Znalazłeś psa? Zabezpiecz go i sprawdź, czy ma opiekuna

Znalazłeś psa? Zabezpiecz go i sprawdź, czy ma opiekuna

Jedna z fundacji ratujących zwierzęta, zwróciła uwagę na bardzo istotny problem. Kiedy ludzie znajdują psy, najczęściej pierwsza myśl jest taka: „jak można było go porzucić?”. Po chwili już szukają mu nowego domu – i to zbyt często na własną rękę. Pies jednak może mieć opiekuna, który go szuka.

Wspieraj Autora na Patronite

Znalazłeś psa? Zabezpiecz go!

Jeśli widzimy psa, który się błąka bez opiekuna blisko ulicy, warto spróbować go zabezpieczyć, aby nie stała mu się krzywda. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami tego zrobić, warto od razu zadzwonić po odpowiednią pomoc, nie tracąc jednak psa z oczu, póki pomoc nie przybędzie na miejsce. W tym czasie warto zrobić zdjęcia, by umieścić ogłoszenie w Internecie, bo może ktoś już tego psa nieustannie szuka. Policja, straż miejska, lekarz weterynarii posiadają specjalny skaner, który może wykryć, czy zwierzę posiada pod skórą chip. Jeśli chip jest zarejestrowany w bazie danych, to służby bardzo szybko zidentyfikują właściciela.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
HolistaPets Tran z dorsza 500ml

HolistaPets Tran z dorsza 500ml

Tran dla psa, wytwarzany ze świeżych wątróbek dorsza

99,00  92,00 
Smaczki treningowe CALMING STRESS 200g

Smaczki treningowe CALMING STRESS 200g

Zając z zieloną herbatą, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 
Olej Omega3 dla szczeniaka 200ml

Olej Omega3 dla szczeniaka 200ml

Najwyższej jakości olej dla szczeniąt

39,00 

Nie zakładaj, że na pewno go ktoś porzucił

Zabezpieczenie błąkającego się po mieście psa może wręcz uratować mu życie. Niektóre z tych zwierząt okażą się bezdomne. Jednak często jest tak, że po prostu się komuś zgubiły. Ostatnio jedna z fundacji ratujących domowe zwierzęta, zwróciła uwagę na to, że gdy tylko pojawia się post o zagubionym psie lub kocie, najczęściej pierwszą myślą jest: „biedny pies, jak można było porzucić?”. Jeśli te komentarze są pod postem fundacji/schroniska/azylu, to pół biedy. Niestety, wciąż zbyt często ludzie szukają od razu psu nowego domu na własną rękę. „Znalazłam/znalazłem właśnie takiego psiaka. Kto może mu dać dom? Mam już dwa koty”. Tymczasem pierwszą myślą przy znalezieniu psa powinno być: „zagubiony”, a nie „bezdomny”. W pierwszej kolejności zawsze powinno się szukać właściciela. Również ze względów prawnych…

Każda osoba, która znajdzie porzuconego psa, ma obowiązek powiadomić o tym odpowiednie służby w ciągu 14 dni od momentu jego znalezienia! W tym czasie może dodatkowo szukać opiekuna psa na własną rękę.

Znalazłeś psa? Zabezpieczyłeś? Sprawdź, czy ma opiekuna!

„Jeżeli znalazłeś psa na ulicy, postaraj się w pierwszej kolejności myśleć, że się komuś zgubił. Pamiętaj, że nie każdy pies jest porzucony. Jeśli znajdziesz psa bez opieki, w pierwszej kolejności zrób wszystko, żeby wrócił do domu” – pisze jedna z warszawskich fundacji na swoim facebookowym profilu.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Zabezpieczenie psa, sprawdzenie, czy ma adresówkę, sprawdzenie w najbliższej lecznicy weterynaryjnej, czy ma chip, powiadomienie odpowiednich służb może sprawić, że przywrócimy temu psu i jego opiekunom radość! Czasami pies może wysunąć się komuś na spacerze z obroży i uciec, gdy go coś przestraszy. Nie zawsze więc będzie miał na sobie obrożę. Jednak może mieć pod skórą chip. Owszem, bywa i tak, że chip nie jest zarejestrowany. Warto wtedy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy ktoś w okolicy nie szuka swojego pupila. Umieścić informacje w Internecie, rozwiesić ogłoszenia (nie każdy będzie miał profil na Facebooku, a starsze osoby mogą wcale nie mieć Internetu), zapytać przechodniów, czy nie kojarzą psa.

Sytuacje w życiu naprawdę są przeróżne i nie warto od razu wysuwać wniosku, że ktoś psa porzucił. Nawet bardzo brudny pies, nie musi oznaczać, że będzie to pies bezdomny. Pies przecież może nawet zostać skradziony komuś z posesji, czy wraz z autem z parkingu, a następnie wyrzucony wiele kilometrów dalej albo też samiec może uciec na spacerze, bo poczuje gdzieś suczkę w cieczce i trudno go będzie odwołać.

„Wyobraź sobie, że to Twój pies i rób tak, jakbyś chciał, żeby inni zrobili” – apeluje warszawska fundacja, pomagająca psom wracać do domu.

I jeszcze jedno: jeśli ktoś zgłosi się do Ciebie po psa, zawsze zweryfikuj, czy jest jego prawdziwym właścicielem. Bywały i takie sytuacje, że psy zostały pochopnie wydane przez ludzi, którzy je znaleźli, wprost w ręce oszustów. Opiekun powinien pokazać książeczkę zdrowia psa,  jego zdjęcia, czy jakikolwiek inny wyraźny dowód na to, że to jest jego pies.

 Źródła: fb.com/tropwarszawa; pies.pl 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Program rozwoju Odporności Psychicznej dla przewodników psów w sportach węchowych
28/05/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać