Uwaga, wścieklizna! Potwierdzono kolejne przypadki

Uwaga, wścieklizna! Potwierdzono kolejne przypadki

Uwaga, wścieklizna! Weterynaryjne służby poinformowały o kolejnych czterech przypadkach tej groźnej zoonozy na terenie Polski. Wścieklizna została potwierdzona u lisów oraz psa, który został poddany eutanazji.

Wspieraj Autora na Patronite

Wścieklizna – groźna zoonoza

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych na świecie. To wirusowa choroba układu nerwowego. Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe i należy je wg prawa powtarzać przez całe życie czworonoga. Jak mówi prawo, „posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia”. Opiekunowie, którzy nie zaszczepią swojego psa, mogą zapłacić bardzo wysoką karę – i to nie tylko pieniężną. Jeśli chory pies ugryzie, bądź w inny sposób przeniesie wirusa na człowieka, skutki mogą być opłakane. Do zarażenia dochodzi przez kontakt ze śliną zwierzęcia mającego wściekliznę.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Balsam regenerująco-ochronny 50ml

Balsam regenerująco-ochronny 50ml

Krótki termin ważności do 25.01.2024r.

52,00  25,00 
Game Dog Omega-3

Game Dog Omega-3

Suplement Omega-3 dla psów

39,00 
Pokusa Premium Selection – karma sucha wołowina dla psów 3kg

Pokusa Premium Selection – karma sucha wołowina dla psów 3kg

Bezzbożowa karma sucha wołowina dla psów dorosłych

74,00 

W Polsce bardzo rzadko dochodzi do zachorowań na wściekliznę z powodu psów. Jednak rzadko, to nie wcale… Jeżeli doszłoby do ugryzienia przez chorego psa, to nie ma co czekać, tylko należy jak najszybciej udać się do lekarza, zanim zaczną występować objawy. Przy silnych objawach, takich jak np. drgawki, wysoka gorączka, ślinienie, odczuwanie lęku, jest już często za późno i może dojść do zatrzymania akcji serca.

Uwaga, wścieklizna na terenie woj. mazowieckiego

Weterynaryjne służby poinformowały w połowie września 2021 roku o kolejnych czterech przypadkach tej groźnej zoonozy na terenie Polski. Wścieklizna została potwierdzona u lisów oraz psa, który został poddany eutanazji. Wścieklizna u zwierząt została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 3 oraz 7 września 2021 r. Tym samym w Polsce w bieżącym roku odnotowano 55 przypadków tej choroby.

Jak podaje redakcja agropolska.pl, „przypadek wścieklizny nr 52 w 2021 r. stwierdzono 3 września w miejscowości Pogorzel Warszawska w gminie Celestynów w powiecie otwockim w woj. mazowieckim. Chorobę wykryto u padłego lisa. Przypadek wścieklizny nr 53 potwierdzono 3 września również u lisa, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Kruszówiec w gminie Wiązowna w powiecie otwockim w woj. mazowieckim. Przypadek choroby nr 54 także stwierdzono 3 września na terenie miasta stołecznego Warszawy Dzielnica Wawer w woj. mazowieckim. Choroba została potwierdzona u lisa, który został poddany eutanazji. Ostatni przypadek wścieklizny nr 55 potwierdzono 7 września w miejscowości Brzustów w gminie Garbatka-Letnisko w powiecie kozienickim w woj. mazowieckim u psa, który został poddany eutanazji”.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Służby weterynaryjne przypominają o obowiązku szczepienia psów. Zachęcają również bardzo mocno, aby szczepić nie tylko psy, ale również koty.

Źródło za: agropolska.pl
Obraz josé joseph z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Alergia pokarmowa u psa
20/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać