W USA przeprowadzono nowe badanie snu u zdrowych, dorosłych psów

W USA przeprowadzono nowe badanie snu u zdrowych, dorosłych psów

Nowe badanie snu psów przeprowadzone na NC State University w Stanach Zjednoczonych może posłużyć jako punkt odniesienia dla badań nad przewlekłym bólem i zespołem zaburzeń poznawczych u psów.

Wspieraj Autora na Patronite

„Te badanie było konieczne, bo badania nad psami i snem wyprzedziły naszą podstawową wiedzę na temat tego, jak wygląda „normalny” cykl snu/budzenia” – mówi Margaret Gruen, adiunkt medycyny behawioralnej w NC State University. „Badania dostępne do tej pory mają ponad 20 lat, śledziły tylko niewielką liczbę psów, bądź psy, które nie żyły w domu, i tak naprawdę nie uchwyciły danych, które są istotne dla obecnego sposobu życia (i snu) czworonogów. Zaprojektowaliśmy badanie tak, aby zaktualizować te wyniki i wypełnić lukę w wiedzy” – dodaje Gruen. „Dla mnie, czyli kogoś, kto interesuje się tym, jak rozwijają się i starzeją psy, jest to istotna luka: mówimy o symptomie związanej z wiekiem dysfunkcji poznawczej u psów jako o zakłóceniu cyklu snu/czuwania, bez faktycznego zrozumienia, gdzie tak naprawdę znajduje się punkt odniesienia” – podkreśl Gruen.

Zobacz naszą ofertę

Olej Omega3 Junior 400ml

Olej Omega3 Junior 400ml

Olej Omega3, stworzony specjalnie dla młodych psów

69,00 
Baltica hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 12kg

Baltica hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 12kg

Karma dla psów z nietolerancją pokarmową

Liker Lumi piłka dla psa

Liker Lumi piłka dla psa

Zabawka dla psa - piłka na lince fluo

od 33,00 

W badaniu wzięły udział 42 zdrowe, dorosłe psy (po 21 z każdej płci) w wieku od 2 do 8 lat.

Przez dwa tygodnie nosiły na obrożach monitory aktywności, a ich opiekunowie wypełniali ankietę dotyczącą wzorców snu psów. Funkcjonalne liniowe modelowanie danych o aktywności wykazało, że większość psów ma dwa szczyty aktywności w ciągu dnia: krótszy od 8 do 10 rano i dłuższy od ok. 17 do 23. Ponadto wszystkie psy były bardziej aktywne w weekendy niż w dni powszednie. „Ponieważ większość uczestników badań to psy osób pracujących poza domem, widzieliśmy, że czworonogi były najbardziej aktywne, gdy dochodziło do interakcji międzyludzkich” – mówi Gruen. „Były też wyjątki, udało nam się uchwycić kilka południowych „zoomies”. Wyniki nie są zaskakujące – są zgodne z wieloma założeniami, które przyjęliśmy, ale teraz dane są scharakteryzowane i udokumentowane” – dodaje.

Badania wykazały też, że waga i płeć miały wpływ na aktywne okresy np. lżejsze psy były bardziej aktywne w bardzo krótkim okresie tuż po północy, a suki były bardziej aktywne w godzinach szczytu wieczornego niż samce.  I nawet u zdrowych, dorosłych psów wiek miał znaczenie: starsze psy były mniej aktywne w szczytowych okresach aktywności. „Mamy nadzieję, że posłuży to jako fundamentalne badanie dla przyszłej pracy nad związkiem między bólem, dysfunkcją poznawczą i zaburzeniami snu, a także jako badanie istotne dla obecnego sposobu życia psów” – mówi Gruen. „Ustanawiając normy, możemy lepiej identyfikować nieprawidłowości i interweniować wcześniej niż dotychczas” – dodaje.

źródło: Science Daily, North Carolina State University

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Zaufanie psa – wszystko zaczyna się w domu
28/02/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać