Psy ratownicze

Pies ratowniczy, początki pracy z psem ratowniczym

Metod szkoleniowych jest tak dużo, jak dużo jest szkoleniowców, metody te mogą różnić się małymi drobiazgami, które będą ulepszać daną metodę lub mogą robić rewolucję w naszej głowie.

Kim jest pozorant, Ty także możesz zostać pozorantem

Żaden ochronny kostium ani specjalny rękaw nie będzie potrzebny.

Ares, pies z lasu, który ratuje ludzi w Stowarzyszeniu STORAT

Ares, pies który błąkał się po lesie, a obecnie wraz ze swoją przewodniczką Justyną ratuje ludzi, oto kolejna metamorfoza psiego życia, którą przedstawiamy na portalu o psach nosem.pl

Pies ratowniczy luzem w lesie – prezes STORAT wyjaśnia zamieszanie prawne

Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT działa ponad 20 lat.

Jak odnajduje pies ratowniczy – stożek zapachowy

Wiemy już jak pies ratowniczy oznacza odnalezioną osobę z poprzednich publikacji.

Motywacja i nagrody w treningu psów ratowniczych

Poziom motywacji do pracy ratowniczej jest w dużej mierze uzależniony od rasy psa jak i jego temperamentu.

Jak psy ratownicze informują o odnalezieniu człowieka

Bez względu na to, jak inteligentne są psy i jak rozwinięty jest ich system komunikacji, w pracy ratowniczej musimy pamiętać by nauczyć psy sygnału, którym będą nas informować, że znalazły człowieka.

Czym jest oznaczanie w ratownictwie

Oznaczanie w ratownictwie jest to wyuczony sygnał, który pies daje przewodnikowi po odnalezieniu tego, do czego został wyszkolony.

Psy ratownicze

Szukają zagubionych osób w lesie, pod gruzami, czy w górach. Ich niezawodny nos uratował już niejedną osobę. Psy ratownicze, bo o nich mowa, zasługują na ogromne uznanie za swoją niełatwą pracę. Na tym portalu o psach na pewno tego uznania nigdy nie zabraknie. Podziwiamy nie tylko psy pracujące, ale i ich przewodników, którzy muszą wykonać niejednokrotnie ogrom trudnej pracy.

Co wyróżnia psy ratownicze?

Pies, który pracuje z przewodnikiem podczas akcji poszukiwawczych musi mieć odpowiednią posturę względem wykonywanych zadań. Psy pracujące w ratownictwie powinny być szczupłe i mieć odpowiedni wzrost, który powinien mieścić się w granicach 45-65 cm w kłębie. Waga psa nie powinna przekraczać 40 kg. Pies ratowniczy nie powinien wykazywać żadnych oznak agresji w stosunku do ludzi i zwierząt. Musi być odważny, posiadać zrównoważony temperament, wykazywać chęć współpracy z przewodnikiem i mieć wrodzoną tendencję do posługiwania się nosem i do aportowania.

Oczywiście nie każdy pies ratowniczy będzie mógł wykonywać wszystkie zadania. Są różne dziedziny w ratownictwie, a każda z nich wymaga bardzo konkretnych umiejętności od danego psa. Na jakie grupy można podzielić psy ratownicze? Jakie rasy najczęściej pracują w ratownictwie? Jakie cechy powinny wyróżniać psy ratownicze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczeniaka do pracy w ratownictwie? Jak motywować psa i jakich nagród używać w treningu ratowniczym? Odpowiedzi szukaj w naszych artykułach.

Przewodnik psa ratowniczego

Nie każdy jest w stanie pracować w ratownictwie. Przewodnik psa ratowniczego musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i przejść z psem odpowiednie, niełatwe szkolenie. Nie tylko pies pracujący powinien mieć dużą kondycję fizyczną, ale również jego przewodnik. Zaufanie i relacja na linii człowiek pies muszą być ogromne. Pies musi czuć się przy swoim przewodniku bezpiecznie.

Przewodnik psa ratowniczego musi wykazywać odpowiednią umiejętność pracy z psem, znać podstawy udzielania pierwszej pomocy, a także potrafić dobrze włączyć się w akcję ratowniczą. Ważne jest również umiejętne posługiwanie się sprzętem ratowniczym. Tak naprawdę, przewodnik psa ratowniczego musi mieć w sobie chęć nieustannego uczenia się. Nie wystarczy przejście obowiązkowego programu szkoleniowego ze swoim psem. Każda akcja czegoś uczy. Sam pies ratowniczy musi być dyspozycyjny i nieustannie w dobrej formie, dlatego konieczne są regularne treningi.

U nas znajdziesz informacje z pierwszej ręki na temat akcji poszukiwawczych. Na naszym portalu o psach znajdziecie artykuły Zofii Mrzewińskiej, współzałożycielki znanego Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Zofia Mrzewińska jest niekwestionowanym autorytetem z dziedziny szkolenia psów. Swoim dużym doświadczeniem pracy z psami dzieli się i Piotr Cywicki, pomysłodawca i twórca portalu o psach nosem.pl, który również jest członkiem stowarzyszenia STORAT. Dzięki naszym relacjom, możesz zobaczyć, jak pracują psy ratownicze. Zapraszamy do śledzenia akcji i czytania artykułów na naszym portalu o psach!

Zapisz się do newslettera