Nosem.pl Aktualności W USA przeprowadzono nowe badanie snu u zdrowych, dorosłych psów
Nowe badanie snu psów przeprowadzone na NC State University w Stanach Zjednoczonych może posłużyć jako punkt odniesienia dla badań nad przewlekłym bólem i zespołem zaburzeń poznawczych u psów.
„Te badanie było konieczne, bo badania nad psami i snem wyprzedziły naszą podstawową wiedzę na temat tego, jak wygląda „normalny” cykl snu/budzenia” – mówi Margaret Gruen, adiunkt medycyny behawioralnej w NC State University. „Badania dostępne do tej pory mają ponad 20 lat, śledziły tylko niewielką liczbę psów, bądź psy, które nie żyły w domu, i tak naprawdę nie uchwyciły danych, które są istotne dla obecnego sposobu życia (i snu) czworonogów. Zaprojektowaliśmy badanie tak, aby zaktualizować te wyniki i wypełnić lukę w wiedzy” – dodaje Gruen. „Dla mnie, czyli kogoś, kto interesuje się tym, jak rozwijają się i starzeją psy, jest to istotna luka: mówimy o symptomie związanej z wiekiem dysfunkcji poznawczej u psów jako o zakłóceniu cyklu snu/czuwania, bez faktycznego zrozumienia, gdzie tak naprawdę znajduje się punkt odniesienia” – podkreśl Gruen.
Przez dwa tygodnie nosiły na obrożach monitory aktywności, a ich opiekunowie wypełniali ankietę dotyczącą wzorców snu psów. Funkcjonalne liniowe modelowanie danych o aktywności wykazało, że większość psów ma dwa szczyty aktywności w ciągu dnia: krótszy od 8 do 10 rano i dłuższy od ok. 17 do 23. Ponadto wszystkie psy były bardziej aktywne w weekendy niż w dni powszednie. „Ponieważ większość uczestników badań to psy osób pracujących poza domem, widzieliśmy, że czworonogi były najbardziej aktywne, gdy dochodziło do interakcji międzyludzkich” – mówi Gruen. „Były też wyjątki, udało nam się uchwycić kilka południowych „zoomies”. Wyniki nie są zaskakujące – są zgodne z wieloma założeniami, które przyjęliśmy, ale teraz dane są scharakteryzowane i udokumentowane” – dodaje.
Badania wykazały też, że waga i płeć miały wpływ na aktywne okresy np. lżejsze psy były bardziej aktywne w bardzo krótkim okresie tuż po północy, a suki były bardziej aktywne w godzinach szczytu wieczornego niż samce. I nawet u zdrowych, dorosłych psów wiek miał znaczenie: starsze psy były mniej aktywne w szczytowych okresach aktywności. „Mamy nadzieję, że posłuży to jako fundamentalne badanie dla przyszłej pracy nad związkiem między bólem, dysfunkcją poznawczą i zaburzeniami snu, a także jako badanie istotne dla obecnego sposobu życia psów” – mówi Gruen. „Ustanawiając normy, możemy lepiej identyfikować nieprawidłowości i interweniować wcześniej niż dotychczas” – dodaje.
źródło: Science Daily, North Carolina State University