Parwowiroza – lekarze weterynarii ostrzegają przed wzrostem zachorowań

Parwowiroza – lekarze weterynarii ostrzegają przed wzrostem zachorowań

Parwowiroza, coraz więcej psów na nią choruje. W samej Wielkiej Brytanii, w pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowano aż o 129% przypadków więcej, niż w analogicznym okresie 2020 roku. Lekarze weterynarii ostrzegają przed niebezpieczeństwem.

Weterynarze odnotowali w samej Wielkiej Brytanii aż o 129% więcej przypadków zachorowań na parwowirozę. Ostrzegają, że może być ich coraz więcej, bo aż 45% opiekunów czworonogów nie zgłosiło swoich psów na obowiązkowe szczepienia okresowe. Do kliniki Vets Now trafiło od początku roku bardzo wiele czworonogów z objawami parwowirozy.

Parwowiroza jest szczególnie niebezpieczna dla młodych psów, choć może dotknąć także psy starsze, zwłaszcza te, które nie zostały zaszczepione.

Wiele przypadków dotyczy jednak czworonogów do szóstego miesiąca życia. I niestety, wiele osób, które wzięły pod swój dach młode pieski w czasie pandemii, nie poszło na szczepienie, bojąc się blokad. Aktualnie spotykane przypadki zachorowań na parwowirozę dają w znacznej mierze objawy jelitowe i cechują się ostrą, wyniszczającą biegunką, niekiedy z dodatkiem krwi, wymiotami i gorączką. U młodych psów parwowiroza może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Dlatego tak istotne jest szczepienie szczeniaka.

Przykre jest to, że niektórzy opiekunowie psów, którzy wzięli szczeniaki w dobie pandemii, zaniedbali obowiązek szczepień, tłumacząc się obostrzeniami, czy strachem przed wychodzeniem z domu. Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna, że w okresie lockdownu psa pod swój dach wzięły i osoby nieświadome tego, że powinny zgłosić się ze swymi czworonogami na szczepienie przeciwko parwowirozie.

Jak czytamy na portalu National Geopraphic, lekarze weterynarii wzywają opiekunów psów, aby „upewnili się, że ich zwierzęta są zaszczepione, a co za tym idzie – zabezpieczone przed tą wysoce zaraźliwą chorobą. W związku z rosnącą liczbą zachorowań wśród psów, lekarze radzą, aby wychodząc na spacer z psem szczególnie uważać i nie pozwalać mu się oddalać. Nasz pies może zarazić się parwowirozą głównie przez kontakt z odchodami innych zakażonych zwierząt”. Przestrzegają oni także przed kupnem psa przez internet, czy też z niezarejestrowanej hodowli, gdyż są one bardzo często wylęgarnią tego typu chorób. Psy zakupione w pseudohodowli mogą być zarażone już w momencie sprzedaży.

 źródło: National-Geopraphic.pl
Obraz Mirko Sajkov z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Piłka dla psa ChuckIt Ultra Piłka dla psa ChuckIt Ultra 6cm
  26,00 

  Zobacz
 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Fundacja Rasowy Kundel, Pracuj.pl i Kasia Gandor po raz kolejny z odsieczą dla bezdomnych psów
26/10/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać