Co się stanie, gdy pies zje lisią szczepionkę?

Co się stanie, gdy pies zje lisią szczepionkę?

Aktualnie trwa jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, w ramach której w lasach rozrzucane są szczepionki. Dla właścicieli psów oznacza to konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas spacerów. Szczepionki są niewielkie. To brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby, mogące przypominać psie smakołyki. Lisy wyczuwają je z odległości kilkuset metrów. W ich wnętrzu znajduje się specjalny pojemnik zawierający szczepionkę wykonany z PCV lub aluminium.

Warto zaznaczyć, że szczepionki przeznaczone dla zwierząt domowych zawierają wirus inaktywowany, co oznacza, że w organizmie zwierzęcia nie ma on zdolności do aktywności. Jego celem jest jedynie stymulacja układu immunologicznego w celu wytworzenia przeciwciał. Jednak w przypadku lisich szczepionek sytuacja wygląda inaczej. Zawierają one żywy, osłabiony wirus wścieklizny, co ma uniemożliwić rozwinięcie się tej choroby u lisa. Lis przyjmuje szczepionkę, rozgryzając pojemnik, a preparat wchłania się przez błony śluzowe, indukując wytwarzanie odporności. W warunkach laboratoryjnych nie zaobserwowano zdolności wirusa do wywoływania wścieklizny. Niestety, brak jest testów przeprowadzonych na zwierzętach dzikich, co pozostawia pewien margines niepewności.

Producenci szczepionek nie precyzują, czy zjedzenie szczepionki przez psa stanowi zagrożenie epidemiologiczne.

Niemniej jednak, mogą pojawić się objawy żołądkowo-jelitowe u czworonogów. Istnieje także niewielkie ryzyko, że organizm wystawiony na działanie wirusa może zachorować. Dlatego w przypadku znalezienia lisiej szczepionki nie wolno jej dotykać. Jeśli dojdzie do kontaktu z nią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. To samo dotyczy sytuacji, gdy pies zje szczepionkę. Należy jak najszybciej udać się do weterynarza, ponieważ pojemnik z preparatem stanowi ciało obce w układzie trawiennym.

Warto pamiętać, że obecne zalecenia w przypadku natrafienia na szczepionkę można uzyskać od Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Przede wszystkim jednak, ostrożność i reakcja na ewentualne sytuacje związane z lisimi szczepionkami są kluczowe dla zdrowia naszych pupili. Podczas akcji szczepienia lisów, zaleca się nie wypuszczanie psów i kotów bez opieki oraz prowadzenie psów na smyczy i w kagańcu podczas spacerów.

Ostatecznie, dbanie o bezpieczeństwo naszych zwierząt domowych w tym okresie jest niezwykle istotne, a zachowanie środków ostrożności przy natknięciu się na lisie szczepionki może stanowić kluczowy krok w utrzymaniu ich zdrowia i dobrostanu.

Co się stanie, gdy pies zje lisią szczepionkę?

Jeśli twój pies znalazł i zjadł lisią szczepionkę, powinieneś zachować ostrożność i podjąć odpowiednie kroki. Nie jest to sytuacja, którą można zignorować. Oto, co powinieneś zrobić:

 1. Niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem: To pierwszy i najważniejszy krok. Weterynarz będzie w stanie dokładnie ocenić sytuację i zalecić odpowiednie środki ostrożności oraz leczenie.
 2. Monitoruj zachowanie psa: Bądź czujny i obserwuj swojego psa. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak wymioty, biegunka, zmiany w zachowaniu czy apetycie, koniecznie poinformuj o tym weterynarza.
 3. Przestrzegaj zaleceń weterynarza: Weterynarz może zalecić podjęcie różnych kroków w zależności od stanu zdrowia psa i okoliczności związanych z zjedzeniem szczepionki. To ważne, abyś przestrzegał wszystkich zaleceń i nie próbował samodzielnie leczyć swojego psa.
 4. Zwróć uwagę na zalecenia lokalnych władz: Lokalne instytucje weterynaryjne mogą wydawać konkretne zalecenia dotyczące postępowania w przypadku znalezienia lisiej szczepionki. Zawsze warto skonsultować się z nimi w razie wątpliwości.

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie to ważne przedsięwzięcie mające na celu ochronę zdrowia ludzi i dzikich zwierząt. Jednakże zjedzenie lisiej szczepionki przez psa może wiązać się z pewnym ryzykiem. Dlatego niezbędne jest zachowanie ostrożności i natychmiastowe skonsultowanie się z weterynarzem w przypadku takiej sytuacji. Pamiętajmy o zdrowiu naszych czworonożnych przyjaciół i przestrzegajmy zaleceń ekspertów, aby zapewnić im najlepszą opiekę.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Gryzak dla psa z królika Gryzak dla psa z królika rozmiar S 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Gryzak dla psa z dziczyzny Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar M 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Olej Omega-3 Junior Olej Omega-3 Junior 200ml
  49,00 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
“Poradnik dla właściciela psa” – premiera książki
17/07/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać