Psy rodzą się z miłością i ufnością do człowieka? Naukowcy twierdzą, że tak!

Psy rodzą się z miłością i ufnością do człowieka? Naukowcy twierdzą, że tak!

Kolejne doniesienia ze świata nauki pokazują, że pies to nie wilk, choć ten jest jego dalekim przodkiem. Naukowcy ustalili, że psy rodzą się już z ufnością do człowieka. Zupełnie inaczej jest z wilkami… 

Wspieraj Autora na Patronite

„Psy rodzą się już z miłością do człowieka” – twierdzą naukowcy.

Ostatnio liczne grono specjalistów ustaliło, że psy potrafią związać się z ludźmi w zupełnie inny sposób, aniżeli wychowywane w podobny sposób wilki. Przeprowadzili badania na młodych wilczkach i młodych psiakach. Co się okazało? Psie szczenięta, mając nawet ograniczony kontakt z ludźmi, były trzydzieści razy bardziej skłonne do podejścia do obcej im osoby i pięć razy bardziej skłonne do znajomego człowieka, w porównaniu z wychowanymi przez ludzi wilczymi szczeniętami.

Zobacz naszą ofertę

Przysmak dla psa z wołowiny Naturel Soft 100g

Przysmak dla psa z wołowiny Naturel Soft 100g

Przysmak wzbogacony oregano

Karma Pokusa z wołowiną – 12kg

Karma Pokusa z wołowiną – 12kg

Bezzbożowa karma sucha wołowina dla psów dorosłych

239,00 
Pokusa Premium Selection – karma łosoś z krewetkami dla psów 3kg

Pokusa Premium Selection – karma łosoś z krewetkami dla psów 3kg

Proteiny pochodzenia morskiego, bez udziału kurczaka

99,00 

Jak czytamy na national-geographic.pl, wilcze szczenięta są z natury mniej zafascynowane ludźmi niż psy, które ochoczo reagują na wskazówki. Ta umiejętność może wydawać się prosta, ale jest to zdolność, której nie wykazują nawet szympansy, bliscy krewni ludzi! Hannah Salomons, która jest antropologiem ewolucyjnym, badającym psie mechanizmy poznawcze na Uniwersytecie Duke’a, przeprowadziła ze swoim zespołem testy na szczeniętach wilka i psa. Zaraz po urodzeniu 37 młodych wilczków otrzymało całodobową uwagę ludzi. Uwaga była tak ogromna, że opiekunowie nawet spali z młodym wilczkiem. Jednocześnie naukowcy zadbali o to, aby 44 dopiero co narodzonych psów do 8 tygodnia życia przebywało ze swoimi matkami i towarzyszami z miotu, a ludzie odwiedzali te szczeniaczki jedynie przelotnie.

W kolejnym kroku naukowcy poddali testom pamięć i zdolność do samokontroli, zarówno wilczków, jak i psów.

Wynik badania wskazywał na to, że zarówno młode wilczki, jak i młode psy, rozwinęły się pod tym względem bardzo  podobnie. Następnym krokiem było wystawienie psów i wilków na działanie nieznajomych i znajomych osób oraz przedmiotów. „W zadaniach związanych z komunikacją międzyludzką psy znacznie przewyższały wilki – dwa razy częściej podążając za wskazówkami człowieka. Dwukrotnie częściej nawiązywały też kontakt wzrokowy, spotykając się ze spojrzeniem człowieka w 4-sekundowych zrywach, podczas gdy średni czas kontaktu wzrokowego w przypadku wilczych szczeniąt wynosił ok. 1,47 sekundy” – czytamy na national-geographic.pl.

Do jakich więc wniosków doszła Hannah Salomons wraz ze swoim zespołem? Naukowcy twierdzą, że psy od najmłodszych lat wyczuwają gesty ze strony człowieka, co potwierdzałoby tezę, iż udomowienie mocno wpłynęło na psie mózgi – przystosowało je bardzo dobrze do komunikowania się z człowiekiem. Psy od pierwszych chwil będą starały się zrozumieć człowieka i to, że chce im pomóc, a wilki nie. Małe psy są szczęśliwe, kiedy zbliżają się do ludzi, czego nie można powiedzieć o szczeniętach wilka. Wilczki wykazują sporą nieufność. I tak jak psy będą lgnęły do człowieka od pierwszych chwil, bo mają taką zdolność i emocjonalnie szybko się z nim mogą związać, to o wilkach tego powiedzieć już nie można.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Źródło: national-geographic.pl

Obraz Christel SAGNIEZ z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pierwsze treningi mantrailingu
27/12/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać