Globalne badanie DNA psa potwierdza, że jest to najstarszy i najlepszy przyjaciel człowieka!

Globalne badanie DNA psa potwierdza, że jest to najstarszy i najlepszy przyjaciel człowieka!

Ponad 11 tysięcy lat temu, zaraz po zakończeniu Epoki Lodowcowej,  istniało już 5 różnych ras! Potwierdza to globalne badanie psiego DNA. To wspólny wniosek wielu naukowców z Instytutu Francisa Cricka, uniwersytetu w Oksfordzie, uniwersytetu w Wiedniu oraz archeologów z dziesięciu różnych państw!

Wspieraj Autora na Patronite

„Psy są wyjątkowe w tym względzie, że dały się nam udomowić, kiedy byliśmy jeszcze na zbieracko-łowieckim etapie cywilizacyjnego rozwoju. A to przecież były dzikie, mięsożerne stworzenia. Wilki wszędzie, gdzie żyją wzbudzają jakiś strach. Pytanie więc, dlaczego ludzie to zrobili? I jak? Na to szukamy odpowiedzi” – stwierdził, w wywiadzie dla BBC News, dr Pontus Skoglund z Instytutu Cricka, współautor badania opublikowanego w magazynie „Science”.

Zobacz naszą ofertę

Ring ażurowy ChuckIt 18cm

Ring ażurowy ChuckIt 18cm

Pływający, ułatwia oddychanie psa

69,00 
Pokrowiec na klatkę kennelową – XXL

Pokrowiec na klatkę kennelową – XXL

Wymiar pokrowca 122,5/76,5/79cm

od 280,00 
Metalowa klatka kennelowa dla psa – XXL – Premium

Metalowa klatka kennelowa dla psa – XXL – Premium

Wymiar klatki kennelowej 121/76/82cm

300,00 

Aby przeprowadzić globalne badanie psiego DNA, grupa specjalistów przeprowadziła sekwencjonowanie DNA ze szkieletów 27 różnych psów, które żyły 11 tysięcy lat temu!

Szczątki tych psów pochodziły z Bliskiego Wschodu, Syberii, Europy. Do czego doszli? Otóż, stwierdzili, że te 11 tysięcy lat temu, przed udomowieniem innych zwierząt, istniało co najmniej pięć różnych ras psów z oddzielnym genetycznym dziedzictwem.

Dr Pontus Skoglund z Instytutu Francisa Cricka stwierdził, że: „niektóre cechy psów spacerujących dzisiaj między nami po ulicach, ukształtowały się w Epoce Lodowcowej. Do jej zakończenia zwierzęta te zamieszkiwały całą północną półkulę”. Badacze przedstawili, jak przez te tysiące lat rasy, o których wyżej mowa, krzyżowały się ze sobą. Te pięć ras, ich zdaniem, dało światu psy, które żyją obecnie. Za przykład podali pierwsze psy, które żyły na obszarze dzisiejszej Europy – wg naukowców były one bardzo zróżnicowaną krzyżówką genetyczną psów syberyjskich i ras z Bliskiego Wschodu. Podkreślili jednak, że wiele szczególnych cech tych psów zniknęło z upływem czasu i obecnie nie występują u europejskich czworonogów.

„Jeszcze 5 tysięcy lat temu Europa była niezwykle różnorodnym, genetycznie, miejscem z punktu widzenia psów. To, co dziś pozostało, jakkolwiek w postaci wielu psich rozmiarów i form budowy, genetycznie pochodzi tylko od jednej wąskiej podgrupy z tamtych czasów” – mówi główny autor badania, Anders Bergström. Od momentu udomowienia psa przez człowieka, genetyczna ewolucja i geograficzne rozlokowanie, przeplata się z ewolucją i ruchami migracyjnymi ludzi. Człowiek podążał w jakimś kierunku, a za nim kroczył pies. Warunki klimatyczne się zmieniały, więc zmieniali się i ludzie – zmieniały się i najlepsi przyjaciele ludzi, czyli psy. Pojawił się jednak taki wyjątek – nieobecna w ewolucji człowieka gwałtowna utrata różnorodności genetycznej psów w Europie. Nie wiadomo z jakich przyczyn, jedna linia genetyczna wyparła inne.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jak podkreśla Greger Larson z uniwersytetu w Oksfordzie, jeden z naukowców uczestniczących w badaniu, „psy są naszymi najbliższymi i najstarszymi towarzyszami. Badając DNA pradawnych psów widzimy jak daleko w przeszłość sięga nasza wspólna historia. Dzięki temu będziemy w końcu w stanie zrozumieć, jak ta przyjaźń się zaczęła”.

 

Źródło: national-geographic.pl
Obraz AvinaCeleste z Pixabay 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Rajskie jabłuszko dla psa, czyli o koniecznych zakazach i skutkach braku podporządkowania
02/04/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać