Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt, obchodzony 4 października, rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt i ma przypominać, że zwierzęta to żywe istoty, które mają swoje prawa i należy im się szacunek.

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, kiedy to wspomina się Franciszka z Asyżu – człowieka, który uczył szczególnego szacunku do przyrody, szczególnie do zwierząt, dlatego też został ich patronem.

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Rozpoczyna on trwający do 10 października Światowy Tydzień Zwierząt. Prowadzone są wówczas przeróżne akcje, które mają uświadamiać ludzi, jak powinno się traktować zwierzęta, jak dbać o ich dobrostan. Zwierzęta to żywe, czujące istoty, a nie rzeczy – to najważniejsze przesłanie tego dnia.

Światowy Dzień Zwierząt, jak i cały kolejny tydzień, to czas wzmożonej edukacji, aby ludzie mogli zmienić swój stosunek wobec zwierząt – nie tylko tych, które żyją w naszym otoczeniu i towarzyszą człowiekowi, ale wobec wszystkich istot żywych. Święto obchodzone jest w ponad 70 krajach. Niestety, wciąż są takie kraje, w których np. zjada się psie mięso. Jednym z nich jest Korea Południowa. Jednak dobra wiadomość w tegoroczny Światowy Dzień Zwierząt jest taka, że prezydent Korei Płd, Moon Jae-in, zadał ostatnio premierowi tego kraju pytanie: „Czy nie nadszedł czas, aby roztropnie rozważyć zakaz spożywania psiego mięsa?”. Prezydent Moon Jae-in sugeruje wprowadzenie zakazu zjadania psów, bo sam jest ich miłośnikiem. Uważa, że dalsze pozwalanie na jedzenie psiego mięsa jest dla Korei Płd. ogromnym wstydem na arenie międzynarodowej.

Światowy Dzień Zwierząt to czas edukacji w sieci, zbiórek na rzecz tych zwierząt, którym nie udało się spotkać w życiu odpowiedzialnych opiekunów, ale i organizowanie spotkań związanych z adopcją zwierząt, otwarte dni w schroniskach, czy w fundacjach dla zwierząt, a ostatnio nawet i wiele kościołów otwiera się na obecność w nich czworonogów. Dobrym znakiem czasów jest więc to, że zaangażowanie w dbanie o dobrostan zwierząt rośnie w wielkim tempie. Jest aktualnie powszechnie aprobowane i celebrowane na przeróżne sposoby w wielu krajach, i to bez względu na narodowość, religię, wiarę czy ideologię polityczną. We wszystkich dziedzinach widać postępy, co cieszy, jednak wciąż bardzo wiele jest na tym polu do zrobienia, dlatego na pewno potrzebne są takie dni jak ten.

Zrozumieć zwierzęta

„Chronimy tylko to, co kochamy, kochamy tylko to, co rozumiemy i rozumiemy tylko to, czego nas uczono” – powiedział niegdyś Jacque-Yves Cousteau.

Słowa te można pięknie przełożyć na Światowy Dzień Zwierząt. Zwierzęta trzeba zrozumieć, aby je naprawdę pokochać. Jednak, aby prawdziwie je zrozumieć, trzeba nieustannie zdobywać wiedzę, uczyć się o ich emocjach, zachowaniu, potrzebach. To wszystko się przenika. Zdobywając rzetelną wiedzę, rozumiejąc zwierzęta, kochając je, budując z nimi relację, trudno będzie nie być za nie naprawdę odpowiedzialnym.

Obraz JackieLou DL z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Baltica karma z dziczyzną i ryżem Baltica karma z dziczyzną i ryżem dla dużych ras 12kg
  269,00 

  Zobacz
 • Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą Gryzak funkcjonalny z miętą i zieloną herbatą 100g
  10,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Akupunktura w terapii schorzeń u psów i kotów
27/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać