Indywidualne Mistrzostwa Świata Psów Ratowniczych FCI 2024 to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kynologicznym. Zawodnicy z całego świata przyjeżdżają, aby zaprezentować swoje umiejętności i sprawność w różnych kategoriach ratownictwa. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników tych mistrzostw. Dowiedzmy się więcej o ich doświadczeniach, przygotowaniach i emocjach towarzyszących temu wyjątkowemu wydarzeniu. Jakie są wymagania […]
Czy słyszeliście o książce “Lost Person Behavior” dr Roberta Koestera? Nazywam ją biblią ratowników. Dlaczego warto zapoznać się z treścią tej książki i wykorzystywać ją jako stały element planowania akcji poszukiwawczo – ratowniczych?
Czy słyszeliście kiedyś o psach, które potrafią uratować ludzkie życie? Psy ratownicze to prawdziwi bohaterowie na czterech łapach, gotowi do działania w każdej chwili, aby pomóc potrzebującym. W dniach 13-15 października 2023 roku, Rzeszów stanie się areną dla tych niezwykłych psów i ich przewodników podczas Międzynarodowych Egzaminów Psów Ratowniczych IRO Rzeszów 2023, organizowanych przez Stowarzyszenie […]
Dziś opowiemy Wam jak wygląda egzamin psów ratowniczych, w lesie Nadleśnictwa Kolbudy w województwie pomorskim odbywał się niedawno ekscytujący egzamin. Jako przewodnik jednego z tych wyjątkowych psów, miałem okazję uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Nigdy nie przypuszczałem, że tego dnia spotkam nie tylko egzaminatorów, ale również łosia!
HMB dla psów, czyli Beta-hydroksy-beta-metylomaślan, to substancja występująca naturalnie w organizmach ludzi i zwierząt. Jest pochodną leucyny, niezbędnego egzogennego aminokwasu rozgałęzionego (BCAA). HMB odgrywa istotną rolę w syntezie białek, a także posiada działanie anaboliczne i antykataboliczne, wpływając na układ szkieletowy i odporność.
Dlaczego w Skandynawii podczas testów mentalnych psów przebieramy się za duchy? Co weryfikuje test poziomu aktywności? Dlaczego skandynawskie testy mentalne przeprowadzane są wyłącznie przez certyfikowany zespół sędziów i pozorantów? Odpowiedzi na powyższe pytania, a także wiele innych ciekawostek znajdziecie w moim kolejnym artykule o psach w krainie Wikingów.
W dniach 2-4 grudnia 2022 roku, na terenie Twierdzy Modlin, odbyła się druga już edycja warsztatów pracy psów ratowniczych pod okiem szwedzkich instruktorów – Jenny Balk oraz Christiana Björses z SBK (Svenska Brukshundklubben), czyli Szwedzkiego Klubu Psa Pracującego. Zorganizowane zostały one przez Fundację IRMA – Psy w Służbie Człowieka w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo […]
Który element podczas szkolenia jest istotniejszy – pies czy człowiek? Czy szkoleniowiec powinien się emocjonalnie angażować w swoją pracę? Jakie role przyjmujemy pracując w roli instruktora? Zapraszamy do zastanowienia się razem z nami nad największymi wyzwaniami, które napotykają instruktorów szkolących zespoły psio-ludzkie.
Przygotowanie kursu doskonalącego dla instruktorów szkolenia zespołów tropiących oraz ratowniczych rozważałam kilka lat, jednak zawsze brakowało czasu, możliwości, ale chyba najbardziej odwagi. Mam wrażenie, że większość z nas zadaje sobie czasem pytanie “Czy na pewno jestem wystarczająco dobra w tym co robię?” albo “Co będzie jeśli komuś nie spodoba się moja praca?”.
Zapraszam Was do podróży przez krainę Wikingów. Przyjrzymy się pracy z psami ratowniczymi na północy. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy pies jest w stanie opanować różne techniki poszukiwawcze na tyle dobrze, aby używać ich w pracy operacyjnej i czy musi posiadać wyjątkowe predyspozycje.
„Ludzie, chwalcie te psy, pogłaskajcie je, ręce wam się nie zmydlą” – te słowa, powtarzane przez trenera czterdzieści lat temu na grupowych szkoleniach, organizowanych przez krakowski oddział ZKwP, pozostają nadal aktualne. I nadal mamy ten sam problem – za mało chwalimy nasze zwierzaki, jakoś tak łatwiej wrzasnąć „co ty robisz” niż serdecznie powiedzieć „o, jaki […]
Wiemy już z poprzedniego artykułu jak ważny jest czas w pracy ratowniczej. Ma on wpływ na to jak rozchodzi się zapach zaginionego oraz sprawdza czy nasz kadet na psiego ratownika jest zmotywowany, by mimo wyczekania, podążać za zapachem. Jeżeli nasz pies bez problemu rozpracowuje kilku a nawet kilkunasto minutowy stożek a jego motywacja nie spada, […]
Włoskie media podają, że trzy psy uratowały przed utonięciem w Morzu Tyrreńskim 14 osób, w tym ośmioro dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Psy ratownicy to niezwykli przyjaciele ludzi! Prawdziwi bohaterowie!
Czy pies może jeździć na skuterze śnieżnym, może, a nawet powinien, jeżeli jest to pies ratownik i szuka zaginionego na zasypanych śniegiem trasach. Może jeździć nie tylko na skuterze, także na quadzie i z mordką wystawioną przez otwarte okno samochodu.
Przyznam szczerze, że kiedy zaczynałam swoją pracę z psami ratowniczymi do tej części nie przywiązywałam zbytniej wagi. W sumie to na tym etapie nie robiłam jej w ogóle. Trochę mi teraz głupio, że przekładałam ją na koniec, często wkładając ten element do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, dokładając psu kolejny element utrudnienia, prowokując często błędy w treningu.
Metod szkoleniowych jest tak dużo, jak dużo jest szkoleniowców, metody te mogą różnić się małymi drobiazgami, które będą ulepszać daną metodę lub mogą robić rewolucję w naszej głowie. Stary kawał mówi, że jeżeli w jednym pokoju znajdzie się 4 szkoleniowców, znajdzie się na pewno 5 różnych opinii 🙂 Ja, w każdej pracy z psem, czy […]
Żaden ochronny kostium ani specjalny rękaw nie będzie potrzebny. Niepotrzebne specjalne umiejętności wymagane od pozoranta psów szkolonych do sportowej obrony, nie proponuję też pracy jako pozorant z psami z jednostek antyterrorystycznych; co to to nie! Tym razem starczy ubranie jak na dwugodzinny spacer w lesie niezależnie od pogody, no i kondycja wystarczająca na taki spacer.
Ares, pies który błąkał się po lesie, a obecnie wraz ze swoją przewodniczką Justyną ratuje ludzi, oto kolejna metamorfoza psiego życia, którą przedstawiamy na portalu o psach nosem.pl
Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT działa ponad 20 lat. Jako pozarządowa organizacja skupiająca wolontariuszy, szkoli ludzi i psy do działań ratowniczych i poszukiwawczych. Tak więc głównym celem Stowarzyszenia jest wyszkolenie zespołów ratowniczych (przewodnik z psem oraz nawigator), które współpracując z Policją, włączałyby się do akcji poszukiwawczych, zwiększając szansę odnalezienia zaginionych.
Wiemy już jak pies ratowniczy oznacza odnalezioną osobę z poprzednich publikacji. W tej, chciałabym Wam przedstawić jak to się dzieje, że pies odnajduje zaginionego.
Poziom motywacji do pracy ratowniczej jest w dużej mierze uzależniony od rasy psa jak i jego temperamentu. Naszym kluczem do sukcesu w treningu ratowniczym z psem jest motywowanie go, tak by zadanie które wykonuje sprawiało mu radość oraz nie zniechęcało go do dalszej pracy.
Bez względu na to, jak inteligentne są psy i jak rozwinięty jest ich system komunikacji, w pracy ratowniczej musimy pamiętać by nauczyć psy sygnału, którym będą nas informować, że znalazły człowieka. Sygnał ten nazywamy oznaczaniem.
Oznaczanie w ratownictwie jest to wyuczony sygnał, który pies daje przewodnikowi po odnalezieniu tego, do czego został wyszkolony. W przypadku psów ratowniczych jest to sygnał, który dają po odnalezieniu osoby w wyznaczonym do przeszukania terenie.