Dogoterapia zachwyca, jednych tak, innych mniej, Rozmowa z Hanną Wingrowicz, dogoterapeutą, trenerem psów, zootechnikiem, specjalizującą się w zachowaniu i dobrostanie zwierząt. Poznajmy lepiej świat AAI…
Który element podczas szkolenia jest istotniejszy – pies czy człowiek? Czy szkoleniowiec powinien się emocjonalnie angażować w swoją pracę? Jakie role przyjmujemy pracując w roli instruktora? Zapraszamy do zastanowienia się razem z nami nad największymi wyzwaniami, które napotykają instruktorów szkolących zespoły psio-ludzkie.
Czy zastanawialiście się czasami jak to jest myśleć jak pies, widzieć świat psimi oczami? Czy ciekawiło was to jak to być psem? Otóż mnie tak, stąd wzięła się myśl, żeby na chwile wejść w głowę psa i zacząć być nim w książce. Wiem, że nie jest to możliwe, ale na podstawie wielu obserwacji oraz naukowej […]
Co wiemy o starzeniu się psów? Dlaczego psy są narażone na choroby? Od jakich czynników zależy długość i krótkość ich życia? Co my możemy zrobić dla naszych podopiecznych, aby zapewnić im zdrowe i długie życie? Światowej sławy autorytety w dziedzinie zdrowia zwierząt domowych: lekarka weterynarii dr Karen Shaw Becker oraz Rodney Habib, twórca platformy Planet […]
O zrozumieniu psa, jak i jego opiekuna, o życiu z psem w mieście, szkoleniu, odpoczynku, a także o tym, czym jest etologia, czy też integracja sensoryczna opowiada Katarzyna Wawryniuk – etolog, behawiorysta, instruktor szkolenia zwierząt, na co dzień łącząca praktykę behawiorysty z pracą nad doktoratem z dziedziny etologii i ekologii behawioralnej.
Shiba to rasa, która stała się modna przez memy, hodowca psów rasy Shiba, Sylwia Kołodziej, która jest z wykształcenia zootechnikiem o specjalizacji hodowla i użytkowanie zwierząt, opowiada o tym, jaki naprawdę jest pies, który zawojował świat Internetu oraz o swoich doświadczeniach z tą rasą.
Piotr Wojtków jest dyplomowanym trenerem psów i behawiorystą, ułożył skuteczne plany terapii dla tysięcy psów agresywnych lub wykazujących inne problemy behawioralne. Prowadzi swoje dwie szkoły – Psiedszkole i Wojtków szkolenia. Znany jest m.in. jako autor dwóch książek, które napisał ze swoją żoną Zosią – „Słuchając psa” oraz „Szczeka, merda, mówi”. W wywiadzie, który jest spisaną […]
Rally Obedience – posłuszeństwo na luzie, rozmowa z Olgą Nylec, która sprowadziła Rally-O do Polski, kontaktując się z twórcą tego sportu. Olga Nylec jest właścicielką szkoły Psiok i marki Redog. Wraz ze swoimi psami trenowała wiele psich dyscyplin sportowych, m.in. agility, obedience, flyball, frisbee, tropienie. Obecnie skupia się na Rally-O, noseworku, brainworku i Do As […]
Jest taki zwyczaj – ograniczony już tylko do roli symbolu – aby na stole wigilijnym ustawiać dodatkowe nakrycie dla kogoś, kto zapuka do drzwi. Miska dla naszego psa codziennie zostanie napełniona; przy okazji świąt postawmy bodaj w pamięci miski dla innych zwierzaków, które nieoczekiwanie zapukałyby do nas.
Retrieverze, rusz się z kanapy, o dummy i nie tylko rozmawiamy z Anną Magaj, dyplomowanym instruktorem szkolenia psów, hodowcą psów rasy golden retriever, startującą regularnie w zawodach sportowych oraz konkursach psów myśliwskich, uczestniczącą w Working Testach w kraju i za granicą.
Co to jest mantrailing, czym różni się tropienie rekreacyjne od służbowego, rozmowa z Magdaleną Warońską, założycielką grupy tropiącej i szkoły tropienia Scent Mind, magistrem psychologii i socjologii, specjalizującą się we wspieraniu rozwoju zespołów tropiących, zarówno od ich psiej, jak i ludzkiej strony. Od 2015 roku nauka tropienia jest jej główną aktywnością zawodową – na tropach […]
Pies i dziecko – o tym, jak dbać o dobrą relację na tej linii, o odpowiedzialności osób dorosłych i bezpiecznej zabawie dziecka z czworonogiem opowiada Barbara Klasik-Przychodzeń, trener, behawiorysta, autorka książek o relacji dzieci z psami oraz właściciel ośrodka szkoleniowego „Piesełkowo” w Rudzie Śląskiej.
Dog Alert zajmuje się łapaniem psów lękliwych, wycofanych, pokrzywdzonych przez los. O pracy społecznej, pomocy zaginionym psom i nowym projekcie Nine Zodiac opowiada Artur Wałach.
Psie smaki… rozmowa o diecie dla psów, świadomości opiekunów, co do prawidłowego żywienia, jak i o diecie BARF, z Agnieszką Cholewiak-Góralczyk, zwierzęcą dietetyczką, założycielką miejsca w sieci Surowe Kotki i Psy, autorką książki „Nie dla psa (i kota) kiełbasa czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka” i najnowszej książki „Psie smaki. O zbilansowanej diecie dla psów”.
Niemal pół wieku temu, gdy owczarki niemieckie z niegdysiejszej NRD bywały wzorem spokoju i zrównoważenia, a sylwetką zdecydowanie bardziej przypominały protoplastę rasy, udało mi się wprowadzić pod mój dach właśnie taką psicę.
Nosework to wspaniała przygoda psa i człowieka! O Duszku, co uczynił z opiekunki instruktora nosework, o fascynującej pracy psiego nosa, rozmawiamy z Mają Krasowską, instruktorem Nosework Polska, behawiorystą i trenerem Wesołej Łapki.
Nosework cieszy się coraz większą popularnością. O tym, jaka droga wiedzie od zabaw węchowych do noseworku i dlaczego nie tylko warto, ale wręcz trzeba, pozwolić czworonogom węszyć rozmawiamy z Hanną Wingrowicz, zootechnikiem, trenerem psów, specjalistką zachowania i dobrostanu zwierząt oraz zawodniczką nosework w zespole z psem Powerem.
O miłości od pierwszego wejrzenia do owczarków kaukaskich, o tym, co wyróżnia te psy, jak i o tym, że nie jest to rasa dla każdego, i dlaczego nią nie jest, opowiada Kinga Fabisiak, prowadząca hodowlę Imperial Eriador FCI
Handling psa na wystawach psów rasowych, o pokorze przy prowadzeniu hodowli psów, o pasji i spełnianiu marzeń, rozmawiamy z Sarą Górką, handlerką biorącą udział w najważniejszych wystawach na świecie m.in. Westminster, Crufts, czy wystawie FCI w Australii – Adelajda.
O łajkach jakuckich, i nie tylko, rozmawiamy z Moniką Rikitatt, trenerem psów, instruktorem obedience, absolwentką studiów podyplomowych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Pielęgniarstwo i Chów Zwierząt Towarzyszących, właścicielem szkoły dla psów „Łajka” oraz hodowli „Z Grajdołka Demonów Słowiańskich”, a ponadto członkiem STORAT-u i zawodnikiem sportów kynologicznych. Monika Rikitatt jest przewodnikiem łajek jakuckich, z którymi […]
O sportach, w których liczą się psy, o bikejoringu i klasycznych psich zaprzęgach, a także o greysterach, które żyją pracą u boku człowieka, rozmawiamy z wielokrotnym mistrzem świata – Igorem Traczem.
Owczarki australijskie, o hodowli, o ich pracy z człowiekiem, pięknie relacji, jak i trudnościach przy wychowywaniu tej rasy rozmawiamy z Kariną Wilk – Color Joy FCI.
O uroczych, małych łasuchach, jakimi są mopsy, o relacji na linii mops – dziecko, a także o odpowiedzialności za psa, rozmawiamy z Joanną Świniarską, prowadzącą hodowlę Rebellious Dogs FCI.
Polska jest mocarstwem, jeśli chodzi o wyścigi psich zaprzęgów? Obecnie tak! A jak było, gdy sport zaprzęgowy zaczynał stawiać w Polsce pierwsze kroki? O psich zaprzęgach, miłości do psów, które są szczęśliwe, gdy mogą biegać, o potrzebnej w tym sporcie dyscyplinie, a także o pięknie relacji na linii pies-człowiek, rozmawiamy z doświadczonym maszerem, wielokrotną Mistrzynią […]
O noseworku, spacerach, treningach i władzy psiego nosa nad ludzkimi sercami, opowiada dr Sylwia Trambacz-Oleszak, prezes, sędzia i instruktorka Polskiej Ligi Nosework, która niedawno napisała fascynującą książkę wraz z Piotrem Awenckim.
O miłości do jamników, o tym, co wyróżnia psy tej rasy, rozmawiamy z Iwoną Lech, która od wielu lat, wraz z mężem Leszkiem, hoduje jamniki miniaturowe krótkowłose, prowadząc domową hodowlę psów rasowych Z Szyszkowego Uroczyska FCI.
Wyżeł weimarski krótkowłosy to pies, który najbardziej czuje się szczęśliwy wtedy, kiedy wykonuje pracę dla swojego przewodnika i jest za nią chwalony. O tej pięknej rasie rozmawiamy z Sylwią Mokry, prowadzącą od wielu lat hodowlę Imperial Weimaraner FCI i pracującą ze swoimi psami w myślistwie.
Retrievery, o psach, które kochają wodę, aport, pracę z człowiekiem, o plusach i potencjalnych minusach życia z retrieverem, opowiada Katarzyna Chrobak, hodowca, pedagog, instruktor szkolenia psów i zoopsycholog.
Ares, pies który błąkał się po lesie, a obecnie wraz ze swoją przewodniczką Justyną ratuje ludzi, oto kolejna metamorfoza psiego życia, którą przedstawiamy na portalu o psach nosem.pl