Psy potrafią łagodzić ból

Psy potrafią łagodzić ból

Psy potrafią łagodzić ból – potwierdziły to kolejne badania. Naukowcy z University of Saskatchewan wykazali, że pacjenci z oddziału ratunkowego, który odwiedził pies terapeuta, zgłaszali mniejsze dolegliwości bólowe niż osoby, które nie miały kontaktu z czworonogami.

Psy potrafią łagodzić ból

Wyniki badań naukowców z University of Saskatchewan potwierdzają to, co miłośnicy psów na całym świecie od dawna już dostrzegali: psia sympatia leczy dolegliwości bólowe, a psi terapeuci zarażają optymizmem i radością pracowników ochrony zdrowia i pacjentów. Od dawna wiemy, że psy potrafią doskonale leczyć emocjonalne rany, ale naukowcy potwierdzili i to, że czworonogi pomagają przezwyciężać fizyczne dolegliwości i choroby.

Naukowcy z University of Saskatchewan wykazali, że pacjenci z oddziału ratunkowego, który odwiedził pies terapeuta, zgłaszali mniejsze dolegliwości bólowe niż osoby, które nie miały kontaktu z czworonogami. Badacze opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie PLOS. „Istnieją badania pokazujące, że zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie na różne sposoby. Motywują nas, podnoszą nas na duchu, wprowadzają zdrową rutynę, budują więź człowiek-zwierzę” – powiedziała CNN główna autorka badania Colleen Dell, kierowniczka ds. badań in One Health and Wellness oraz profesor na Uniwersytecie Saskatchewan.

Badania na University of Saskatchewan

Naukowcy w kontrolowanym badaniu poprosili ok. 200 pacjentów o zgłoszenie poziomu bólu. Jedna grupa pacjentów miała dziesięciominutową wizytę psa terapeuty, a druga grupa nie miała takiej wizyty. Osoby przeróżnie reagowały na  terapię z psami u boku. Niektórzy rozmawiali z psami lub przewodnikami czworonogów, czasami głaskali psy, a czasami psy same trącały osoby, do których przyszły.

Po odwiedzinach psa terapeuty, badacze wystosowali do pacjentów z obu grup prośbę, aby ponownie zgłosili poziom bólu. Okazało się, że osoby z pierwszej grupy (tej, która miała dziesięciominutową wizytę psa terapeuty), zgłaszały mniejszy ból. Prócz tego, pacjentów poproszono o to, aby ocenili poziom lęku, depresji i jakość nastroju. I tutaj również pierwsza grupa wypadła lepiej – pacjenci, którzy spotkali się z psami, mieli o wiele lepszy nastrój. Osoby te bardzo dobrze zareagowały na czworonożnych terapeutów. „Można było poczuć, jak cała energia stresu właśnie się rozproszyła i zobaczyć osobę głaszczącą w odpowiednim miejscu psa, czy też prowadzącą rozmowę z jego przewodnikiem” – powiedziała US News profesor Colleen Dell.

Pies terapeuta ma niezwykłe zadanie

„Od dawna wiadomo, że psy terapeuci mają pozytywny wpływ na postęp leczenia, ale to badanie potwierdza to klinicznie” – stwierdziła Colleen Dell.

Trzeba w tym momencie pamiętać, że wyszkolenie psa terapeuty to długi proces. Psy wyszkolone do takich zadań powinny cechować się bardzo zrównoważonym usposobieniem, łagodnością, całkowitym brakiem agresji. Muszą być odporne na stres. Psy te potrafią wykonywać wiele sztuczek, co ma na celu ułatwić kontakt z osobami, do których idą ze swoją posługą. Takie psy, idąc do pacjentów mogą skutecznie łagodzić odczuwanie bólu, odwracając uwagę od objawów zgłaszanych przez ludzi. Wpływają też na postrzeganie intensywności bólu.

Jeśli pacjent pragnie pogłaskać psa, wykształcony przewodnik powinien wytłumaczyć mu, jak ma to zrobić dobrze. Naukowcy uważają, że głaskanie psa uwalnia korzystne hormony, które pomagają zmniejszyć poziom stresu u człowieka. Jednak należy pamiętać, aby i pies czuł się dobrze w danej sytuacji.

Źródło: ekologia.pl; Rina Torchinsky: „Therapy dogs can help relieve pain in the ER”; npr.org

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 15kg
  339,00  329,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras 1kg
  29,00 

  Zobacz
 • Baltica Junior z kaczką i łososiem Baltica Junior z kaczką i łososiem - duże rasy - 15kg
  339,00  322,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych IRO Rzeszów 2023
19/09/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać