Sport dla psa

Nosework to wspólne polowanie na zapach!

O noseworku, spacerach, treningach i władzy psiego nosa nad ludzkimi sercami, opowiada dr Sylwia Trambacz-Oleszak, prezes, sędzia i instruktorka Polskiej Ligi Nosework, która niedawno napisała fascynującą książkę wraz z Piotrem Awenckim.

Co to jest rutyna startowa – tropienie sportowe

Rutyna startowa to mówiąc w skrócie cały rytuał treningowy, który zaczyna się w momencie wyjęcia psa z auta/ klatki przed śladem, a kończy w momencie odprowadzeni psa.

Czy nosework sprawdzi się jako element terapii behawioralnej?

To, że psi nos jest niezwykły, to już wiemy, każdy czworonóg postrzega świat głównie za pomocą węchu.

Tropienie sportowe – przygotowanie do dnia zawodów

Zbliżając się do końca serii poświęconej tropieniu sportowemu postanowiłam w skrócie opisać bezpośrednie przygotowanie do dnia zawodów.

Tropienie sportowe – kiedy i jak wprowadzić Jackpot

Ostatnim zagadnieniem związanym z jackpotami jest: kiedy je wprowadzić, jak rozmieszczać na śladzie i z jaką częstotliwością używać.

Tropienie sportowe – praca z Jackpotami

Jackpot – czyli bardzo wartościowa, wyjątkowa nagroda, “wygrana w loterii” – jest techniką używaną z powodzeniem w szkoleniu psów, również przy nauce tropienia.

Tropienie sportowe – praca z trenerem

Z poprzednich części dowiedzieliście się jak przeprowadzić swojego psa przez techniczne aspekty i etapy nauki  pracy na śladzie sportowym – od początków pracy na podstawach, poprzez układanie pierwszych ścieżek, naukę techniki i tempa pokonywania ścieżki poprzez wypracowywanie załamań, pracę ze zredukowaną ilością jedzenia na śladzie aż po zaznaczanie przedmiotów.

Najczęstsze problemy występujące przy oznaczaniu przedmiotów

W tym artykule przytoczę kilka najczęstszych problemów związanych z oznaczaniem przedmiotów i gotowe propozycje ich rozwiązania.

Oznaczanie przedmiotu – nauka restartu i rozmieszczenie przedmiotów na śladzie

Następnym etapem nauki będzie już pełne oznaczenie przedmiotu na ścieżce śladu z ponownym wystartowaniem psa do pracy.

Oznaczanie przedmiotu – oznaczanie na ścieżce śladu

Gdy już umiejętność oznaczania przedmiotu zostanie doskonale opanowana w domu, możemy zacząć przenosić to ćwiczenie na dwór i odrzucać przedmiot w trawę.

Oznaczanie przedmiotu – pierwszy etap nauki

Pierwsze etapy nauki powinniśmy przeprowadzić w domu lub innym bardzo spokojnym miejscu z jak najmniejszą ilością rozproszeń.  Przede wszystkim stawiamy na to, aby pies miał ogromną motywację do oznaczenia przedmiotu i oferował to zachowanie sam, bez przymusu czy pomocy.

Oznaczanie przedmiotów – co powinieneś wiedzieć

Nadszedł czas na naukę oznaczania przedmiotów.  Musimy pamiętać o tym, że pies przy przedmiocie powinien zachowywać się spokojnie – to znaczy wszystkie przejawy zniecierpliwienia jak nerwowe dotykanie przedmiotu, przerzucanie ciężaru ciała – będą odpowiednio wypunktowane.

Tropienie sportowe – zapamiętywanie ścieżki śladu

Kolejnym zagadnieniem związanym z układaniem śladów, które sprawia wielu ludziom ogromny problem jest zapamiętanie ścieżki śladowej.

Tropienie sportowe – dalsza praca nad załamaniami oraz zmiany w deptaniu

Dość ważnym zagadnieniem jest układanie jedzenia na i po załamaniach.

Tropienie sportowe – nauka pracy na pustej ścieżce

Kiedy nasz pies jest w stanie już w jednym tempie, z równą intensywnością i zaangażowaniem, bez pomijania żadnego wcisku przejść krótki ślad z jedzeniem w każdej stopie, umie wypracować załamania pod kątem rozwartym i prostym, możemy zacząć zostawiać puste wciski.

Ćwiczenia na świadomość ciała – II – czyli obracanie

Kolejnym etapem może być obracanie się wokół własnej osi na misce.

Sport dla psa

Chcesz mieć wspaniałą relację ze swoim psem? Wybierz sport, który da wam najwięcej wspólnej satysfakcji. Sport, w którym twój pies będzie się najlepiej realizował. Psie sporty pomagają rozwijać wzajemne więzi pomiędzy przewodnikami i ich czworonożnymi przyjaciółmi. Nawet, jeśli nie chcesz jeździć na zawody, możesz spędzić ze swoim psem czas na robieniu czegoś, co bardzo kocha, do czego został stworzony.

Sport to pasja

Czas spędzany na wspólnej pracy, przynosi ogromne owoce w postaci większego, wzajemnego zaufania. Sport dla psa jest szansą na większy rozwój. I dlatego na naszym portalu o psach nosem.pl, nie brakuje informacji o różnego rodzaju psich sportach. Znajdziesz tu artykuły o agility, obiedience, mantrailingu, noseworku, tropieniu sportowym, dummy, rally-o, dogtrekkingu, canicrossingu, treibballu, flyballu, frisbee, czy tańcu z psem.

Jak zacząć przygodę z psim sportem? Jaką dyscyplinę sportową wybrać? Jak rozeznać, co będzie najlepsze dla naszego psa? Nasi autorzy dzielą się swoim doświadczeniem i zdobytą wiedzą. Na tym portalu o psach znajdziesz zarówno podstawowe informacje o sporcie dla psa, jak i przykłady konkretnych ćwiczeń, które pomogą ci sprawdzić, czy dana dyscyplina sportu jest tym, w czym może odnaleźć się twój pies. Nie brakuje także materiałów dla bardziej doświadczonych przewodników psów. Każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie.

Sport to duży wysiłek

Sport dla psa wymaga odpowiedniego przygotowania z każdej strony. Ważne jest, aby dbać o rozgrzewkę przed treningami, jak i o cool down po każdym wysiłku sportowym z psem. To bardzo ważne dla psiego organizmu i należy o tym bezwzględnie pamiętać. Sport dla psa to bardzo duży wysiłek. Jak powinna wyglądać rozgrzewka? Czym jest cool down? O tym dowiesz się z naszych artykułów.

Dobrze jest też wprowadzić masaż psu sportowemu, oczywiście, jeśli dany pies toleruje dotyk. Każdy intensywny trening to ogromna praca mięśni i zaangażowanie umysłowe. Jak prawidłowo wykonać masaż? Jak dbać o mięśnie psa? Jak zadbać o kręgosłup psa, który uprawia psi sport? Nasi eksperci dzielą się wieloma, cennymi wskazówkami w swoich artykułach.

Pamiętajmy: sport z psem wymaga dobrej relacji, skupienia i zaufania. Wymaga odpowiedniego, solidnego przygotowania i setki godzin ćwiczeń. Wymaga także chwil na odpowiedni odpoczynek. Wymaga wielu wyrzeczeń, ale przynosi jeszcze więcej radości zarówno psu, jak i przewodnikowi.

Zapraszamy serdecznie do świata psich sportów. Może już jesteś na etapie zaawansowanym, a może dopiero zaczynasz przygodę ze swoim psem. Może zastanawiasz się, czy lepsze będą dla was treningi obedience, noseworku, czy może dummy. A może właśnie zacząłeś trenować z psem frisbee. Cokolwiek wybrałeś lub wybierzesz, znajdziesz tutaj wiele artykułów o każdym sporcie dla psa. Znajdziesz także sportowe ciekawostki i będziesz mógł wymieniać się doświadczeniem. Odkrywajmy fascynujący świat psich sportów razem!

Zapisz się do newslettera