Sprawdź także
Naukowcy potwierdzili: aktywność mózgu u ludzi i psów jest bardzo podobna
13/04/2021
Redakcja Nosem.pl

Czy pies posiada słuch absolutny?

Czy pies posiada słuch absolutny?

Psy słyną z tego,  że mają doskonały węch. Ich nos jest niesamowity i wszyscy już o tym wiemy. Jednak psy mają również doskonale rozwinięty słuch i warto mieć to na uwadze. Potrafią usłyszeć takie dźwięki, o których człowiek nawet nie może pomarzyć…

Psy zaczynają słyszeć mniej więcej od tego samego momentu, w którym otwierają oczy, czyli w okolicy dziesiątego dnia życia. Jednak zmysł słuchu czworonoga zaczyna w pełni funkcjonować w okolicy trzeciego tygodnia po urodzeniu. Psy poruszają małżowiną uszną przy pomocy piętnastu różnych mięśni, co zapewnia precyzję w określeniu przez czworonoga źródła dźwięku. Kiedy widzimy, że pies nadstawia ucho, to robi to, aby lepiej wyłapać dźwięk.

Pies znacznie lepiej słyszy dźwięki o wysokich częstotliwościach.

Nasz czworonożny przyjaciel potrafi usłyszeć dźwięki od ok. 47 tysięcy herców do ok. 65 tysięcy herców. Jest to zależne od różnic osobniczych. Człowiek natomiast słyszy dźwięki do ok. 20 tysięcy herców, ale rejestruje za to niskie tony poniżej 70 Hz, których psy już nie słyszą. Jak pisze Claire Bessant, „odkąd odkryto ultradźwiękowe gwizdki dla psów, przyjęło się uważać, że pies ma niezwykle czuły słuch, ponieważ słyszy dźwięki dla nas, ludzi, niesłyszalne”.

Czy nasz czworonożny członek rodziny posiada słuch absolutny? Uważa się, że tak, gdyż potrafi rozróżnić i pamiętać różnice dźwięku sięgające ledwo 1/8 tonu! Co to oznacza? Pies ma bardzo czuły słuch i naprawdę nie trzeba do niego… krzyczeć. Lepiej wykorzystywać intonację. Człowiek może odpowiednio modulować głos. Psy lepiej odbierają miłą, kobiecą barwę głosu niż ostre, niskie tonacje wydawane przez mężczyzn. Także dobrze, aby panowie również starali się wykorzystywać nieco wyższe, ciepłe dźwięki. Ponadto pies doskonale rozróżni karcącą intonację od intonacji pochwalnej, czy zakazującą czegoś od tej, którą człowiek wydaje polecenia. Nie krzyczmy na psa (to zresztą może popsuć naszą relację z czworonogiem i wzmóc w nim stres), ale wykorzystujmy odpowiednie zabarwienie głosu.

Co jeszcze wynika z tak dobrego odbierania dźwięków przez psa? Psy mogą czuć się spokojniejsze w domu, w którym się nie krzyczy, nie hałasuje, ale normalnie rozmawia. Lepiej wtedy odpoczywają i czują się bezpieczniej. Taki dom jest dla nich miejscem prawdziwego odpoczynku.

Obraz Virvoreanu Laurentiu z Pixabay 

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter