Czy testy psychiczne szczeniąt Campbella i Volharda są wiarygodne?

Czy testy psychiczne szczeniąt Campbella i Volharda są wiarygodne?

Testy psychiczne szczeniąt, takie jak test Campbella i test Volharda, są znane w kynologicznym świecie. Różne są opinie na ich temat. Niektóre kwestie budzą nawet kontrowersje, dlatego testy są obecnie często nieco modyfikowane. Jedno jest pewne: żaden test nigdy nie zastąpi naprawdę szczerej rozmowy z osobą prowadzącą hodowlę. Hodowca jest w stanie wyłapać często wiele szczegółów… Włoscy naukowcy postanowili  jednak niedawno sprawdzić, na ile wymienione wyżej testy są w ogóle wiarygodne. Do jakich wniosków doszli?

Wspieraj Autora na Patronite

Badaniem na grupie 105 siedmiotygodniowych szczeniąt zajął się zespół naukowców z Mesyny we Włoszech.

W grupie tej znalazło się procentowo: 48% suczek i 52% samców. Pochodziły z 21 różnych miotów i reprezentowały 13 ras. Naukowcy z Mesyny przeprowadzili badanie w nieznanym szczeniętom środowisku w domach hodowców, poddając maluchy testom. Sprawdzali ich zdolność do kontaktów socjalnych, do posłuszeństwa (podążanie za człowiekiem), reakcję na hałas, zdolności do przynoszenia przedmiotów i niespodziewane pojawianie się w otoczeniu różnych rzeczy. Osoba, która obserwowała szczenięta, oceniała ich reakcje. Druga osoba wszystko nagrywała. Następnie naukowcy porównali wystawione przez egzaminatora oceny.

Zobacz naszą ofertę

Baltica hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 12kg

Baltica hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 12kg

Karma dla psów z nietolerancją pokarmową

Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Gryzak dla psa z królika rozmiar M 80g

Gryzak dla psa z królika rozmiar M 80g

Harder, twardy gryzak dla psa z królika

Trzeba nadmienić, że testy były pozbawione uciążliwości fizycznych – tutaj szczególnie dotyczyło do testu Volharda. „Nasza uproszczona wersja testu Volharda jest szybka, łatwa w zarządzaniu, wolna od sytuacji dyskomfortu fizycznego i możliwa do wykonania w różnych środowiskach. Zalecamy testowanie szczeniąt w wieku siedmiu tygodni, ponieważ ten wiek jest dokładnie w połowie okresu socjalizacji i tuż przed okresem strachu” – podzielili się naukowcy. Każdy szczeniak otrzymał 5 podtestów w tej samej kolejności, a każdy test trwał około pięciu minut na szczenię.

Testy psychiczne szczeniąt. Do czego doszli badacze?

Ocena poszczególnych testów pokazała dość wysoki stopień zgodności. Wyjątek stanowiło niespodziewane pojawianie się w otoczeniu różnych, nieznanych przedmiotów, jednak tę kwestię włoscy naukowcy mają zamiar nadal badać, gdyż ich zdaniem wymaga pewnego skorygowania. Zmienność wyników między obserwatorami dla trzech obserwatorów była niska. Wykazano też dużą zbieżność pomiędzy niską oceną opieki macierzyńskiej miotu a wysoką raportowalnością zachowań, które miałyby wskazywać na sporą lękliwość psa w dojrzałym wieku. Nie dziwi chyba fakt, że szczenięta hodowane w miłej atmosferze domowego zacisza wykazywały o wiele mniej predyspozycji lękowych.

„Uzyskane przez nas wyniki wykazały, że psy wychowane w środowisku domowym rzadziej wykazywały strach i agresję wobec nieznanych osób w porównaniu z psami wychowywanymi w środowiskach innych niż domowe. Wystarczająca ekspozycja na odpowiednie bodźce we wczesnym okresie socjalizacji wydaje się być związana z mniejszą lękliwością i agresją u psów” – podkreślają naukowcy. Ponadto szczenięta wychowywane przez doświadczone matki wykazywały tendencję do lepszych wyników w podtestach związanych z kontaktem socjalnym.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Badacze z Mesyny dobrze ocenili te testy rozwoju. „Nasze wyniki potwierdzają hipotezę, że określony kontekst wpływa na wyniki siedmiotygodniowych szczeniąt w teście behawioralnym. To badanie pokazuje, że w teście istnieje wystarczająca wiarygodność między oceniającymi. Zaprojektowany system punktacji do testu może być niezawodnie używany przez różne osoby i do analizy ilościowej. Konieczne są dalsze prace w celu ustalenia, czy czynniki różnicujące wyniki pozostają spójne, gdy psy są ponownie testowane na późniejszym etapie” – stwierdzili.

źródło: journals.plos.org
Obraz JacLou DL z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Komunikacja pozawerbalna z psem dorosłym
02/02/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać