Jak naprawdę liczyć wiek psa? Nowe badanie może zaskoczyć!

Jak naprawdę liczyć wiek psa? Nowe badanie może zaskoczyć!

Ile pies naprawdę ma lat, nowe, genetyczne badanie rzuca nieco inne spojrzenie na nasze psy. Liczenie „co siedem” przechodzi do historii. .. Jak więc można policzyć wiek psa?

To, co szczególnie może zainteresować opiekuna każdego psa, to sprawa „psiego wieku”…

Przeprowadzono bowiem genetyczne badanie wieku psów, obalające mit liczenia wieku czworonogów według „modelu”, że jeden rok życia psa jest równy siedmiu u człowieka. Tacy eksperci, jak m.in. świetny polski kynolog prof. Kazimierz Ściesiński zaproponowali metodę liczenia, w której pierwsze pół roku życia czworonoga odpowiada dekadzie ludzkiego, a rocznego psa porównuje się biologicznie z ludzkim piętnastolatkiem. Idąc dalej za tą samą oceną, po dwóch latach od urodzenia czworonóg osiągnąłby wiek równy ludzkiemu dwudziestoczterolatkowi. Badacze od jakiegoś już czasu przeczuwali, że liczenie wieku psa nie jest takie proste, jakby się wydawało.

Dlaczego? Przede wszystkim brakowało szczegółowych badań na poziomie DNA. Nowe odkrycie ma więc definitywnie przynieść odpowiedź na pytanie: „jak naprawdę liczyć wiek psa?”. Zgodnie z analizą przedstawioną w piśmie „Cell Systems”, dwunastoletni czworonóg istotnie może równać się wiekiem z siedemdziesięciolatkiem, jednak roczny pies osiąga rozwój na poziomie trzydziestolatka.

Dochodzimy do badań na poziomie DNA…

Nowy wzór na liczenie wieku naszych czworonożnych przyjaciół opiera się na posuwających się w czasie zmianach chemicznych DNA (wynikają z mechanizmu epigenetycznego nazywanego metylacją), coś jakby zmarszczkach na genomie. Odkryto, że czworonogi starzeją się najpierw bardzo szybko, ale później proces starzenia…zwalnia. Liczenie „co siedem lat” przechodzi więc do historii. Trey Ideker z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, współautor badania, mówi tak: „Jak obalić mit o siedmiu ludzkich latach? Wystarczy pomyśleć, że przecież już dziewięciomiesięczny pies może mieć młode. Wystarczy ruszyć głową i nijak nie wychodzi siedem”.

Jak więc zrozumieć zasady stojące za starzeniem się czworonogów? Eksperci zbadali 104 psy, a konkretnie labradory, będące w różnym wieku. Najmłodszy pies miał kilka tygodni, a najstarszy labrador retriever miał już szesnaście lat. Danika Bannasch z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis i Elaine Ostrander z ośrodka National Institutes of Health zestawiły różnice w przebiegu metylacji pomiędzy ludźmi a psami. I tak oto powstał nowy wzór, w którym: wiek człowieka=16ln (wiek psa) + 31 (ln to logorytm naturalny). I tak ośmiotygodniowe szczenię odpowiada wiekiem dziewięciomiesięcznemu dziecku. Zarówno szczeniak, jak i ludzkie maleństwo ząbkują w tym czasie. Z powyższego wzoru wynika również, że dwunastoletni labrador retriever odpowiada siedemdziesięciolatkowi.

Źródło: national-geographic.pl
Obraz birgl z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak dbać o psa zimą
05/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać