Nosem.pl Aktualności Psy potrafią wykrywać nowotwory
Psy potrafią wyczuć raka już wtedy, kiedy nie jest on jeszcze groźnie rozwinięty. Jak wynika z przeprowadzonych badań, pewne rodzaje nowotworów uruchamiają psi nos. Psy wyczuwają je w ludzkim oddechu lub moczu.
Psi węch jest niesamowity
Psy mają niesamowity węch. Jak wynika z przeprowadzonych badań, pewne rodzaje nowotworów uruchamiają nos czworonoga. Potrafi on wyczuć je w ludzkim oddechu, czy też moczu. Mówi się więc, że psie zdolności w tej kwestii mogą się bardzo przydać w rozwoju nauki. Wiadomo, że komórki rakowe mają swój własny, specyficzny zapach. Można więc stworzyć odpowiednie metody wykrywania tego zapachu.
Masowe testowanie przez wyszkolone w tym kierunku psy, byłoby jednak ogromnym obciążeniem. W pewnym momencie testy mogłyby przestać być wiarygodne, a psy byłyby bardzo zmęczone.
„Chociaż psy mogą robić bardzo wiele dla ludzi, to nie sądzę żebyśmy zmierzali w stronę tego by badały całą naszą populację” – podkreśla dr Hilary Brodie z wydziału otolaryngologii Uniwersytetu Kalifornii.
Psy potrafią wykrywać nowotwory – historia badań
Pierwsze rozpatrywanie możliwości wykrywania przez psy raka za pomocą węchu pojawiło się w 1989 roku. Analizę opublikowało brytyjskie czasopismo „The Lancet”. Dermatolodzy obserwowali wówczas czworonoga, który każdego dnia obwąchiwał zmianę skórną na udzie swojego opiekuna. Wówczas zanotowali również, że pies próbował tę zmianę odgryźć. Kiedy lekarze wreszcie sprawdzili to miejsce, okazało się, że zmiana zdążyła przekształcić się w czerniaka. „Ten pies mógł ocalić swojej pani życie. Wskazywał jej chore miejsce jeszcze w momencie, gdy nie było niebezpiecznie rozwinięte” – pisali autorzy badania.
Wiele lat później, w 2006 roku, badania były już na wyższym poziomie. Opublikowano wówczas wyniki znacznie dokładniejszych analiz, gdzie ani opiekunowie, ani psy nie mogły wiedzieć wcześniej, które próbki badawcze zawierają komórki rakowe. Okazało się, że faktycznie pewne rodzaje nowotworów uruchamiają psi węch – psy wyczuwały je w ludzkim moczu lub w oddechu.
Psy potrafią wykrywać nowotwory – ale naukowcy preferują urządzenia
Naukowcy podkreślają, że trzeba pamiętać o tym, że wszystkie badania prowadzone są w warunkach laboratoryjnych. Inaczej wyglądają realia lekarskich wizyt. Mówią więc o tym, że raczej trzeba będzie pójść w kierunku wykorzystywania mechanizmu działania psiego nosa w sposób „sztuczny”. Większość z badaczy woli podejmować próby podrabiania psiego nosa w postaci urządzeń wykrywających zapachy.
Źródło: livescience.com, focus.pl