„Nie zostawię go!”. Uciekają z psami z Ukrainy, co pozwala przetrwać traumę

„Nie zostawię go!”. Uciekają z psami z Ukrainy, co pozwala przetrwać traumę

Bardzo wiele osób z Ukrainy ucieka wraz ze swoimi psami, bądź innymi zwierzętami domowymi. Nie wyobrażają sobie zostawić czworonożnych członków rodziny na pastwę losu. Dramatycznego losu.

Uciekają z psami z Ukrainy – to pozwala przetrwać traumę

Dramat na Ukrainie trwa. Myślimy nieustannie o tych, którym przyszło zmierzyć się z tą ogromną tragedią, a dla których domowe zwierzęta są po prostu członkami rodziny. Dla nich ich pies, czy kot, nie są rzeczą, którą można zostawić jak inne. Nie mogliby o nich zapomnieć. W Internecie roi się już od zdjęć, na których widać uchodźców na granicy, czy dworcu, z psami, kotami, a nawet papugami i innymi zwierzętami. Wtuleni w psa, znajdują u jego boku chwile ukojenia.

„Dla osób uciekających z Ukrainy pozostawienie podstawowego członka rodziny tylko potęguje traumę. Korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z przebywania w pobliżu zwierząt i posiadania zwierząt domowych są dobrze udokumentowane” – czytamy na stronie ekologia.pl. Swego czasu stwierdzono, że np. sesje terapeutyczne z wykorzystaniem psów, czy też koni, znacznie łagodziły objawy zespołu stresu pourazowego u byłych żołnierzy.

Psy i inne zwierzęta są wsparciem

„Posiadanie zwierząt domowych zapewnia emocjonalne wsparcie i pomaga zmniejszyć stres i strach przed nieznaną przyszłością” – mówi zespół Animals Syria – CatConnect, organizacja charytatywna, która ratuje zwierzęta z Syrii. „Z wielkim smutkiem oglądamy wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej” – mówią Euronews Green. „Bardzo uderzają w emocje, ponieważ przeszliśmy przez to i wiemy, co to znaczy zostawić wszystko za sobą i uciec, aby uratować życie. W tych warunkach rodzina i bliscy liczą się najbardziej. Przez rodzinę rozumiemy jednak nie tylko istoty ludzkie, ale także nasze zwierzęta domowe”.

Wiele organizacji wezwało obecnie kraje do złagodzenia formalności weterynaryjnych dla zwierząt podróżujących z uchodźcami. Komisja Europejska zaleciła wszystkim państwom członkowskim Unii Europejskiej złagodzenie wymogów dotyczących dokumentacji weterynaryjnej, aby ułatwić uchodźcom życie. Jak czytamy na ekologia.pl, „nie zostało to jednostronnie wprowadzone we wszystkich państwach członkowskich, ale wiele krajów Unii Europejskiej przyjęło tę praktykę”.

Aktualne informacje na temat sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej można znaleźć na facebookowej stronie Kynolodzy Ukrainie https://www.facebook.com/KynolodzyUkrainie/. „W Polsce dostępne są nawet fundusze na zakwaterowanie i szczepienia zwierząt, co jeszcze bardziej ułatwia życie rodzinom podróżującym ze zwierzętami” – czytamy na stronie ekologia.pl.

Źródło: ekologia.pl; Kynolodzy Ukrainie

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Baltica karma z dziczyzną i ryżem Baltica karma z dziczyzną i ryżem dla dużych ras 12kg
  269,00 

  Zobacz
 • Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą 100g
  10,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Omega-3 dla psa
26/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać