Uwaga, wścieklizna! Potwierdzono kolejne przypadki

Uwaga, wścieklizna! Potwierdzono kolejne przypadki

Uwaga, wścieklizna! Weterynaryjne służby poinformowały o kolejnych czterech przypadkach tej groźnej zoonozy na terenie Polski. Wścieklizna została potwierdzona u lisów oraz psa, który został poddany eutanazji.

Wścieklizna – groźna zoonoza

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych na świecie. To wirusowa choroba układu nerwowego. Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe i należy je wg prawa powtarzać przez całe życie czworonoga. Jak mówi prawo, „posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia”. Opiekunowie, którzy nie zaszczepią swojego psa, mogą zapłacić bardzo wysoką karę – i to nie tylko pieniężną. Jeśli chory pies ugryzie, bądź w inny sposób przeniesie wirusa na człowieka, skutki mogą być opłakane. Do zarażenia dochodzi przez kontakt ze śliną zwierzęcia mającego wściekliznę.

W Polsce bardzo rzadko dochodzi do zachorowań na wściekliznę z powodu psów. Jednak rzadko, to nie wcale… Jeżeli doszłoby do ugryzienia przez chorego psa, to nie ma co czekać, tylko należy jak najszybciej udać się do lekarza, zanim zaczną występować objawy. Przy silnych objawach, takich jak np. drgawki, wysoka gorączka, ślinienie, odczuwanie lęku, jest już często za późno i może dojść do zatrzymania akcji serca.

Uwaga, wścieklizna na terenie woj. mazowieckiego

Weterynaryjne służby poinformowały w połowie września 2021 roku o kolejnych czterech przypadkach tej groźnej zoonozy na terenie Polski. Wścieklizna została potwierdzona u lisów oraz psa, który został poddany eutanazji. Wścieklizna u zwierząt została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 3 oraz 7 września 2021 r. Tym samym w Polsce w bieżącym roku odnotowano 55 przypadków tej choroby.

Jak podaje redakcja agropolska.pl, „przypadek wścieklizny nr 52 w 2021 r. stwierdzono 3 września w miejscowości Pogorzel Warszawska w gminie Celestynów w powiecie otwockim w woj. mazowieckim. Chorobę wykryto u padłego lisa. Przypadek wścieklizny nr 53 potwierdzono 3 września również u lisa, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Kruszówiec w gminie Wiązowna w powiecie otwockim w woj. mazowieckim. Przypadek choroby nr 54 także stwierdzono 3 września na terenie miasta stołecznego Warszawy Dzielnica Wawer w woj. mazowieckim. Choroba została potwierdzona u lisa, który został poddany eutanazji. Ostatni przypadek wścieklizny nr 55 potwierdzono 7 września w miejscowości Brzustów w gminie Garbatka-Letnisko w powiecie kozienickim w woj. mazowieckim u psa, który został poddany eutanazji”.

Służby weterynaryjne przypominają o obowiązku szczepienia psów. Zachęcają również bardzo mocno, aby szczepić nie tylko psy, ale również koty.

Źródło za: agropolska.pl
Obraz josé joseph z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 15kg
  339,00  329,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras 1kg
  29,00 

  Zobacz
 • Baltica Junior z kaczką i łososiem Baltica Junior z kaczką i łososiem - duże rasy - 15kg
  339,00  322,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Kaganiec dla Malutka
28/06/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać