Z psem do biblioteki? Pilotażowa akcja w Warszawie

Z psem do biblioteki? Pilotażowa akcja w Warszawie

Czy pies odnajdzie się w… bibliotece? Sprawdzają to władze Żoliborza, uruchamiając pilotażową akcję. Umożliwia ona oddanie przeczytanej książki lub odbiór zamówionej literatury w towarzystwie czworonożnego przyjaciela. Żoliborz nie jest jednak pierwszą dzielnicą w Polsce, która wpadła na taki pomysł. Podobne akcje są już np. w niektórych śląskich miejscowościach.

Psy, które potrafią się odpowiednio zachowywać pod kontrolą opiekuna, są coraz częściej mile widziane w hotelach, kawiarniach, restauracjach, a nawet sklepach…

Coraz więcej różnych miejsc wychodzi naprzeciw opiekunom czworonogów. Ostatnio władze warszawskiego Żoliborza uruchomiły pilotażową akcję, która daje ludziom możliwość skorzystania z usług biblioteki bez konieczności zostawienia psa pod budynkiem. Można oddać przeczytaną lekturę, czy też odebrać zarezerwowaną telefonicznie lub przez internetowy system książkę z psem u boku. Skąd pomysł na tę akcję? Urząd dzielnicy nie chce, aby ludzie zostawiali psy pod budynkiem. Zostawianie czworonoga naraża go na spory stres. Poza tym pies może zostać po prostu skradziony. Niejednokrotnie takie sytuacje już się zdarzały w różnych miejscach w kraju.

Warszawski Żoliborz nie jest jednak pierwszą dzielnicą, która uruchomiła tego typu akcję. Jest już nieco bibliotek np. w Siemianowicach Śląskich, gdzie można wchodzić do środka wraz ze swoimi czworonożnymi członkami rodziny. Jeśli chodzi o samą pilotażową akcję w dzielnicy Warszawy, to ma ona pewne ograniczenia. Urząd dzielnicy Żoliborz zaznacza, że „nie ma możliwości przemieszczania się z pupilem pomiędzy regałami w celu wyszukiwania książek do wypożyczenia. Pies w bibliotece powinien być na smyczy pod pełną kontrolą właściciela, a w przypadku psów dużych i/lub mogących wzbudzać strach – także w kagańcu”. Placówki biblioteczne są natomiast zobowiązane do wystawiania misek ze świeżą wodą w upalne dni.

Mimo pewnych ograniczeń, Żoliborz już od dawna stara się być dzielnicą przyjazną dla psów.

Od kilku lat mieszkańcy tej dzielnicy mogą załatwiać wiele spraw w Urzędzie Dzielnicy na sali obsługi z czworonogiem u boku. Psy są mile widziane także m.in. w Centrum Lokalnym Żoliborz, czy w Miejscu Aktywności Lokalnej. Teraz zapraszane są i do biblioteki. Nagłośnienie akcji może sprawić, że więcej tego typu miejsc otworzy się na najlepszych przyjaciół człowieka.

źródło: tvnwarszawa.pl
Obraz Katrina_S z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Pokusa Premium Selection - karma sucha wołowina dla psów Pokusa Premium Selection - karma sucha wołowina dla psów 12kg
  239,00  229,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 217,00 .


  Zobacz
 • Liker Line Liker Line piłka dla psa
  28,00  31,00  44,00 

  Zobacz
 • Karma z owocami tropikalnymi dla małych ras Baltica karma z owocami tropikalnymi dla małych ras 1kg
  30,00 

  Zobacz
 • Ciastka dla psa Fruits&Vege Ciastka dla psa Fruits&Vege 70g
  10,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Mężczyzna zginął ratując psa przed utonięciem
05/07/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać