Student z Wrocławia drukuje protezy dla psów!

Student z Wrocławia drukuje protezy dla psów!

Maciej Szczepański, student medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, korzysta z technologii druku 3D, aby tworzyć protezy dla okaleczonych czworonogów.  Maciej pokazuje, że aby prawdziwie pomagać zwierzętom, potrzebna jest pasja i wkładanie serca w to, co się robi.

Protezy dla psów – wykorzystanie technologii druku 3D

Maciej Szczepański, student z Wrocławia, pracuje obecnie nad protezami dla dwóch psów. Postanowił wykorzystać do tego technologię druku 3D. Dzięki temu drukowane protezy dla psów mogą być z jednej strony lekkie, a z drugiej, koszt ich wykonania nie powinien być wielki.

Protezy dla psów, dzioby dla ptaków to nie jest nowy temat za granicą. Natomiast w Polsce temat ten dopiero się rozwija. Ostatnio zrobiło się o nim głośno właśnie dzięki pasji Macieja Szczepańskiego. Obecnie student z Wrocławia pracuje nad protezami dla ośmioletniego psa Leto oraz trzyletniej suczki Soni. Leto stracił przednią łapkę po wypadku z pociągiem, natomiast Sonia została pozbawiona części tylnej kończyny, kiedy została potrącona przez samochód.

„W mojej pracy naukowej wykorzystuję technologię druku 3D. Za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego tworzę protezy dla psów pod wymiar, protezy dla psów po częściowej amputacji kończyny. Chcę, żeby mój projekt pomógł w zatrzymaniu postępujących zwyrodnień układu mięśniowego i stawów oraz poprawiał jakość życia psów. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł pomagać jak największej liczbie zwierząt” – dzieli się student z Wrocławia.

Jak ogólnie powstają protezy dla psów?

Tak, jak w przypadku protez tworzonych dla ludzi, protezy dla psów muszą być dopasowane indywidualnie do budowy ciała danego osobnika. Należy wziąć pod uwagę: wagę psa, wzrost psa, wielkość psa, postawę psa, a także chód psa. Ortopedzi badają ruchy psa i próbują uformować kończynę, która zsynchronizuje się z ciałem czworonoga. Techniki są naprawdę różne. Jednak typowym procesem jest zrobienie gipsowego odlewu, zaprojektowanie protezy dla psa na podstawie wideo oraz zdjęć, a później zbudowanie protezy dla psa z trwałych materiałów termoplastycznych oraz metalu. Ręcznie dopracowuje się najmniejsze szczegóły tak, aż wszystko dobrze działało u psa. Taki proces tworzenia protezy dla psa może zająć sporo czasu.

Protezy dla psów – szybsze tworzenie

Student z Wrocławia, Maciej Szczepański, marzy o usprawnieniu procesu tworzenia protez dla psów. Pragnie rozwijać swoją pasję, by pomagać psom, jak i innym zwierzętom, zwiększając komfort ich życia. Student ma nadzieję, że jego naukowy projekt pomoże psom oraz innym zwierzętom zatrzymać postępujące u nich zwyrodnienia stawów oraz układu mięśniowego.

Źródło: ekologia.pl / upwr.edu.pl
Obraz Patou Ricard z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 15kg
  339,00  329,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras 1kg
  29,00 

  Zobacz
 • Baltica Junior z kaczką i łososiem Baltica Junior z kaczką i łososiem - duże rasy - 15kg
  339,00  322,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Nauka chodzenia przy nodze – podsumowanie
13/07/2023
Agnieszka Filar
newsletter
Proszę czekać