Prawo w Norwegii: psy tylko dla osób z odpowiednią wiedzą?

Prawo w Norwegii: psy tylko dla osób z odpowiednią wiedzą?

Prawo w Norwegii zostanie zaostrzone? Politycy chcą, aby opiekunami psów były tylko te osoby, które wykażą, że posiadają odpowiednią wiedzę, aby móc się należycie zajmować czworonogami.

Wspieraj Autora na Patronite

Prawo w Norwegii – zmiana ustawy na korzyść psów

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 550g Refill Pack

Game Dog AniFlexi+ V2 550g Refill Pack

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

209,00  199,00 
BALTICA Indyk z dynią średnie i duże rasy 12kg

BALTICA Indyk z dynią średnie i duże rasy 12kg

Bezzbożowa karma na bazie dietetycznego mięsa z indyka

269,00 
Smaczki treningowe POWER BOOSTER 200g

Smaczki treningowe POWER BOOSTER 200g

Dzik z żurawiną, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 

Politycy w Norwegii chcą bardziej zadbać o psy i postawić właścicielom czworonogów większe wymagania. Od 2004 roku w tym kraju obowiązuje ustawa o psach – Hundeloven. Jest to zespół przepisów, które regulują kwestię hodowli oraz mają dbać o dobrostan zwierząt. Aktualnie ustawa miałaby być zmieniona na korzyść psów. Głównym inicjatorem zmian są parlamentarzyści Partii Liberalnej. Proponowane zmiany uzyskały już dobrą opinię komisji ds. handlu i Ministerstwa Rolnictwa i Żywności. Jakie to zmiany?

Prawo w Norwegii – psy dla odpowiedzialnych

Parlamentarzyści uważają, że największą zmianą będzie potrzeba wykazania odpowiedniej wiedzy o psach przez osoby, które będą chciały wziąć czworonoga pod swój dach. Jeśli ktoś ma marzenie o tym, aby pies dołączył do jego rodziny, będzie musiał swoje marzenie mocno zweryfikować. Przed kupnem psa lub przed adopcją czworonoga, będzie musiał wykazać, że posiada właściwą wiedzę na temat różnych zachowań psów, ich potrzeb i przestrzeni, w których psy czują się najlepiej. Będzie musiał po prostu udowodnić, że jego decyzja jest naprawdę przemyślana i odpowiedzialna. „Zwierzęta nie są tylko po to, by zadowalać ludzi” – podkreśla Ingvild Wetrhus Thorsvik, deputowana liberałów.

Co więcej, nowelizacja ustawy przewiduje, że opiekun czworonoga będzie musiał złożyć zapewnienie o tym, iż jest w stanie zapobiegać sytuacjom, w których pies mógłby zagrażać ludziom, innym zwierzętom, bądź też jemu samemu miałoby coś grozić. „To krok naprzód wobec właścicieli psów, którym stawiamy konkretne wymagania. To oni muszą zapewnić psu bezpieczną przestrzeń” – dodaje Thorsvik na łamach NRK.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Prawo w Norwegii – krok naprzód

Thorsvik podkreśliła również, że nowelizacja ustawy o psach jest krokiem naprzód wobec opiekunów, którym stawia się konkretne wymagania. „Ważne jest, aby właściciel czworonoga dbał o jego potrzeby” – komentuje deputowana liberałów.

Zmiany w ustawie miałyby dotyczyć jeszcze jednej ważnej sprawy: uśpienia psa. Do tej pory norweskie prawo mówiło o tym, że niewłaściwe zachowanie jednego psa, mogło skutkować uśpieniem wszystkich psów, z którymi żył. Taka praktyka miałaby się skończyć. Deputowani mocno zaapelowali, aby usypiane były jedynie te psy, które naprawdę zagrażają czyjemuś życiu, czyli są po prostu bardzo niebezpieczne dla społeczeństwa i nie da się już zmienić ich zachowania.

Zarówno kynolodzy, jak i politycy popierający nowelizację, chcą, aby każdą decyzję o konieczności odebrania psu życia podejmował lekarz weterynarii. Do tej pory wystarczała w tej sprawie opinia policji. Thorsvik podkreśliła jednak, że organy ścigania nie posiadają często odpowiedniej wiedzy na temat psów i mogą się mylić w ocenie ich zachowania.

Źródło: mojanorwegia.pl

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Eugeniusz
Eugeniusz
1 rok temu

Takie prawo należy wprowadzić w Polsce
.

Sprawdź także
Pies podczas burzy, jak uspokoić swojego pupila
27/05/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać