Psie nosy mogą wykrywać ciepło

28/02/2023
Psie nosy mogą wykrywać ciepło

Międzynarodowy zespół badawczy ze Szwecji i Węgier odkrył u psów całkiem nowy zmysł: używając swych zimnych, mokrych czubków nosa, mogą one wyczuwać ciepło innych zwierząt lub ludzi.

Wspieraj Autora na Patronite

Powszechnie wiadomo, że psy mają niesamowity węch, ale nowe badania ujawniły jeszcze inny sposób, w jaki nasi czworonożni przyjaciele używają swoich słynnych nosów. Naukowcy odkryli coś, co opisują jako „całkowicie nowy zmysł” u psów. Zaobserwowali, w jaki sposób czubki ich mokrych nosów mogą być wykorzystywane do wyczuwania ciepła emitowanego z pobliskich obiektów, podobnie jak termiczny czujnik na podczerwień.

Zobacz naszą ofertę

Spray spacerowy dla psów 150ml

Spray spacerowy dla psów 150ml

GreenLine BugSpray, nieprzyjemny dla kleszczy, pcheł i komarów

35,00 
Metalowa klatka kennelowa dla psa – XXL – Premium

Metalowa klatka kennelowa dla psa – XXL – Premium

Wymiar klatki kennelowej 121/76/82cm

300,00 
BALTICA Indyk z dynią średnie i duże rasy 12kg

BALTICA Indyk z dynią średnie i duże rasy 12kg

Bezzbożowa karma na bazie dietetycznego mięsa z indyka

269,00 

Psie nosy mogą wykrywać ciepło? Nowe badanie wykazało, że psy mogą wyczuwać promieniowanie cieplne za pomocą nosa

Badania, opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, przeprowadzili naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund wraz z zespołem z węgierskiego Uniwersytetu Eötvös Loránd. Twierdzą oni, że to odkrycie może pomóc lepiej zrozumieć, w jaki sposób drapieżniki wykrywają swoją ofiarę, i wyjaśnić dlaczego nawet osobniki z upośledzonym wzrokiem, słuchem lub węchem mogą nadal skutecznie polować.

Zdolność wykrywania ciepła

Badacze zrealizowali dwa eksperymenty, które ujawniły tę zaskakującą, nową umiejętność psów. Szwedzcy naukowcy z Lund przeprowadzili badanie behawioralne, w którym trzem, przeszkolonym w tym celu psom, zaprezentowano parę obiektów – jeden neutralny przedmiot, o temperaturze zbliżonej do otoczenia, oraz drugi o temperaturze futrzastego ssaka (ok. 31oC). Dzięki szkoleniu psy były w stanie rozróżnić dwa obiekty z odległości 1,6 metra, opierając się wyłącznie na wytwarzanym przez nie promieniowaniu cieplnym. Zwierzęta te nie były w stanie zobaczyć ani wyczuć różnicy między tymi przedmiotami, a i tak zawsze wybierały ten cieplejszy.

Psy są w stanie wyczuć promieniowanie termiczne pochodzące od ciepłych ciał lub słabego promieniowania cieplnego, a także mogą kierować swoim zachowaniem zgodnie z tym sygnałem – powiedziała Anna Balint, główna autorka badań.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

W międzyczasie naukowcy z węgierskiego Uniwersytetu wykorzystali obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, aby sprawdzić, w jaki sposób różne obszary psich mózgów reagują na bodźce cieplne o mniej więcej takiej samej temperaturze, jak w pierwszym eksperymencie. W tym celu przeskanowali mózgi 13 psów domowych różnych ras, prezentując im przedmioty emitujące neutralne lub słabe promieniowanie termiczne. Zaobserwowano, że lewa kora somatosensoryczna, czyli część mózgu przetwarzająca informacje sensoryczne, pochodzące najprawdopodobniej z unerwionego wierzchołka psiego nosa, była bardziej wrażliwa na cieplny bodziec niż na neutralny. Naukowcy zidentyfikowali skupisko 14 wokseli (pikseli 3D) w tym obszarze lewej półkuli, ale nie znaleźli już podobnej kumulacji ani w prawej, ani w żadnej innej części psich mózgów w odpowiedzi na neutralny obiekt. Tylko cieplejsze przedmioty wywoływały taką reakcję.

Jak czujnik podczerwieni

Badacze zgodnie twierdzą, że na podstawie obu eksperymentów można wyciągnąć wnioski, iż psy potrafią wyczuwać słabe promieniowanie cieplne, co potwierdza powiązana z tym zwiększona aktywność określonego obszaru ich mózgu. Wilgotna, pełna zakończeń nerwowych i pozbawiona sierści powierzchnia skóry na czubku psiego nosa, znana jako rhinarium, działa jak czujnik podczerwieni, który umożliwia im wykrywanie drobnych zmian temperatury, na przykład gdy inne zwierzęta są w pobliżu.

Odkrycie tego zajęło dość dużo czasu, biorąc pod uwagę, że pies i człowiek żyją obok siebie od 15000 lat, a my nie byliśmy świadomi tej zdolności – podkreślił Ronald Kröger, profesor z Uniwersytetu w Lund.

Rzadka umiejętność

Zdolność wyczuwania słabego promieniowania cieplnego nie jest zbyt powszechna w świecie zwierząt. Znana jest tylko u kilku gatunków, m.in. czarnych chrząszczy ognistych, niektórych węży oraz jednego gatunku ssaków – nietoperza wampira, z czego wszystkie one używają jej do polowania na zdobycz.

Większość ssaków ma nagą, gładką skórę wokół nozdrzy. Ale nosy psów są też dodatkowo wilgotne, znacznie zimniejsze niż temperatura otoczenia i bogato unerwione – wszystko to sugeruje ich zdolność do wykrywania nie tylko zapachu, ale także ciepła.

Ewolucyjna pozostałość

Naukowcy uważają, że z eksperymentów można wyciągnąć lekcję ewolucyjną. Podejrzewają, że psy odziedziczyły tę umiejętność po swoim przodku, wilku szarym, który może wykorzystywać ją do wyczuwania ciepłych ciał swych ofiar podczas polowania. Sugerują oni, że przeprowadzone badania są kolejnym elementem układanki, wyjaśniającym dlaczego niektóre drapieżniki są tak skutecznymi myśliwymi. Oprócz wykorzystywania zmysłów węchu, wzroku i słuchu, wydaje się, że potrafią one wykryć także ciepło ciała ofiary z dużej odległości.

– Możliwe, że inne drapieżniki mają podobny zmysł podczerwieni, co otwiera nowy rozdział w historii relacji ofiara-drapieżnik – powiedział Kröger.

– Strategie polowania muszą więc zostać ponownie ocenione, a biologia zwierząt drapieżnych powinna być przeanalizowana pod kątem gatunków wyczuwających ciepło ciała – dodał.

Odkrycia te mogą być przydatne także w określaniu, które rasy psów najlepiej nadają się do polowań oraz akcji ratowniczych, które mają miejsce po klęskach żywiołowych, np. trzęsieniach ziemi czy lawinach.

– Nos psa musi być zimny, aby mógł znaleźć ciepłe ludzkie ciało – tłumaczył naukowiec. – Ponadto szkolenie psów mogłoby być bardziej efektywne, gdyby oprócz węchu wykorzystywano także ciepło – podsumował.

Źródło: Scientific Reports

https://www.nature.com/articles/s41598-020-60439-y

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak dbać o psa zimą
05/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać