Czy kocie bakterie pomogą w leczeniu psów?

Czy kocie bakterie pomogą w leczeniu psów?

Czy kocie bakterie pomogą w leczeniu psów? Nie tylko psów, ale i innych zwierząt, a nawet ludzi! Najnowsze badanie wykazało, że bakterie, które przenoszą zdrowe koty domowe, wytwarzają naturalne antybiotyki o niezwykłych właściwościach. Naukowcy twierdzą, że wiedzę tę będzie można wykorzystać w przyszłości do leczenia infekcji skórnych.

Wspieraj Autora na Patronite

Kocie bakterie pomogą w leczeniu infekcji skórnych?

Pismo eLife podało fascynującą wiadomość. Amerykańscy naukowcy odkryli, że bakterie, które pochodzą od kotów są w stanie produkować naturalne antybiotyki! Dzięki tej wiedzy, w przyszłości będzie można wykorzystać kocie bakterie do leczenia ciężkich infekcji skórnych, zarówno u innych zwierząt, w tym psów, jak i u ludzi. Zespół pod kierownictwem prof. Richarda L. Gallo z University of California San Diego School of Medicine, specjalizujący się w bakterioterapii, doszedł do wniosku, że jedna z bakterii żyjąca na skórze zdrowych kotów, może skutecznie leczyć infekcje skóry u badanych przez nich myszy. Naukowcy uważają, że badania na myszach pokazały, że kocie bakterie są przyszłością medycyny.

Zobacz naszą ofertę

Game Dog GameVit 500g

Game Dog GameVit 500g

Suplement diety dla szczeniąt i psów dorosłych

89,00 
Promocja!
Delcon Senior 12kg

Delcon Senior 12kg

Sucha karma dla starszych, mniej aktywnych psów

299,50  275,00 
Promocja!
HolistaPets Tran z dorsza 500ml

HolistaPets Tran z dorsza 500ml

Tran dla psa, wytwarzany ze świeżych wątróbek dorsza

99,00  92,00 

Dobre kocie bakterie – jak przebiegało badanie?

Amerykańscy naukowcy użyli bakterii zdrowych kotów domowych, aby spróbować zwalczyć infekcje wywołane przez opornego na metycylinę gronkowca Staphylococcus pseudintermedius (MRSP – Methicillin-Resistant Staphylococcus Pseudintermedius). Ta bakteria nierzadko występuje o zwierząt domowych i może w niekontrolowany sposób rozmnażać się, kiedy zwierzęta są chore lub ranne. MRSP może przeskakiwać pomiędzy gatunkami, doprowadzając m.in. do egzemy u kotów, psów oraz ludzi. Zwykłe antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu infekcji, które wywołuje MRSP. To mocno utrudnia  terapię, wydłużając czas leczenia.

Naukowcy pod kierownictwem prof. Richarda L. Gallo, postanowili sprawdzić, na ile „dobre bakterie” będą zwalczać te „niekorzystne”. „W celu zwalczania infekcji wywołanych przez bakterie lekooporne przeszczepienie komensalnych bakterii przeciwdrobnoustrojowych jako środka terapeutycznego przyniosło nadzieję kliniczną. Przebadaliśmy zbiór różnych gatunków gronkowców psów i kotów domowych pod kątem aktywności przeciwdrobnoustrojowej przeciwko MRSP. Unikalny szczep (S. felisC4) został wyizolowany ze skóry kota, który hamował MRSP i wiele patogenów gram-dodatnich” – dzielą się naukowcy z University of California San Diego School of Medicine, podkreślając, że szczep S.felis jest zdolny do rozerwania ścian komórek opornego na metycylinę gronkowca. Patogen może być dzięki temu unieszkodliwiony.

Badacze doszli następnie do wniosku, że leczniczy potencjał tego szczepu jest o wiele większy, niż pokazały pierwsze obserwacje. Prof. Gallo dodał, że szczep S.felis atakuje patogeny z wielu stron, co ogromnie zwiększa skuteczność w ich zabijaniu. Wynik badania był taki, że kocia bakteria przyspieszyła znacznie leczenie myszy, który były zakażone MRSP. „Dobre bakterie” dość szybko leczyły rany na myszach.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Pies z kotem? Na zdrowie!

Amerykańscy naukowcy niebawem będą chcieli sprawdzić, jak kocia bakteria działa na psy. Jeśli się leczenie chorób skóry u psów kocią bakterią się sprawdzi, będzie to wspaniała wiadomość. Naukowcy już teraz mówią o tym, że koty mogą pomóc także ich opiekunom. Jeśli testy przebiegną pozytywnie, to w przyszłości będzie można wykorzystywać „kocie bakterie” leczniczo, jak i profilaktycznie u osób z tendencjami do zmian skórnych. Naukowcy nie wykluczają, że nawet przebywanie z kotem w jednym mieszkaniu, może działać ochronnie przed MRSP. Musi to jednak zostać jeszcze dokładniej zbadane.

Źródło: eLife, elifesciences.org, focus.pl
Obraz Free-Photos z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Charty, praca z chartami. Takie dobre wspomnienia……
08/11/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać