Pies saneczkuje? To nie powód do śmiechu…

Pies saneczkuje? To nie powód do śmiechu…

Pies saneczkuje. Z boku może to wyglądać zabawnie, jednak takie zachowanie czworonoga często oznacza zdrowotne problemy. Dlaczego pies to robi? Najczęściej przez świąd, dyskomfort, czy nawet ból.

Wspieraj Autora na Patronite

Pies saneczkuje – to nie powód do śmiechu

Zobacz naszą ofertę

Olej z łososia dla psów Pokusa 300ml

Olej z łososia dla psów Pokusa 300ml

Olej dla psów bogaty w kwasy Omega-3

69,00 
Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą 100g

Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą 100g

Z miętą i zieloną herbatą

Pokusa PowerDog Isotonic Drink 300g

Pokusa PowerDog Isotonic Drink 300g

Naturalny isotonic dla psów

33,00 

W sieci można czasem zauważyć filmiki saneczkujących psów. Podłożona jest do nich zabawna muzyczka a w tle słychać śmiech ludzi. Jednak zamiast się śmiać, lepiej wybrać do się do lekarza weterynarii. Takie zachowanie czworonoga często oznacza problemy zdrowotne. A bezpośrednią przyczyną saneczkowania jest zazwyczaj świąd, dyskomfort, a nawet ból.

Pies saneczkuje – jakie mogą być tego przyczyny

W większości wypadków winy dopatruje się w pasożytach wewnętrznych, ale nie tylko one mogą być przyczyną saneczkowania. Przyczyn może być znacznie więcej.

Lekarze weterynarii jako jeden z częstszych powodów saneczkowania, wymieniają przepełnienie zatoki okołoodbytowej. W zatoce zbiera się wydzielina z okalających ją gruczołów. Zwykle jej zawartość usuwana jest w naturalny sposób, podczas fizjologicznych czynności. Kiedy jednak zatoka okołoodbytowa nie oczyszcza się sama, może to powodować stany zapalne. Wówczas jest potrzebna pomoc lekarza weterynarii. Nie wolno tego ignorować! Dlaczego? Jeśli zaniedba się problemy z gruczołami okalającymi zatokę okołoodbytową, to może to doprowadzić do utworzenia się w niej ropnia. Wówczas pozostaje intensywne leczenie i wdrożenie antybiotyków.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Pies saneczkuje – na co zwrócić uwagę

Przyczyn zaburzeń w naturalnym opróżnianiu gruczołów oraz zatok okołoodbytowych u psów może być wiele. Może na to wpływać niewłaściwa dieta, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, otyłość u psa, dolegliwości związane z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. U suczek tego typu zaburzenia mogą być powiązane z zapaleniem pochwy.

Warto zwrócić także uwagę na częstotliwość saneczkowania. Epizodyczne saneczkowanie nie musi być koniecznie związane z jakąś nieprawidłowością. Jeśli jednak zachowanie się codziennie powtarza, dobrze będzie skonsultować je z lekarzem weterynarii. Nawet, jeśli uważamy, że sami potrafimy oczyszczać psu gruczoły w domu, to lepiej udać się na konsultację. Chociażby w celu upewnienia się, że robiliśmy to dobrze. Lekarz sprawdzi dokładnie na miejscu, czy problem saneczkowania nie pogłębił się. Zawsze lepiej udać się do gabinetu czy kliniki weterynaryjnej, aniżeli niechcący skrzywdzić czworonoga.

Źródło za: Klinika Weterynaryjna Arka

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Tervueren czeka w azylu
29/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać