Co się stanie, gdy pies zje lisią szczepionkę?

Co się stanie, gdy pies zje lisią szczepionkę?

Aktualnie trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, w ramach której w lasach rozrzucane są szczepionki. Dla właścicieli psów oznacza to konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas spacerów. Szczepionki są niewielkie. To brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby, mogące przypominać psie smakołyki. Lisy wyczuwają je z odległości kilkuset metrów. W ich wnętrzu znajduje się specjalny pojemnik zawierający szczepionkę wykonany z PCV lub aluminium.

Wspieraj Autora na Patronite

Warto zaznaczyć, że szczepionki przeznaczone dla zwierząt domowych zawierają wirus inaktywowany, co oznacza, że w organizmie zwierzęcia nie ma on zdolności do aktywności. Jego celem jest jedynie stymulacja układu immunologicznego w celu wytworzenia przeciwciał. Jednak w przypadku lisich szczepionek sytuacja wygląda inaczej. Zawierają one żywy, osłabiony wirus wścieklizny, co ma uniemożliwić rozwinięcie się tej choroby u lisa. Lis przyjmuje szczepionkę, rozgryzając pojemnik, a preparat wchłania się przez błony śluzowe, indukując wytwarzanie odporności. W warunkach laboratoryjnych nie zaobserwowano zdolności wirusa do wywoływania wścieklizny. Niestety, brak jest testów przeprowadzonych na zwierzętach dzikich, co pozostawia pewien margines niepewności.

Zobacz naszą ofertę

Pokrowiec na klatkę kennelową – L

Pokrowiec na klatkę kennelową – L

Wymiar pokrowca 91,5/61,5/64cm

od 200,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar S 100g

Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar S 100g

Harder, twardy gryzak dla psa z dziczyzny

Producenci szczepionek nie precyzują, czy zjedzenie szczepionki przez psa stanowi zagrożenie epidemiologiczne.

Niemniej jednak, mogą pojawić się objawy żołądkowo-jelitowe u czworonogów. Istnieje także niewielkie ryzyko, że organizm wystawiony na działanie wirusa może zachorować. Dlatego w przypadku znalezienia lisiej szczepionki nie wolno jej dotykać. Jeśli dojdzie do kontaktu z nią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. To samo dotyczy sytuacji, gdy pies zje szczepionkę. Należy jak najszybciej udać się do weterynarza, ponieważ pojemnik z preparatem stanowi ciało obce w układzie trawiennym.

Warto pamiętać, że obecne zalecenia w przypadku natrafienia na szczepionkę można uzyskać od Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Przede wszystkim jednak, ostrożność i reakcja na ewentualne sytuacje związane z lisimi szczepionkami są kluczowe dla zdrowia naszych pupili. Podczas akcji szczepienia lisów, zaleca się nie wypuszczanie psów i kotów bez opieki oraz prowadzenie psów na smyczy i w kagańcu podczas spacerów.

Ostatecznie, dbanie o bezpieczeństwo naszych zwierząt domowych w tym okresie jest niezwykle istotne, a zachowanie środków ostrożności przy natknięciu się na lisie szczepionki może stanowić kluczowy krok w utrzymaniu ich zdrowia i dobrostanu.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Co się stanie, gdy pies zje lisią szczepionkę?

Jeśli twój pies znalazł i zjadł lisią szczepionkę, powinieneś zachować ostrożność i podjąć odpowiednie kroki. Nie jest to sytuacja, którą można zignorować. Oto, co powinieneś zrobić:

  1. Niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem: To pierwszy i najważniejszy krok. Weterynarz będzie w stanie dokładnie ocenić sytuację i zalecić odpowiednie środki ostrożności oraz leczenie.
  2. Monitoruj zachowanie psa: Bądź czujny i obserwuj swojego psa. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak wymioty, biegunka, zmiany w zachowaniu czy apetycie, koniecznie poinformuj o tym weterynarza.
  3. Przestrzegaj zaleceń weterynarza: Weterynarz może zalecić podjęcie różnych kroków w zależności od stanu zdrowia psa i okoliczności związanych z zjedzeniem szczepionki. To ważne, abyś przestrzegał wszystkich zaleceń i nie próbował samodzielnie leczyć swojego psa.
  4. Zwróć uwagę na zalecenia lokalnych władz: Lokalne instytucje weterynaryjne mogą wydawać konkretne zalecenia dotyczące postępowania w przypadku znalezienia lisiej szczepionki. Zawsze warto skonsultować się z nimi w razie wątpliwości.

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie to ważne przedsięwzięcie mające na celu ochronę zdrowia ludzi i dzikich zwierząt. Jednakże zjedzenie lisiej szczepionki przez psa może wiązać się z pewnym ryzykiem. Dlatego niezbędne jest zachowanie ostrożności i natychmiastowe skonsultowanie się z weterynarzem w przypadku takiej sytuacji. Pamiętajmy o zdrowiu naszych czworonożnych przyjaciół i przestrzegajmy zaleceń ekspertów, aby zapewnić im najlepszą opiekę.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
1 miesiąc temu

Jak to możliwe, że szczepionka przeciw wściekliźnie jest groźna dla twojego psa, a dla innych psowatych, typu lis, już nie?
Dlaczego pojemnik, w którym jest szczepionka zamknięta, jest w żołądku twojego psa ciałem obcym, a w żołądku lisa już nie?

Zbyszek
Zbyszek
1 miesiąc temu

Mój pies o mało się nie przekręcił-ciekawe kto rozrzuca takie szczepionki w przydomowym ogrodzie.Znaleziono dwie w bardzo bliskiej odległości.Niewykluczone że było ich więcej-pies nie musi biegać po lesie żeby na to natrafić.Zalecałbym odrobinę odpowiedzialności ze strony służb które rozkładają te szczepionki.

Sprawdź także
Waruj, czekaj czy zostań
08/05/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać