Wspaniała Carotka przeszła na zasłużoną emeryturę!

Wspaniała Carotka przeszła na zasłużoną emeryturę!

Nowa ustawa dotycząca psów w służbie człowiekowi weszła w życie. Pierwsze psy stają się… emerytami. Do ich grona właśnie dołączyła suczka rasy owczarek belgijski z Nadwiślańskiego Oddziału Służby Granicznej.

Nowa ustawa wchodzi w życie

21 grudnia 2021 roku weszła w życie ustawa, dzięki której każde zwierzę po służbie może być objęte świadczeniami emerytalnymi. Nowe przepisy określają zasady poddawania zwierząt zabiegom profilaktycznym oraz leczeniu. Opieka zdrowotna dla psa, czy konia, ma być zagwarantowana do końca jego życia. Opiekun psa będącego na emeryturze, jak i opiekun konia, będzie otrzymywał wyżywienie dla zwierzęcia, znajdującego się pod jego opieką. To, co jest istotne, to fakt, że zwierzęta na emeryturze zostaną pod opieką danej formacji a pierwszeństwo w powierzeniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun psa lub konia. Jeśli dotychczasowy opiekun nie będzie w stanie zająć się psem na emeryturze, to taki pies trafi pod opiekę innego funkcjonariusza, posiadającego uprawnienia. Tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach psem lub koniem zaopiekuje się zwykły pracownik służb.

Nowa ustawa weszła w życie – Carotka przeszła na emeryturę

Jest wspaniała. Służyła wiernie wielu ludziom w potrzebie przez lata. Teraz przeszła na zasłużoną emeryturę. Carotka, suczka rasy owczarek belgijski, pracowała w Nadwiślańskim Oddziale Służby Granicznej. Służyła na terenie portu lotniczego w Modlinie. Nie miała łatwych zadań. Dzielnie pracowała nosem, szukając materiałów wybuchowych oraz broni. Emeryturę spędzi u boku swojego opiekuna, Mateusza Mastalerczuka, który bardzo chwali swoją asystentkę. Przewodnik Carotki mówi, że jest “prawdziwą maszyną do pracy węchowej”. Niestety, choroby, na które suczka zapadła, sprawiły, że musi odpocząć od pracy.

Nowa ustawa – pierwsze psy na emeryturze

Oprócz Carotki, w gronie pierwszych psich emerytów znaleźli się także m.in.: Ferdek, Griko, Haro, Ali, Grafi. Wszystkie z wymienionych psów służyły również w Nadwiślańskim Oddziale Służby Granicznej. Ostatnio została przeprowadzona sonda na portalu se.pl, aby sprawdzić, czy ludzie popierają nowe przepisy, gwarantujące pracującym dzielnie psom dożywotnią opiekę państwa. Do tej pory wszystkie głosy były na „tak”.

 Źródło za: se.pl

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Delcon Light Delcon Light 12kg
  299,00 

  Zobacz
 • Delcon Junior Delcon Junior 12kg
  314,50 

  Zobacz
 • Zimowy balsam regeneracyjny do łap Zimowy balsam regeneracyjny do łap 50ml
  52,00  41,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 41,00 .


  Zobacz
 • HolistaPets Cod Liver Oil HolistaPets Tran z dorsza 500ml
  82,00  77,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Czym są superfoods dla psów?
22/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać