Psy rodzą się z miłością i ufnością do człowieka? Naukowcy twierdzą, że tak!

Psy rodzą się z miłością i ufnością do człowieka? Naukowcy twierdzą, że tak!

Kolejne doniesienia ze świata nauki pokazują, że pies to nie wilk, choć ten jest jego dalekim przodkiem. Naukowcy ustalili, że psy rodzą się już z ufnością do człowieka. Zupełnie inaczej jest z wilkami… 

„Psy rodzą się już z miłością do człowieka” – twierdzą naukowcy.

Ostatnio liczne grono specjalistów ustaliło, że psy potrafią związać się z ludźmi w zupełnie inny sposób, aniżeli wychowywane w podobny sposób wilki. Przeprowadzili badania na młodych wilczkach i młodych psiakach. Co się okazało? Psie szczenięta, mając nawet ograniczony kontakt z ludźmi, były trzydzieści razy bardziej skłonne do podejścia do obcej im osoby i pięć razy bardziej skłonne do znajomego człowieka, w porównaniu z wychowanymi przez ludzi wilczymi szczeniętami.

Jak czytamy na national-geographic.pl, wilcze szczenięta są z natury mniej zafascynowane ludźmi niż psy, które ochoczo reagują na wskazówki. Ta umiejętność może wydawać się prosta, ale jest to zdolność, której nie wykazują nawet szympansy, bliscy krewni ludzi! Hannah Salomons, która jest antropologiem ewolucyjnym, badającym psie mechanizmy poznawcze na Uniwersytecie Duke’a, przeprowadziła ze swoim zespołem testy na szczeniętach wilka i psa. Zaraz po urodzeniu 37 młodych wilczków otrzymało całodobową uwagę ludzi. Uwaga była tak ogromna, że opiekunowie nawet spali z młodym wilczkiem. Jednocześnie naukowcy zadbali o to, aby 44 dopiero co narodzonych psów do 8 tygodnia życia przebywało ze swoimi matkami i towarzyszami z miotu, a ludzie odwiedzali te szczeniaczki jedynie przelotnie.

W kolejnym kroku naukowcy poddali testom pamięć i zdolność do samokontroli, zarówno wilczków, jak i psów.

Wynik badania wskazywał na to, że zarówno młode wilczki, jak i młode psy, rozwinęły się pod tym względem bardzo  podobnie. Następnym krokiem było wystawienie psów i wilków na działanie nieznajomych i znajomych osób oraz przedmiotów. „W zadaniach związanych z komunikacją międzyludzką psy znacznie przewyższały wilki – dwa razy częściej podążając za wskazówkami człowieka. Dwukrotnie częściej nawiązywały też kontakt wzrokowy, spotykając się ze spojrzeniem człowieka w 4-sekundowych zrywach, podczas gdy średni czas kontaktu wzrokowego w przypadku wilczych szczeniąt wynosił ok. 1,47 sekundy” – czytamy na national-geographic.pl.

Do jakich więc wniosków doszła Hannah Salomons wraz ze swoim zespołem? Naukowcy twierdzą, że psy od najmłodszych lat wyczuwają gesty ze strony człowieka, co potwierdzałoby tezę, iż udomowienie mocno wpłynęło na psie mózgi – przystosowało je bardzo dobrze do komunikowania się z człowiekiem. Psy od pierwszych chwil będą starały się zrozumieć człowieka i to, że chce im pomóc, a wilki nie. Małe psy są szczęśliwe, kiedy zbliżają się do ludzi, czego nie można powiedzieć o szczeniętach wilka. Wilczki wykazują sporą nieufność. I tak jak psy będą lgnęły do człowieka od pierwszych chwil, bo mają taką zdolność i emocjonalnie szybko się z nim mogą związać, to o wilkach tego powiedzieć już nie można.

Źródło: national-geographic.pl

Obraz Christel SAGNIEZ z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 15kg
  339,00  329,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras 1kg
  29,00 

  Zobacz
 • Baltica Junior z kaczką i łososiem Baltica Junior z kaczką i łososiem - duże rasy - 15kg
  339,00  322,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pies – genialny obserwator
07/07/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać