Żółta wstążka nie dla ozdoby. Dlaczego niektóre psy ją noszą?

Żółta wstążka nie dla ozdoby. Dlaczego niektóre psy ją noszą?

„Yellow Dog” to projekt, który został zainicjowany kilka lat temat z myślą o ludziach i ich psach na całym świecie. O co w nim chodzi i czy jest już wystarczająco znany Polakom?

„Daj mi spokój”

„Yellow Dog” to projekt, który ma pomóc zadbać o psychiczny dobrostan psa. Założenie żółtego elementu przy obroży ma uświadamiać innych ludzi, aby nie zaczepiali psa pod żadnym pozorem. Nie jest to ozdoba. To ma być jasny sygnał: „Nie podchodź, potrzebuję teraz zachowania dystansu”. Psy z żółtą wstążką czy żółtą chustką przy obroży nie powinny też się nam kojarzyć z niebezpieczeństwem. Czasami pokutuje takie myślenie: „Założyli psu żółtą wstążkę, czyli jest to na pewno pies niebezpieczny”. Jest to myślenie błędne. Nie na tym polega akcja, by zrobić od razu z „żółtego psa” agresora. Wyraża ona jedynie to, że dany pies, z przeróżnych przyczyn, potrzebuje zachowania spokoju i przestrzeni, więc nie należy do niego podchodzić.

Nie jest tutaj aż tak istotne to, co jest przyczyną tego, że pies ma założony żółty element. Ważne jest, aby spacerujący w pobliżu takiego psa ludzie, potrafili zrozumieć, że ten pies potrzebuje w danym momencie dystansu i potrafili to uszanować. Zignorowanie tego komunikatu może sprawić, że ktoś może zniweczyć wiele miesięcy czyjeś pracy z danym psiakiem. Pamiętajmy, że to opiekun zna swojego psa najlepiej. Być może dostał wskazówki od trenera, jak ma pracować w tym czasie np. nad skupieniem uwagi psa na przewodniku. Kiedy idzie z psem z założoną żółtą wstążeczką, nie potrzebuje rad przechodniów, ale przestrzeni: tylko tyle i aż tyle. Piszę o tym, bo niestety, wiele osób wciąż zdaje się tego nie rozumieć i mimo wszystko podchodzi do takich osób z przeróżnymi „poradami”. A przecież nie znają przeszłości tych psów, nie wiedzą, ile opiekun wykonał już pracy i nad czym właśnie pracuje.

Żółta wstążka nie zwalnia z odpowiedzialności

Ważne jednak, aby nie nadużywać żółtej wstążeczki. To nie powinno być narzędzie, które zwolni nas z codziennych ćwiczeń z psem. Nie może być wymówką dla opiekuna, któremu nie chce się podjąć odpowiedzialności i pracy ze swoim psem. Aby projekt „Yellow Dog” miał swój sens, musi odnosić się do konkretnych sytuacji. Żółta wstążka powinna być jasnym sygnałem, że w tym konkretnym czasie, pies mający ją założoną potrzebuje bezwzględnego zachowania dystansu np. przechodzi chorobę bądź rekonwalescencję i nie powinien witać się z innymi psami, czy też ma bardziej nerwowy okres w życiu, nad którym się właśnie pracuje. Żółtą wstążkę lub żółtą chustę można założyć także wybierając się na spacer z suczką mającą akurat cieczkę albo ze starym psem, który może źle znosić to, że podchodzą do niego młode psiaki i skaczą obok niego jak oszalałe. Można ją także założyć, kiedy trenuje się z psem i nie chce się, aby cokolwiek ten trening zepsuło.

Jeśli osobiście czujesz, że Twój pies powinien nosić w jakimś okresie żółtą wstążeczkę, to nie wstydź się tego. Jeśli używasz żółtego elementu świadomie, pracując w tym czasie ze swoim psem, aby było lepiej, to jest to wręcz powód do dumy, bo jako odpowiedzialny właściciel, pragniesz zapewnić sobie, psu i otoczeniu poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • DELCON REGULAR PLUS RICH IN FISH DELCON REGULAR PLUS RICH IN FISH 12kg
  304,50 

  Zobacz
 • Liker Line Liker Line piłka dla psa
  28,00  31,00  44,00 

  Zobacz
 • DELCON REGULAR PLUS RICH IN LAMB DELCON REGULAR PLUS RICH IN LAMB 12KG
  304,50 

  Zobacz
 • Gryzak dla psa z dziczyzny Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar L 120g
  13,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Halloween z psem? Na co uważać, by uniknąć stresu i zagrożeń
29/10/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać