Sprawdź także
Praca z psem na przeszkodach
10/09/2021
Zofia Mrzewińska

Jakie rasy psów są bardziej narażone na śmiertelne skutki upałów?

Jakie rasy psów są bardziej narażone na śmiertelne skutki upałów?

Naukowcy porównali buldogi i labradory, uzyskując dość szokujący dla nich wynik badań: u buldogów ryzyko doznania udaru cieplnego jest aż o czternaście razy większe!

Z przeprowadzonych badań wynika, że wszystkie czworonogi o płaskich pyskach są o wiele bardziej narażone na śmiertelne skutki upału.

Grzejące mocno słońce jest szczególnie niebezpieczne dla mopsów, czy buldogów. Prowadzący badania podkreślili, że specyficzna budowa czaszki ras brachycefalicznych, praktycznie uniemożliwia tym psom naturalne chłodzenie się. Powszechnie wiadomo, że czworonogi nie pocą się tak, jak ludzie, dlatego by obniżyć temperaturę ciała w ciepłe dni, bardziej dyszą. Jednak, jak potwierdziły nowe badania, zdeformowana czaszka ras brachycefalicznych bardzo mocno zmniejsza proces dyszenia – jest on o wiele mniej skuteczny. „Jest prawdopodobne, że psy brachycefaliczne przegrzewają się z powodu ich wewnętrznie nieskutecznych mechanizmów chłodzenia. Psy dyszą, by się ochłodzić – bez nosa dyszenie jest po prostu mniej skuteczne. W rzeczywistości psy brachycefaliczne mogą nawet generować więcej ciepła po prostu łapiąc powietrze, by oddychać, niż tracą przez dyszenie” – podkreśla Emily Hall, główna badaczka i lekarka weterynarii na Uniwersytecie Nottingham Trent.

Badacze z Nottingham Trent University i Royal Veterinary College przyglądali się anonimowym danym, które dotyczyły niemalże miliona czworonogów w Wielkiej Brytanii.

Weterynaryjne dane objęły 1200 przypadków, w których psy były leczone z powodu wystąpienia u nich udaru cieplnego. Co wyniknęło z ich analizy? Naukowcy doszli do wniosku, że zaledwie dwadzieścia minut jazdy nagrzanym autem może stać się przyczyną śmierci psa, wywołując u niego udar cieplny. Natomiast bezpośrednio na skutek udaru cieplnego umiera co siódmy pies.

Kiedy naukowcy porównali ze sobą labradory i buldogi angielskie, uzyskali szokujący dla nich wynik. Okazało się, że u buldogów ryzyko doznania udaru cieplnego jest aż o czternaście razy większe niż u labradorów! U buldogów francuskich ryzyko jest sześć razy większe niż u wyżej wymienionych retrieverów. Dogi z Bordeaux mogą być pięciokrotnie bardziej narażone na udar niż labradory, a mopsy trzy razy bardziej. Z badań wynika również, że szczególnie uważać muszą także takie rasy jak Chow Chow i charty. Pierwsze przez ich grube futro, drugie z powodu wysokiej beztłuszczowej masy mięśniowej, co związane jest z podwyższonym ryzykiem przegrzania po wysiłku.

Naukowcy podkreślili również, że ryzyko zwiększa także nadwaga.

Fundacja Charity Dogs Trust poparła badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, a Paula Boyden, krajowa dyrektor weterynarii, powiedziała, że opiekunowie psów muszą zwracać uwagę na stan zdrowia czworonoga. „Dobrą wiadomością jest to, że jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby nasze psy były szczęśliwe i zdrowe w czasie upałów, zarówno na zewnątrz, jak i podczas zabawy w domu. Upewnij się, że mają dużo cienia i wody, a jeśli musisz iść z psem do samochodu, bądź bardzo ostrożny. Już dwadzieścia minut może okazać się śmiertelne, jeśli pies zostanie sam w samochodzie w ciepły dzień” – podkreśliła Boyden.

 źródło: national-geographic.pl

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter