Psy rozróżniają zamierzone i niezamierzone działania człowieka

Psy rozróżniają zamierzone i niezamierzone działania człowieka

Psy rozumieją intencje innych – dowiedli tego naukowcy z Instytutu Nauki Historii Człowieka im. Maxa Planca. Rozróżniają zamierzone i niezamierzone działania człowieka.

Psy rozumieją intencje?

Grupa naukowców z Instytutu Nauki Historii Człowieka im. Maxa Planca doszła do wniosku, że psy potrafią zrozumieć intencje innego gatunku. Naukowcy opisali wszystko w artykule, który znalazł się w czasopiśmie „Nature”. Czworonożny przyjaciel człowieka potrafi rozpoznawać, czy czynność, którą dana osoba wykonuje jest przypadkowa, czy może zaplanowana.

Co pokazały badania?

Naukowcy z Instytutu Nauki Historii Człowieka przeprowadzili test, w którym wzięło udział 51 czworonogów. Psy poddano trzem scenariuszom działania. W jednym z nich testowano celowe działanie, w którym to człowiek przeprowadzający badanie, zamiast dać psu jedzenie (czworonóg obserwował badacza przez przezroczystą przesłonę), zabierał mu je i stawiał przed sobą, opóźniając podanie smakowitości. W kolejnym scenariuszu człowiek udawał – niby próbował dać psu jedzenie, ale upuszczał je „przypadkowo” przed podaniem. W ostatnim scenariuszu działania otwór w przezroczystej przesłonie był zablokowany, więc człowiek przeprowadzający badanie, nie miał możliwości podać psu posiłku. Badanie miało zmierzyć czas reakcji czworonogów, które w przypadku zamierzonego opóźnienia podania jedzenia, czekały dłużej z próbą podejścia do niego. Ponadto naukowcy zauważyli, że psy częściej kładły się albo siadały, aby uspokoić człowieka przeprowadzającego badanie właśnie w tym scenariuszu.

Psy rozróżniają zamierzone i niezamierzone działania człowieka

„Psy w naszym badaniu wyraźnie zachowywały się różnie w zależności od tego, czy działania człowieka przeprowadzającego badanie były zamierzone czy niezamierzone. Psy czekały znacznie dłużej, zanim zbliżyły się do jedzenia, które eksperymentator celowo wstrzymał, niż jedzenia, którego nie podano z powodu ludzkiej niezdarności lub fizycznej przeszkody. W ten sposób psy były w stanie odróżnić zamierzone i niezamierzone działania eksperymentatora. Sugeruje to, że psy mogą rzeczywiście być w stanie zidentyfikować intencję eksperymentatora w działaniu…” – podkreślili naukowcy.

Źródło: nature.com, fb.com/BehawioryzmZwierzat

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Baltica karma z dziczyzną i ryżem Baltica karma z dziczyzną i ryżem dla dużych ras 12kg
  269,00 

  Zobacz
 • Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą 100g
  10,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Komunikacja pozawerbalna z psem dorosłym
02/02/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać