Dlaczego nos psa jest taki zimny?

Dlaczego nos psa jest taki zimny?

Szwedzcy i węgierscy eksperci  zbadali trzy psy, które były w stanie wykryć bardzo słabe źródła ciepła samym nosem. Naukowcy stwierdzili, że odkryli tajemnicę tego narządu u najlepszych przyjaciół człowieka i znaleźli odpowiedź na pytanie: „dlaczego nos psa jest taki zimny?”. 

Badacze opublikowali swój artykuł w piśmie „Scientific Reports”.

Zgodnie z tym tekstem, czubek psiego nosa pełni funkcję sensoryczną. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund i Uniwersytetu Eotvos Larand badali zachowanie trzech czworonogów, odkrywając, że wszystkie psy były w stanie bezdotykowo rozpoznać najcieplejszy z wystawionych przed czworonogi obiektów. „Każdy z tych psów był w stanie wykryć lekkie promieniowanie cieplne. Ponadto, korzystaliśmy z rezonansu magnetycznego, porównując reakcje na bodźce cieplne o podobnej temperaturze, jaka była w poprzednim eksperymencie behawioralnym. Okazało się, że ciepło wywołało u zwierząt wzmożoną akcję neurologiczną” – podkreślili szwedzcy i węgierscy badacze w artykule.

Badacze zaobserwowali, że gdy temperatura otoczenia równała się 30 stopniom Celsjusza, nos psa był chłodniejszy w tym czasie o 5 stopni, a w momencie, kiedy spadła do zera, psi nos miał ok. 8 stopni. Natomiast przy temperaturze otoczenia 15 stopni ciepło nosa czworonoga także równało się 15 stopniom. Naukowcy odkryli, że psie nosy mogą wykrywać bardzo słabe źródła ciepła np. malutkie zwierzątka, z odległości 1,5 metra!

Badacze z Węgier i Szwecji doszli do wniosku, że wszelkie źródła promieniowania cieplnego użyte w przeprowadzonych przez nich doświadczeniach były zbyt słabe, by mogły być odczuwane bez dotyku przez człowieka, nawet w nadzwyczaj bliskiej odległości. Natomiast psy wykrywały je z daleka! To, zdaniem tychże ekspertów, potwierdza teorię na temat głównej funkcji psiego nosa. I przy okazji wyjaśnia, dlaczego psi nos jest taki zimny.

Źródło: national-geographic.pl
Obraz Susanne Pälmer z Pixabay

 

 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Mężczyzna zginął ratując psa przed utonięciem
05/07/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać