Jak naprawdę liczyć wiek psa? Nowe badanie może zaskoczyć!

Jak naprawdę liczyć wiek psa? Nowe badanie może zaskoczyć!

Ile pies naprawdę ma lat, nowe, genetyczne badanie rzuca nieco inne spojrzenie na nasze psy. Liczenie „co siedem” przechodzi do historii. .. Jak więc można policzyć wiek psa?

Wspieraj Autora na Patronite

To, co szczególnie może zainteresować opiekuna każdego psa, to sprawa „psiego wieku”…

Przeprowadzono bowiem genetyczne badanie wieku psów, obalające mit liczenia wieku czworonogów według „modelu”, że jeden rok życia psa jest równy siedmiu u człowieka. Tacy eksperci, jak m.in. świetny polski kynolog prof. Kazimierz Ściesiński zaproponowali metodę liczenia, w której pierwsze pół roku życia czworonoga odpowiada dekadzie ludzkiego, a rocznego psa porównuje się biologicznie z ludzkim piętnastolatkiem. Idąc dalej za tą samą oceną, po dwóch latach od urodzenia czworonóg osiągnąłby wiek równy ludzkiemu dwudziestoczterolatkowi. Badacze od jakiegoś już czasu przeczuwali, że liczenie wieku psa nie jest takie proste, jakby się wydawało.

Zobacz naszą ofertę

Karma Baltica dla szczeniaka jagnięcina z cielęciną – 12kg

Karma Baltica dla szczeniaka jagnięcina z cielęciną – 12kg

Dla szczeniąt wszystkich ras

319,00 
Przysmak dla psa z wołowiny Naturel Soft 100g

Przysmak dla psa z wołowiny Naturel Soft 100g

Przysmak wzbogacony oregano

Olej Omega-3 Junior 200ml

Olej Omega-3 Junior 200ml

100% olej z dzikich ryb

49,00 

Dlaczego? Przede wszystkim brakowało szczegółowych badań na poziomie DNA. Nowe odkrycie ma więc definitywnie przynieść odpowiedź na pytanie: „jak naprawdę liczyć wiek psa?”. Zgodnie z analizą przedstawioną w piśmie „Cell Systems”, dwunastoletni czworonóg istotnie może równać się wiekiem z siedemdziesięciolatkiem, jednak roczny pies osiąga rozwój na poziomie trzydziestolatka.

Dochodzimy do badań na poziomie DNA…

Nowy wzór na liczenie wieku naszych czworonożnych przyjaciół opiera się na posuwających się w czasie zmianach chemicznych DNA (wynikają z mechanizmu epigenetycznego nazywanego metylacją), coś jakby zmarszczkach na genomie. Odkryto, że czworonogi starzeją się najpierw bardzo szybko, ale później proces starzenia…zwalnia. Liczenie „co siedem lat” przechodzi więc do historii. Trey Ideker z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, współautor badania, mówi tak: „Jak obalić mit o siedmiu ludzkich latach? Wystarczy pomyśleć, że przecież już dziewięciomiesięczny pies może mieć młode. Wystarczy ruszyć głową i nijak nie wychodzi siedem”.

Jak więc zrozumieć zasady stojące za starzeniem się czworonogów? Eksperci zbadali 104 psy, a konkretnie labradory, będące w różnym wieku. Najmłodszy pies miał kilka tygodni, a najstarszy labrador retriever miał już szesnaście lat. Danika Bannasch z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis i Elaine Ostrander z ośrodka National Institutes of Health zestawiły różnice w przebiegu metylacji pomiędzy ludźmi a psami. I tak oto powstał nowy wzór, w którym: wiek człowieka=16ln (wiek psa) + 31 (ln to logorytm naturalny). I tak ośmiotygodniowe szczenię odpowiada wiekiem dziewięciomiesięcznemu dziecku. Zarówno szczeniak, jak i ludzkie maleństwo ząbkują w tym czasie. Z powyższego wzoru wynika również, że dwunastoletni labrador retriever odpowiada siedemdziesięciolatkowi.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Źródło: national-geographic.pl
Obraz birgl z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Zasady pod psem
22/01/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać