Szukają zagubionych osób w lesie, pod gruzami, czy w górach. Ich niezawodny nos uratował już niejedną osobę. Psy ratownicze, bo o nich mowa, zasługują na ogromne uznanie za swoją niełatwą pracę. Na tym portalu o psach na pewno tego uznania nigdy nie zabraknie. Podziwiamy nie tylko psy pracujące, ale i ich przewodników, którzy muszą wykonać niejednokrotnie ogrom trudnej pracy.
Pies, który pracuje z przewodnikiem podczas akcji poszukiwawczych musi mieć odpowiednią posturę względem wykonywanych zadań. Psy pracujące w ratownictwie powinny być szczupłe i mieć odpowiedni wzrost, który powinien mieścić się w granicach 45-65 cm w kłębie. Waga psa nie powinna przekraczać 40 kg. Pies ratowniczy nie powinien wykazywać żadnych oznak agresji w stosunku do ludzi i zwierząt. Musi być odważny, posiadać zrównoważony temperament, wykazywać chęć współpracy z przewodnikiem i mieć wrodzoną tendencję do posługiwania się nosem i do aportowania.
Oczywiście nie każdy pies ratowniczy będzie mógł wykonywać wszystkie zadania. Są różne dziedziny w ratownictwie, a każda z nich wymaga bardzo konkretnych umiejętności od danego psa. Na jakie grupy można podzielić psy ratownicze? Jakie rasy najczęściej pracują w ratownictwie? Jakie cechy powinny wyróżniać psy ratownicze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczeniaka do pracy w ratownictwie? Jak motywować psa i jakich nagród używać w treningu ratowniczym? Odpowiedzi szukaj w naszych artykułach.
Nie każdy jest w stanie pracować w ratownictwie. Przewodnik psa ratowniczego musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i przejść z psem odpowiednie, niełatwe szkolenie. Nie tylko pies pracujący powinien mieć dużą kondycję fizyczną, ale również jego przewodnik. Zaufanie i relacja na linii człowiek pies muszą być ogromne. Pies musi czuć się przy swoim przewodniku bezpiecznie.
Przewodnik psa ratowniczego musi wykazywać odpowiednią umiejętność pracy z psem, znać podstawy udzielania pierwszej pomocy, a także potrafić dobrze włączyć się w akcję ratowniczą. Ważne jest również umiejętne posługiwanie się sprzętem ratowniczym. Tak naprawdę, przewodnik psa ratowniczego musi mieć w sobie chęć nieustannego uczenia się. Nie wystarczy przejście obowiązkowego programu szkoleniowego ze swoim psem. Każda akcja czegoś uczy. Sam pies ratowniczy musi być dyspozycyjny i nieustannie w dobrej formie, dlatego konieczne są regularne treningi.
U nas znajdziesz informacje z pierwszej ręki na temat akcji poszukiwawczych. Na naszym portalu o psach znajdziecie artykuły Zofii Mrzewińskiej, współzałożycielki znanego Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Zofia Mrzewińska jest niekwestionowanym autorytetem z dziedziny szkolenia psów. Swoim dużym doświadczeniem pracy z psami dzieli się i Piotr Cywicki, pomysłodawca i twórca portalu o psach nosem.pl, który również jest członkiem stowarzyszenia STORAT. Dzięki naszym relacjom, możesz zobaczyć, jak pracują psy ratownicze. Zapraszamy do śledzenia akcji i czytania artykułów na naszym portalu o psach!