Sprawdź także
Uniezależnianie psa ???
29/08/2022
Zofia Mrzewińska

Zmysł węchu u psa a wilgotność

Zmysł węchu u psa a wilgotność

Zmysł węchu to największy atut psów. Psy od lat wspierają ludzi, pomagając w wyszukiwaniu różnego rodzaju zapachów. Potencjał wykorzystania węchu psa jest ogromny i nieustannie rozwija się w wielu kierunkach. Ostatnio przeprowadzono nowe badania, które pokazały, jak bardzo istotnym czynnikiem, poprawiającym zdolności węchowe u czworonogów, jest wilgotność.

Zmysł węchu u psa jest niesamowity

Psy posiadają niezwykłe zdolności węchowe, które w znacznym stopniu przewyższają zdolności człowieka pod tym względem. Dlatego czworonożni przyjaciele ludzi, pomagają im w wyszukiwaniu zapachów różnego rodzaju. Psia pomoc jest często nieoceniona. Niedawno wykazano, jak istotnym czynnikiem, który może poprawiać zdolności węchowe u psów jest wilgotność.

Zmysł węchu u psa a wilgotność

W odniesieniu do wpływu warunków środowiskowych, naukowcy stwierdzili, że wilgotność w środowisku jest bardzo istotnym czynnikiem poprawiającym zdolności węchowe psów, prawdopodobnie ze względu na poprawę wilgotności nosa i wychwytywanie zapachów. Ponadto Gutzwiller stwierdził, iż zwiększona wilgotność może być odpowiedzialna za wzmożoną intensywność zapachu, bardzo dobrze wpływając na skuteczność psiego tropienia. „Zjawisko to uważa się również za prawdziwe w kontekście wykrywania substancji semiochemicznych” – czytamy w artykule na stronie mdpi.com.

Wilgotność – wpływ pozytywny, ale i negatywny

Badacze wspominają jednak nie tylko o pozytywach, ale w ich artykule można znaleźć także wzmiankę o negatywnych efektach związanych z wilgotnością, pokazując tym samym, na co trzeba uważać. Czytamy, że „o ile jednak zwiększona wilgotność związana z lekkim deszczem jest zwykle postrzegana jako pozytywny wpływ na wykrywanie zapachów, o tyle ulewny deszcz jest zazwyczaj czynnikiem negatywnym, gdyż może przyprzeć zapach niżej do podłoża. Wilgotność związana z mglistą pogodą może być również negatywnym czynnikiem, powodując, że zapachy unoszą się w powietrzu i zmuszają psa do skanowania całego obszaru, spowalniając proces tropienia”.

Praca węchowa z psem – dowiedz się więcej.

Źródło:  mdpi.com
Obraz Nicholas Demetriades z Pixabay

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter