Psy wyczuwają stres

Psy wyczuwają stres

Psy wyczuwają stres w ludzkim pocie i oddechu – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Queen’s University w Belfaście. Badaniu poddano grupę 36 osób, które miały rozwiązać trudne zadanie matematyczne.

Przed i po wykonaniu zadania naukowcy pobrali próbki potu i oddechu od uczestników, ci natomiast mieli określić poziom stresu który im w tym czasie towarzyszył. Do analizy wykorzystano
wyłącznie próbki osób, którym podczas badania wzrosło ciśnienie krwi i przyspieszyło tętno. Próbki ludzkiego potu i oddechu poddano psom do nawęszania. Cztery psy, Treo, Fingal, Soot
i Winnie, specjalnie wyszkolone do szukania i oznaczania próbek zapachowych, w pierwszej sesji testowej otrzymały zapachy pochodzące od osób zrelaksowanych i zestresowanych. Na tym etapie naukowcy jeszcze nie wiedzieli, czy psy potrafią te próbki odróżnić. W każdej kolejnej sesji, każdy pies dostawał próbki zapachu zrelaksowanej i zestresowanej osoby, pobrane w odstępie zaledwie czterech minut.

Wszystkie psy były w stanie jednoznacznie oznaczyć próbki osób zestresowanych.

Pomysłodawca i współautor badania – Clara Wilson, doktorantka w School of Psychology w Queen’s, wyjaśnia, że my ludzie wydzielamy różne zapachy przez nasz pot i oddech. Kiedy jesteśmy zestresowani, psy – w komfortowych dla siebie warunkach – mogą to jednoznacznie wskazać, nawet jeśli jest to ktoś dla nich obcy. Badania pokazują, że psy nie potrzebują wskazówek wizualnych ani dźwiękowych, aby wychwycić ludzki stres. To pierwsze tego typu badanie, które dostarcza dowodów na to, że psy potrafią wyczuć stres tylko na podstawie oddechu i potu, co może być przydatne podczas szkolenia psów dla służb. Pomaga również rzucić więcej światła na relacje człowiek – pies i pogłębia nasze zrozumienie tego, w jaki sposób psy mogą interpretować i wchodzić w interakcje z ludzkimi stanami emocjonalnymi.

Wyniki badań zostały opublikowane w recenzowanym internetowym czasopiśmie naukowym PLOS ONE.

Źródło: Queen’s University Belfast. „Stress has an odor and dogs can smell it.” ScienceDaily.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Piłka dla psa ChuckIt Ultra Piłka dla psa ChuckIt Ultra 6cm
  26,00 

  Zobacz
 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pierwsze treningi mantrailingu
27/12/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać