Psy z Czarnobyla przeszły szybką ewolucję?

Psy z Czarnobyla przeszły szybką ewolucję?

26 kwietnia 1986 roku reaktor jądrowy w Czarnobylu na północy Ukrainy, wtedy jeszcze w Związku Radzieckim, eksplodował, wysyłając ogromną chmurę promieniowania w powietrze. Niemal cztery dziesięciolecia później w okolicach Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu, która jest teraz zamknięta dla ludzi, psy z Czarnobyla żyją w dziczy, rozmnażając się i tworząc swoje społeczności.

Psy z Czarnobyla – kilka dekad po wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu, na obszarze wykluczenia nadal żyją dzikie psy.

Jak donosi badanie naukowe, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Karoliny Południowej oraz Instytutu Badań Genomowych Ludzkości, te psy mogą przeszły szybką ewolucję, a ich genomy mogą ulec mutacjom w wyniku długotrwałego wystawienia na promieniowanie.

Naukowcy badają DNA 302 dzikich psów, które żyją na terenie wykluczenia Czarnobylskiego. W efekcie ich badań, opublikowanych w czasopiśmie Science Advances, odkryli oni, że psy te mają wyraźne różnice genetyczne w porównaniu z psami żyjącymi na terenach niezanieczyszczonych promieniowaniem.

Zastanawiając się nad ewolucją dzikich psów w takim środowisku, naukowcy zastanawiali się, czy psy Czarnobylskie przeszły szybką ewolucję lub mutację genetyczną, co pozwala im przystosować się do warunków panujących na zanieczyszczonym terenie.

Pomysł, że promieniowanie przyspiesza naturalną ewolucję, nie jest nowy. Przykładem może być celowe napromieniowywanie nasion w kosmosie w celu wywołania korzystnych mutacji i rozwoju roślin doskonale przystosowanych do zmieniającego się klimatu.

W wyniku tego porównania, naukowcy zauważyli, że psy w okolicach elektrowni jądrowej w Czarnobylu wykazują istotne różnice genetyczne w porównaniu z psami żyjącymi tylko kilkanaście kilometrów dalej.

Choć można by z tego wyciągnąć wniosek, że te psy przeszły jakąś formę gwałtownej mutacji lub ewolucji spowodowanej narażeniem na promieniowanie, to ta teoria wymaga jeszcze weryfikacji. Jednym z powodów jest to, że trudno jest odróżnić mutacje wywołane przez promieniowanie od innych czynników wpływających na genetykę psów, takich jak krzyżowanie między sobą krewnych.

Jednakże ta praca naukowa zapewniła podstawy do dalszych badań nad wpływem promieniowania na większe ssaki, ponieważ DNA psów wolno żyjących w Czarnobylu i pobliskim mieście Czarnobyl może być porównane z DNA psów żyjących w obszarach nienarażonych na promieniowanie. Pomimo braku konkretnych wniosków, ta praca naukowa pokazuje, że obszar, który powinien być pustkowiem, stał się niezwykłą okazją naukową do zrozumienia promieniowania i jego wpływu na naturalną ewolucję.

Naukowcy uważają, że ta praca może mieć znaczący wpływ na naszą wiedzę na temat skutków katastrofy w Czarnobylu oraz wpływu promieniowania na ekosystem. W przyszłości naukowcy będą nadal badali genetykę psów w Czarnobylu i ich potomków, co może prowadzić do dalszego zrozumienia skutków narażenia na promieniowanie.

W sumie, badania prowadzone wokół wolno żyjących psów w Czarnobylu pozwalają nam zrozumieć, jak zwierzęta radzą sobie z katastrofą nuklearną, która wciąż pozostawia ślad na tamtejszej przyrodzie. Możliwe, że odkrycie genetycznych różnic między psami z Czarnobyla i ich pobratymcami z innych obszarów da nam szansę na rozwój nowych narzędzi, które pomogą ludziom przystosować się do skutków zmian klimatu i innych zmian ekologicznych, które mają coraz większy wpływ na nasz świat.

Źródło: Popular Mechanics

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Program rozwoju Odporności Psychicznej dla przewodników psów w sportach węchowych
28/05/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać