Jak muzyka wpływa na psy? David Teie komponuje utwory… dla czworonożnych przyjaciół

Jak muzyka wpływa na psy? David Teie komponuje utwory… dla czworonożnych przyjaciół

Psy nie tylko mają świetny węch, ale także bardzo dobry słuch. Naukowcy przeprowadzili już szereg badań, aby sprawdzić, jak czworonogi reagują na różne dźwięki, melodie, czy wolą Mozarta, czy może innego kompozytora. Tymczasem David Teie, wiolonczelista, znajduje własną muzyczną drogę do serc zwierząt…

Wspieraj Autora na Patronite

Od lat wielu naukowców stara się odpowiedzieć na pytanie, czy różne dźwięki, które działają relaksująco na ludzi, działają tak samo na ich czworonożnych przyjaciół. Ludzie często odpoczywają przy ulubionej muzyce. A jak muzyka wpływa na psy? Od ubiegłego wieku różni badacze zastanawiają się, które dźwięki psy lubią, a których najchętniej by unikały.

Zobacz naszą ofertę

Metalowa klatka kennelowa dla psa – L

Metalowa klatka kennelowa dla psa – L

Wymiar klatki kennelowej 91/60/66cm

150,00 
Baltica karma z rybami bałtyckimi i kaczką małe rasy 1kg

Baltica karma z rybami bałtyckimi i kaczką małe rasy 1kg

Karma dla psów na bazie mięsa kaczki oraz ryb bałtyckich

35,00 
Promocja!
Puller Maxi 30cm 1szt.

Puller Maxi 30cm 1szt.

Dla psów ważących powyżej 48 kg

109,00  99,00 

Zoomuzykolożka i kompozytorka Emily Doolitle, mówi, że niektóre zwierzęta czerpią przyjemność nie tylko ze słuchania muzyki, ale także z tego, że mogą same wydawać dźwięki.

Np. jej zdaniem ptaki, które śpiewają tak cudnie na drzewach o świcie, doświadczają przypływu dopaminy. A jak jest z psami? Na ile czerpią przyjemność ze słuchania niektórych utworów? Czy mają swoje ulubione kompozycje? Te i inne pytania wciąż nurtują zoomuzykologów. Jednoznacznej odpowiedzi wciąż zdaje się nie być. Pewne jest już natomiast to, że wiele dźwięków działa na psy relaksująco. Jednak wiele też zależy od konkretnego osobnika, czy np. od pierwotnej socjalizacji. Np. jeśli hodowca puszczał szczeniętom konkretne melodie, które dobrze im się skojarzyły, to mogą one pozytywnie wpływać na psa również w przyszłości. Zoomuzykologia nieustannie się rozwija. Na przestrzeni lat rozwinęła się już do tego stopnia, że niektórzy artyści zaczęli tworzyć muzykę z myślą o zwierzętach.

Jednym z takich artystów jest wiolonczelista David Teie, dla którego koty i psy stanowią grupę docelową.

Komponuje także utwory dla koni i małpek. Człowiek także może posłuchać tych kompozycji, ale nie są to utwory, które mogłyby się znaleźć na listach przebojów, jakie znamy. Jak możemy przeczytać na portalu national-geographic, „w swoich utworach David Teie odtwarza dźwięki wydawane przez zwierzaki w stanie, kiedy czują się bezpieczne i zrelaksowane”. Zaczął od wydania albumu z muzyką dla kotów, inspirując się wówczas rytmem bicia kocich serc i tonem mruczenia kocic, które opiekują się swoimi młodymi. Po kotach przyszedł czas na kompozycje dla psów, na tej sam zasadzie. David szukał takich dźwięków, które psy mogą dobrze kojarzyć. Teie wierzy, że związek zwierzęcia z muzyką zaczyna się w łonie matki. „Wiem, że to może dla niektórych brzmi głupio” – mówi Teie, „ale tak naprawdę głupie jest myślenie, że muzyka może być tylko dla jednego gatunku” – dodaje wiolonczelista, grający w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej.

„Piosenki dla psów są trudne do skomponowania” – twierdzi Teie. Istnieje tak wiele różnych ras psów, które różnią się wielkością i wokalizacją. Czy beagle i dog niemiecki mogą lubić tę samą muzykę? Teie ma nadzieję się dowiedzieć…

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

„Przed komponowaniem muzyki spędzam czas, aby zastanowić się nad uczuciem między zwierzętami a ich ludźmi” – mówi wiolonczelista. „Nieraz miałem łzę w oku i uśmiech na twarzy, kiedy komponuję”. David poświęcił swoje życie graniu i komponowaniu muzyki, którą kocha i jest zachwycony, mogąc dzielić się tym uczuciem z innym gatunkiem niż ludzie.

Źródło: ideas.ted.com / national-geographic.pl
Obraz alexandbremer z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Tervueren czeka w azylu
29/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać