Nosework to wspaniała przygoda psa i człowieka! O Duszku, co uczynił z opiekunki instruktora nosework, o fascynującej pracy psiego nosa, rozmawiamy z Mają Krasowską, instruktorem Nosework Polska, behawiorystą i trenerem Wesołej Łapki.
Nosework to praca na konkretnych zapachach, polegająca na dobrze wypracowanej komunikacji z psem. Czworonóg wskazuje próbki zapachowe swojemu przewodnikowi. W tym artykule skupimy się pokrótce na samych zapachach…
Nosework cieszy się coraz większą popularnością. O tym, jaka droga wiedzie od zabaw węchowych do noseworku i dlaczego nie tylko warto, ale wręcz trzeba, pozwolić czworonogom węszyć rozmawiamy z Hanną Wingrowicz, zootechnikiem, trenerem psów, specjalistką zachowania i dobrostanu zwierząt oraz zawodniczką nosework w zespole z psem Powerem.
O noseworku, spacerach, treningach i władzy psiego nosa nad ludzkimi sercami, opowiada dr Sylwia Trambacz-Oleszak, prezes, sędzia i instruktorka Polskiej Ligi Nosework, która niedawno napisała fascynującą książkę wraz z Piotrem Awenckim.
To, że psi nos jest niezwykły, to już wiemy, każdy czworonóg postrzega świat głównie za pomocą węchu. Jeśli pozbawimy psa możliwości węszenia, zabierzemy mu coś niebywale cennego, a to z kolei może prowadzić do wielu problemów… A czy nosework sprawdzi się jako element terapii psów? Tak…
W tej części przechodzimy już do próbek zapachowych. I tutaj na początku dość ważna zasada: przygotowane próbki zapachowe poza treningiem musisz trzymać w miejscu, które nie jest dostępne dla psa. Najlepiej wykorzystaj do tego pokój, do którego pies rzadko wchodzi i trzymaj je na górze szafy.
W poprzednim artykule z serii nosework dla początkujących zastanawialiśmy się od czego trzeba zacząć przygodę z wykrywaniem zapachu. Skupialiśmy się w nim na przygotowaniu odpowiednich narzędzi do pracy oraz zgłębiliśmy to, czym jest „nosework”, a czym nie jest.
Praca węchowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie trzeba myśleć od razu o zawodach, aby móc spróbować potrenować w ten sposób ze swoim psem. Przedstawiamy kilka wskazówek, które mają na celu pomóc w przygotowaniu się do treningu nosework z zapachami w tle.