Zmysł węchu u psa a wilgotność

Zmysł węchu u psa a wilgotność

Zmysł węchu to największy atut psów. Psy od lat wspierają ludzi, pomagając w wyszukiwaniu różnego rodzaju zapachów. Potencjał wykorzystania węchu psa jest ogromny i nieustannie rozwija się w wielu kierunkach. Ostatnio przeprowadzono nowe badania, które pokazały, jak bardzo istotnym czynnikiem, poprawiającym zdolności węchowe u czworonogów, jest wilgotność.

Zmysł węchu u psa jest niesamowity

Psy posiadają niezwykłe zdolności węchowe, które w znacznym stopniu przewyższają zdolności człowieka pod tym względem. Dlatego czworonożni przyjaciele ludzi, pomagają im w wyszukiwaniu zapachów różnego rodzaju. Psia pomoc jest często nieoceniona. Niedawno wykazano, jak istotnym czynnikiem, który może poprawiać zdolności węchowe u psów jest wilgotność.

Zmysł węchu u psa a wilgotność

W odniesieniu do wpływu warunków środowiskowych, naukowcy stwierdzili, że wilgotność w środowisku jest bardzo istotnym czynnikiem poprawiającym zdolności węchowe psów, prawdopodobnie ze względu na poprawę wilgotności nosa i wychwytywanie zapachów. Ponadto Gutzwiller stwierdził, iż zwiększona wilgotność może być odpowiedzialna za wzmożoną intensywność zapachu, bardzo dobrze wpływając na skuteczność psiego tropienia. „Zjawisko to uważa się również za prawdziwe w kontekście wykrywania substancji semiochemicznych” – czytamy w artykule na stronie mdpi.com.

Wilgotność – wpływ pozytywny, ale i negatywny

Badacze wspominają jednak nie tylko o pozytywach, ale w ich artykule można znaleźć także wzmiankę o negatywnych efektach związanych z wilgotnością, pokazując tym samym, na co trzeba uważać. Czytamy, że „o ile jednak zwiększona wilgotność związana z lekkim deszczem jest zwykle postrzegana jako pozytywny wpływ na wykrywanie zapachów, o tyle ulewny deszcz jest zazwyczaj czynnikiem negatywnym, gdyż może przyprzeć zapach niżej do podłoża. Wilgotność związana z mglistą pogodą może być również negatywnym czynnikiem, powodując, że zapachy unoszą się w powietrzu i zmuszają psa do skanowania całego obszaru, spowalniając proces tropienia”.

Praca węchowa z psem – dowiedz się więcej.

Źródło:  mdpi.com
Obraz Nicholas Demetriades z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Gryzak dla psa z dziczyzny - rozmiar S Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar S 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Czystek dla psa Czystek dla psa 100g
  28,00 

  Zobacz
 • PowerDog BCAA Pure Pokusa PowerDog BCAA Pure 200g
  65,00  45,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 45,00 .


  Zobacz
 • Delcon Light Delcon Light 12kg
  299,00 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Syzyfowe prace dla psa?
09/10/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać