Pies najlepszym przyjacielem człowieka! Zrobi co tylko może, aby ratować opiekuna

Pies najlepszym przyjacielem człowieka! Zrobi co tylko może, aby ratować opiekuna

Na wielu filmach widać, jak psy ratują swojego przewodnika, który znalazł się w niebezpieczeństwie. Jednak życie to nie film. Gdyby więc zaszła taka potrzeba, czy Twój pies by Cię uratował? Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym udowadniają, że na pewno zrobiłby wszystko, aby wyciągnąć Cię z niebezpiecznej sytuacji. Jednak liczyłyby się również jego… umiejętności.

Nowe badanie wykazało, że pies naprawdę będzie robił wszystko, co tylko może, gdy tylko zauważy, że jego opiekunowi coś grozi. Naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów, aby sprawdzić, czy nasi przyjaciele na czterech łapach działają pod wpływem impulsu do ratowania ludzi, z którymi są zżyci w codzienności.

Jak działał eksperyment?

Opiekunów 60 psów „zamknięto” w dużych, kartonowych pudłach, w taki sposób, aby psy mogły się do nich swobodnie dostać. „Uwięzionym” osobom dano instrukcję, jak autentycznie mają wołać o pomoc swoje psy. Psycholog Joshua Van Bourg z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie powiedział, że jedna trzecia psów od razu uratowała swojego rozpaczającego opiekuna. Co z pozostałymi psami? „Nie wszystkie psy zrozumiały sposób otwierania pudła, a więc odsetek psów, które faktycznie uratowały swoich właścicieli, został znacznie zaniżony przez te psy, które chciały to zrobić, ale nie potrafiły” – dodaje psycholog. Według naukowców te psy chciały ratować „uwięzionych” ludzi, ale nie wiedziały, jak mają to zrobić. Eksperyment wykazał, że psy robiły, co mogły, ale czasem to nie wystarczy – muszą wiedzieć, jak mają to zrobić. I dlatego warto uczyć psy wielu rzeczy. Liczą się ich umiejętności.

Naukowcy ustalili w kolejnych eksperymentach, że jeśli pies wie, że jego opiekun jest niebezpieczeństwie, ma większą motywację do działania. „Urzekające w tych eksperymentach jest to, że pokazują, iż psy faktycznie dbają o swoich ludzi” – powiedziała psycholog Clive Wynne z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie. „Nawet bez wcześniejszego przeszkolenia, wiele psów będzie podejmowało próby ratowania ludzi, którzy wydają się być w niebezpieczeństwie” – podkreśliła. Mamy obok siebie najlepszych, oddanych nam, czworonożnych przyjaciół. I jak widać, warto ich uczyć wielu dobrych sztuczek.

Źródło: Science Alert
Obraz pasja1000 z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 15kg
  339,00  329,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras 1kg
  29,00 

  Zobacz
 • Baltica Junior z kaczką i łososiem Baltica Junior z kaczką i łososiem - duże rasy - 15kg
  339,00  322,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
HMB dla psów, korzyści i zastosowania
07/06/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać