W Gruzji znaleziono szczątki starożytnych psów, liczące blisko 2 mln lat!

W Gruzji znaleziono szczątki starożytnych psów, liczące blisko 2 mln lat!

W Gruzji znaleziono szczątki starożytnych psów myśliwskich, które mają blisko 2 miliony lat! Odkrycia dokonali wspólnie naukowcy z Włoch, Gruzji oraz Hiszpanii. Badania nad skamielinami opisali w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Hiszpanii, Gruzji i Włoch. Na gruzińskim stanowisku archeologicznym w wiosce Dmanisi znalezione zostały psie szczątki, w tym czaszki i cztery szkielety. Jest to najstarsze tego typu odkrycie w Europie! Naukowcy uważają, że szczątki te mogą liczyć blisko 2 miliony lat. Po przeprowadzeniu dokładnych badań, ustalono, że skamieliny należą do psa myśliwskiego, który zamieszkiwał kiedyś Eurazję.

Znalezisko nie jest jednak dowodem na udomowienie psów w tamtych czasach i na tamtych gruzińskich terenach. Inne badania potwierdziły, że udomowienie psów miało miejsce ok. 40 tysięcy lat temu. Skamieliny w Gruzji znaleziono jednak dość blisko szczątek ludzkich. O czym więc to może świadczyć? Naukowcy uważają, że pokazuje to pewne relacje między gatunkami w starożytnym świecie. Możliwe, że oba gatunki kradły sobie nawzajem pożywienie. Badacze podkreślają także, że podczas masowych migracji z Afryki do Europy i Azji doszło zapewne do spotkania człowieka z psami. Przodkowie naszych domowych pupili mieliby przemieszać się w tym czasie na południe.

Naukowcom udało się też dokładnie oszacować budowę oraz wiek jednego z starożytnych psów myśliwskich. Ustalili, że pies ważył ok. 30 kilogramów i był jeszcze młodym osobnikiem. Miał także dłuższe kończyny od psów, jakie teraz znamy oraz był bardziej masywny.

Źródło: national-geographic.pl, „Scientific Reports”

Obraz zuzanu z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Baltica karma z dziczyzną i ryżem Baltica karma z dziczyzną i ryżem dla dużych ras 12kg
  269,00 

  Zobacz
 • Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą 100g
  10,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Zasady pod psem
22/01/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać