wodą. To bardzo nieodpowiedzialna postawa. Pies może nawet stracić życie – takie przypadki już się zdarzały.

Łabędzie mogą nawet zabić psa

Swego czasu w Dublinie cocker spaniel pływał w stawie w pobliżu grupy łabędzi, gdy nagle doszło do ataku. Jeden z ptaków uderzył czworonoga najpierw jednym, następnie drugim skrzydłem. Tragedia rozegrała się szybko. Łabędź nie odpuścił psu, tym bardziej, że prawdopodobnie bronił młodych, które były w pobliżu. Pracownicy miejskiego parku w Dublinie wyciągnęli martwego cocker spaniela z wody na oczach zrozpaczonego opiekuna.

Kolejne podobne zdarzenie, czyli mocny atak łabędzia na psa, rozegrało się w Chinach, choć tym razem, na szczęście, psu udało się uciec z wody. W prowincji Syczuan, łabędź zaatakował pływającego w wodzie psa rasy golden retriever. Golden miał na tyle szczęścia, że łabędź po kilku uderzeniach odpuścił  i pies mógł wyjść na ląd bez poważniejszych obrażeń. Finał mógł być jednak inny, bo łabędzie potrafią skrzydłami i swoim ciałem wepchnąć pod wodę dużego psa.

Uwaga na łabędzie – w Polsce też nie brakuje niebezpiecznych sytuacji

W Polsce także nie brakuje sytuacji, w których łabędzie straszą psy i próbują je odgonić. Szczególnie agresywne są w okresie, w którym mają młode. Opiekunowie psów myśliwskich czasem twierdzą, że to instynkt i nic z tym nie zrobią. A owszem, mogą wypracować, że pies nie będzie sam podchodził do żadnego dzikiego zwierzęcia. Tak naprawdę żaden pies myśliwski nie powinien sam podejmować akcji w stronę zwierzyny. Powinien to robić jedynie na polecenie przewodnika. Jednak odradza się stanowczo uczenia tego typu zachowań! Lepiej chodzić od małego z psem nad wodę np. nad małe stawiki, gdzie czasem pływają kaczki, czy inne ptaki, i uczyć psa, że nie może sam wchodzić do wody bez zgody opiekuna. Warto ćwiczyć opanowanie, choć oczywiście, będzie to proces.

Instynkt instynktem, ale wytrwała praca pomoże osiągnąć wiele. A jeśli nie ma się pewności, czy udało się wypracować skuteczne przywołanie, kiedy spuszcza się psa przy ptakach, to lepiej tego nie robić. Lepiej nie spuszczać czworonoga ze smyczy, niż patrzeć później, jak wyciągają go martwego z wody – jak biednego cocker spaniela w Dublinie.

Obraz Fred Pöschl z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Gryzak dla psa z królika Gryzak dla psa z królika rozmiar S 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Gryzak dla psa z dziczyzny Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar M 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Olej Omega-3 Junior Olej Omega-3 Junior 200ml
  49,00 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak dbać o odporność psa w okresie jesienno-zimowym?
03/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać