Czy kocie bakterie pomogą w leczeniu psów?

Czy kocie bakterie pomogą w leczeniu psów?

Czy kocie bakterie pomogą w leczeniu psów? Nie tylko psów, ale i innych zwierząt, a nawet ludzi! Najnowsze badanie wykazało, że bakterie, które przenoszą zdrowe koty domowe, wytwarzają naturalne antybiotyki o niezwykłych właściwościach. Naukowcy twierdzą, że wiedzę tę będzie można wykorzystać w przyszłości do leczenia infekcji skórnych.

Kocie bakterie pomogą w leczeniu infekcji skórnych?

Pismo eLife podało fascynującą wiadomość. Amerykańscy naukowcy odkryli, że bakterie, które pochodzą od kotów są w stanie produkować naturalne antybiotyki! Dzięki tej wiedzy, w przyszłości będzie można wykorzystać kocie bakterie do leczenia ciężkich infekcji skórnych, zarówno u innych zwierząt, w tym psów, jak i u ludzi. Zespół pod kierownictwem prof. Richarda L. Gallo z University of California San Diego School of Medicine, specjalizujący się w bakterioterapii, doszedł do wniosku, że jedna z bakterii żyjąca na skórze zdrowych kotów, może skutecznie leczyć infekcje skóry u badanych przez nich myszy. Naukowcy uważają, że badania na myszach pokazały, że kocie bakterie są przyszłością medycyny.

Dobre kocie bakterie – jak przebiegało badanie?

Amerykańscy naukowcy użyli bakterii zdrowych kotów domowych, aby spróbować zwalczyć infekcje wywołane przez opornego na metycylinę gronkowca Staphylococcus pseudintermedius (MRSP – Methicillin-Resistant Staphylococcus Pseudintermedius). Ta bakteria nierzadko występuje o zwierząt domowych i może w niekontrolowany sposób rozmnażać się, kiedy zwierzęta są chore lub ranne. MRSP może przeskakiwać pomiędzy gatunkami, doprowadzając m.in. do egzemy u kotów, psów oraz ludzi. Zwykłe antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu infekcji, które wywołuje MRSP. To mocno utrudnia  terapię, wydłużając czas leczenia.

Naukowcy pod kierownictwem prof. Richarda L. Gallo, postanowili sprawdzić, na ile „dobre bakterie” będą zwalczać te „niekorzystne”. „W celu zwalczania infekcji wywołanych przez bakterie lekooporne przeszczepienie komensalnych bakterii przeciwdrobnoustrojowych jako środka terapeutycznego przyniosło nadzieję kliniczną. Przebadaliśmy zbiór różnych gatunków gronkowców psów i kotów domowych pod kątem aktywności przeciwdrobnoustrojowej przeciwko MRSP. Unikalny szczep (S. felisC4) został wyizolowany ze skóry kota, który hamował MRSP i wiele patogenów gram-dodatnich” – dzielą się naukowcy z University of California San Diego School of Medicine, podkreślając, że szczep S.felis jest zdolny do rozerwania ścian komórek opornego na metycylinę gronkowca. Patogen może być dzięki temu unieszkodliwiony.

Badacze doszli następnie do wniosku, że leczniczy potencjał tego szczepu jest o wiele większy, niż pokazały pierwsze obserwacje. Prof. Gallo dodał, że szczep S.felis atakuje patogeny z wielu stron, co ogromnie zwiększa skuteczność w ich zabijaniu. Wynik badania był taki, że kocia bakteria przyspieszyła znacznie leczenie myszy, który były zakażone MRSP. „Dobre bakterie” dość szybko leczyły rany na myszach.

Pies z kotem? Na zdrowie!

Amerykańscy naukowcy niebawem będą chcieli sprawdzić, jak kocia bakteria działa na psy. Jeśli się leczenie chorób skóry u psów kocią bakterią się sprawdzi, będzie to wspaniała wiadomość. Naukowcy już teraz mówią o tym, że koty mogą pomóc także ich opiekunom. Jeśli testy przebiegną pozytywnie, to w przyszłości będzie można wykorzystywać „kocie bakterie” leczniczo, jak i profilaktycznie u osób z tendencjami do zmian skórnych. Naukowcy nie wykluczają, że nawet przebywanie z kotem w jednym mieszkaniu, może działać ochronnie przed MRSP. Musi to jednak zostać jeszcze dokładniej zbadane.

Źródło: eLife, elifesciences.org, focus.pl
Obraz Free-Photos z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Baltica karma z dziczyzną i ryżem Baltica karma z dziczyzną i ryżem dla dużych ras 12kg
  269,00 

  Zobacz
 • Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą 100g
  10,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Wpływ diety na odporność psa
16/01/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać